Hyvin johdettu

Katriina Karkulehto & Noora Marttinen | Onnia Services

Onnian Hyvin johdettu -podcastissa avataan johtajuuteen ja hyvinvoinnin johtamiseen liittyviä ilmiöitä ihmisten kokemusten ja tutkimusten kautta. Sarjassa Katriina Karkulehto ja Noora Marttinen keskustelevat vierailijoidensa kanssa ajankohtaisista teemoista. Vieraat ovat oman alansa huippuasiantuntijoita tai johtajia eri organisaatioista. Jos olet kiinnostunut työhyvinvoinnista, hyvästä johtajuudesta tai inhimillisesti kestävästä työelämästä, tämä podcast on sinua varten. Tule mukaan! Olemme Instagramissa @hyvinjohdettu_podcast Yrityksen www-sivuilla lisää aiheesta www.onniaservices.fi/podcast

  1. 11/15/2022

    Teknologiavälitteinen työyhteisöviestintä: Anu Sivunen, Jyväskylän yliopisto

    Vieraanamme tässä jaksossa on viestinnän professori Anu Sivunen Jyväskylän yliopistosta. Anu johtaa digitaalisen viestinnän ja vuorovaikutuksen tutkimukseen keskittyvää ryhmää, joka tutkii muun muassa viestintää teknologiavälitteisessä työssä, työntekijöiden tavoitettavuutta ja työyhteisöjen vuorovaikutusta erilaisissa työtiloissa ja -ympäristöissä. Erilaisia teknologioita käytetään tänä päivänä työyhteisöviestinnässä laajasti, millä on merkitystä esimerkiksi koettuun johtamiseen ja ihmisten hyvinvointiin.    Keskustelemme Anun kanssa teknologiavälitteisestä työyhteisöviestinnästä erityisesti näiden kysymysten kautta: Mitä teknologiavälitteisellä työyhteisöviestinnällä tarkoitetaan? Millainen rooli sosiaalisella medialla on työyhteisöviestinnässä? Mitä viestintä edellyttää työyhteisöltä, kun emme tapaa kasvokkain? Mikä muuttuu? Mitä teknologiavälitteinen viestintä tarkoittaa johtamiselle? Miten se muuttaa käsitystämme ja tapaamme johtaa ja viestiä kasvokkaiseen viestintään ja vuorovaikutukseen verrattuna? Millaisia yhteyksiä teknologiavälitteisellä työyhteisöviestinnällä on ihmisten hyvinvointiin? Millainen tilanne suomalaisissa organisaatioissa on teknologiavälitteisessä työyhteisöviestinnässä? Juontajina podissa tuttuun tapaan Katriina Karkulehto & Noora Marttinen. Tulehan kuulolle! Seuraa meitä myös Instagramissa hyvinjohdettu_podcast, Onnian Facebookissa, www.onniaservices.fi/podcast ja LinkedInissa.

  2. 11/01/2022

    Yhteisöohjautuvuus vaihtoehtona hierarkialle: Perttu Salovaara, Helsingin yliopisto ja Jointu Rethink

    Vieraanamme tässä jaksossa on filosofian tohtori, johtajuustutkija, Helsingin yliopiston dosentti Perttu Salovaara. Hän on tehnyt pitkän uran myös organisaatiokonsulttina ja työskentelee tällä hetkellä Jointu Rethink osuuskunnassa, jossa käsitellään vaihtoehtoja hierarkisille organisaatioille. Laajan tutkimus- ja konsultointityönsä lisäksi Perttu on julkaissut kirjoja johtajuudesta ja johtamiskulttuureista. Keskustelemme Pertun kanssa yhteisöohjautuvuudesta ei-hierarkkisena organisoitumis- ja johtamismallina.  Käymme aihetta läpi mm. seuraavien kysymysten kautta:  Mitä yhteisöohjautuvuus tarkoittaa? Miten itseohjautuvuus liittyy siihen? Mitä kaikkea yhteisöohjautuvuus sisältää ja vaatii työyhteisöltä? Hallitsematonta kaaosta vai jotain ihan muuta? Mitä yhteisöohjautuvuus tarkoittaa johtamiselle? Miten se muuttaa käsitystämme perinteisistä johtamismalleista ja hierarkkisista organisaatioista? Mitä muutos yhteisöohjautuvuuden malliin tarkoittaa esim. esihenkilötyölle, päätöksenteolle, rakenteille, prosesseille, vastuunotolle? Millainen yhteys yhteisöohjautuvuudella on ihmisten hyvinvointiin työpaikoilla? Millainen tilanne suomalaisissa organisaatioissa on yhteisöohjautuvuuden osalta? Perttu kertoo myös käytännön vinkkejä työyhteisölle, joka pohtii yhteisöohjautuvuuden kehittämisen kysymyksiä. Juontajina podissa tuttuun tapaan Katriina Karkulehto & Noora Marttinen. Tule kuulolle! Seuraa meitä myös Instagramissa hyvinjohdettu_podcast, Onnian Facebookissa, www.onniaservices.fi/podcast ja LinkedInissa.

  3. 10/01/2022

    Globaalin virtuaalityön johtaminen: Niina Nurmi, Aalto-yliopisto

    Tässä jaksossa vieraanamme on johtamisen professori Niina Nurmi Aalto-yliopistosta. Hän on työskennellyt aiemmin muun muassa vierailevana tutkijana Stanfordin yliopistossa. Jo kahdenkymmenen vuoden ajan Niina on keskittynyt tutkimuksessaan työn muutokseen ja virtuaalisen työn johtamiseen sekä siihen, kuinka siirtymistä hybridityöskentelyyn johdetaan ja organisoidaan. Virtuaalityöskentely kansainvälisten kollegoiden kanssa on merkittävä osa hänen tutkimustyötään.  Keskustelemme Niinan kanssa globaalista virtuaalityöstä ja sen johtamisesta. Viime vuosina virtuaalityö on muuttunut jokapäiväiseksi aiheeksi, joten jakso antaa tärkeää tutkimukseen pohjaavaa tietoa aiheesta kaikille tietotyötä tekeville.     Mitä globaalin virtuaalisen työyhteisön toimintaan ja työn sujuvuuteen liittyy?  Millainen merkitys sosiaalisilla resursseilla ja suhteilla on? Millainen yhteys globaalilla virtuaalityöskentelyllä on ihmisten hyvinvointiin?  Mitä globaali virtuaalityö tarkoittaa hyvinvoinnin johtamiselle?  Mitä globaalin virtuaalitiimin johtajalta odotetaan? Millaista tietoa ja osaamista hän tarvitsee? Millaisia hyviä ja huonoja puolia globaalissa virtuaalityössä on? Miltä globaalin virtuaalityön tilanne Suomesta käsin tarkasteltuna näyttää? Mihin kehitys on menossa?   Jaksossa kuulet myös lukuisia hyviä ohjenuoria sujuvaan globaaliin virtuaalityöhön ja sen kehittämiseen.   Juontajina podissa tuttuun tapaan Katriina Karkulehto & Noora Marttinen. Tule kuulolle! Seuraa meitä myös Instagramissa hyvinjohdettu_podcast, Onnian Facebookissa, www.onniaservices.fi/podcast ja LinkedInissa.

About

Onnian Hyvin johdettu -podcastissa avataan johtajuuteen ja hyvinvoinnin johtamiseen liittyviä ilmiöitä ihmisten kokemusten ja tutkimusten kautta. Sarjassa Katriina Karkulehto ja Noora Marttinen keskustelevat vierailijoidensa kanssa ajankohtaisista teemoista. Vieraat ovat oman alansa huippuasiantuntijoita tai johtajia eri organisaatioista. Jos olet kiinnostunut työhyvinvoinnista, hyvästä johtajuudesta tai inhimillisesti kestävästä työelämästä, tämä podcast on sinua varten. Tule mukaan! Olemme Instagramissa @hyvinjohdettu_podcast Yrityksen www-sivuilla lisää aiheesta www.onniaservices.fi/podcast