Omgevingsmanagement, de podcast

Carlijn Bergshoeff en Annik Dirkx

In 'Omgevingsmanagement, de podcast' nemen Carlijn Bergshoeff en Annik Dirkx je mee langs mooie projecten in Nederland en België, waar omgevingsmanagement op een inspirerende manier wordt ingevuld.

  1. 3d ago

    Omgevingsmanagement op vlieghoogte

    Op de heetste dag van het jaar schoof Benjamin Werrebrouck, Public Affairs Manager bij Brussels Airport Company, aan tafel bij Annik Dirkx. Het gesprek ging niet over reizen naar verre landen, maar over de complexiteit van een luchthaven die opereert in een dichtbevolkte regio. Fysiek ligt Brussels Airport immers op het grondgebied van Vlaanderen maar de impact van de luchthaven reikt veel verder. Benjamin werkt dagelijks in een netwerk van 40 à 50 gemeenten, verschillende beleidsniveaus en talloze stakeholders. Zijn codewoord? Afstemmen. Met partners, met besturen, met kabinetten.   Wie zich op een luchthaven bevindt, denkt wellicht niet meteen aan de onmiddellijke omgeving voor wie het lawaai van opstijgende en dalende vluchten een dagelijkse realiteit is. Dat maakt de luchthaven meteen tot een emotioneel geladen dossier. Thema’s zoals geluid en nachtrust vragen empathie en luisteren. “Het helpt niet om te zeggen dat er geen overlast is.” Tegelijk is de economische rol van de luchthaven, goed voor tienduizenden jobs, onmiskenbaar. Die rol kan alleen blijven bestaan als duurzaamheid even ernstig wordt genomen.   Benjamin deelt hoe Brussels Airport inzet op stille vliegtuigen via luchthaventarieven, omgevingsvriendelijke infrastructuur, maar ook kleine initiatieven ontwikkelt zoals schoolbezoeken en buurtontvangsten, en het Brussels Airport Fund dat lokale duurzame projecten ondersteunt. “Met zo’n fonds kom je op plaatsen waar je anders nooit zou komen, en ontmoet je mensen die je anders zelden zou zien.”   Afsluiten doet Benjamin met een knaller van een tegeltjeswijsheid-voor-omgevingsmanagers: “Investeer in relaties voor je ze nodig hebt.”   Wil je meer weten, luister dan zeker naar het gesprek met Benjamin. Het doet je deze zomer wellicht met een andere blik naar luchthavens kijken.

  2. Jun 5

    Werken aan maatschappelijk draagvlak voor industrie

    Dit keer geen verhaal over asfalt en beton, maar wel het indrukwekkende parcours van een industriële site in dialoog met een druk bewoonde omgeving. En zo begrijp je meteen waarom dit verhaal zijn plaats heeft in deze podcast. Want Umicore heeft al een lange weg afgelegd in het opbouwen van de “maatschappelijke goedkeuring” voor haar operationele activiteiten.   Steven Keustermans vertelt uitgebreid welke maatregelen worden genomen om ervoor te zorgen dat de omgeving en de industriële activiteiten van het bedrijf met elkaar verzoend worden. Zo gaat het bijvoorbeeld over windschermen die eerst in een digital twin worden gesimuleerd vooraleer ze worden geplaatst. Zo is het bedrijf er zeker van dat de maatregelen die ze nemen, ook de gewenste effecten hebben in de omgeving. We hebben het ook over de metingen die helpen om de gezondheid van de kinderen in de nabije omgeving op te volgen. En hoe die metingen uiteindelijk ook een van de triggers waren om begin 2020 nog een stap verder te zetten, en een groene zone aan te leggen tussen het bedrijf en de buurtbewoners. Alleen, in die zone stonden zo’n 200 huizen en woonden mensen.   De groene zone is vandaag een feit, maar het proces met de omgeving is nooit af, benadrukt Steven. “We blijven voortdurend op zoek naar verbeteringen, en naar nieuwe investeringen met minder impact op de buurt.” Een knap verhaal dus, dat de moeite van het luisteren meer dan waard is! Ben je geïnspireerd geraakt, of wil je iets kwijt over deze aflevering? We lezen het graag in de comments of via DM.  Vriend van de show worden? Kijk voor meer informatie op Vriend van de show | Onbeperkt Omgevingsmanagement de Podcast

    35 min
  3. Apr 7

    Omgevingsmanagement op land en op water

    In Antwerpen wordt hard gewerkt aan de bouw van de Scheldetunnel. Deze nieuwe tunnel onder de Schelde maakt deel uit van de Oosterweelwerken, een van de meest uitdagende infrastructuurwerken in West-Europa op dit moment.   De bouw van de Scheldetunnel is een uitzonderlijk project, niet alleen technisch — met acht gigantische tunnelelementen die vorig jaar op de bodem van de Schelde werden afgezonken — maar het is ook organisatorisch en communicatief bijzonder uitdagend. Omgevingsmanager Jonas Rabaey neemt ons mee in de complexiteit van een werf die zich tegelijk afspeelde in Zeebrugge, op linkeroever, op rechteroever én op het water.   Jonas’ eerste uitdaging bestond erin een divers en gevarieerd stakeholderlandschap in kaart te brengen. Hij vertelt hoe hij dat stap voor stap, met voortschrijdend inzicht heeft aangepakt.   Ook het werken op de Schelde zelf komt uitgebreid aan bod. Waar je op het land nog een omleiding kan voorzien, is dat op een waterweg een heel ander verhaal. Een eenvoudige stremmingsupdate per mail groeide uit tot een onmisbaar instrument om iedereen — van binnenvaart tot havenbedrijven — tijdig en correct te informeren.   Minstens even boeiend is zijn blik op de samenwerking met de aannemer. Waar de aannemer pas wil communiceren als hij volledige informatie heeft en de omgeving vooral snelle informatie nodig heeft, ontstaat soms spanning. Jonas legt uit hoe je in die context toch tot eenduidige communicatie komt.   Het gesprek biedt een mooie inkijk in hoe omgevingsmanagement werkt op het hoogste niveau: balanceren tussen techniek en menselijkheid, tussen planning en realiteit, tussen belangen die niet altijd vanzelfsprekend samenlopen. En bovenal toont Jonas hoe belangrijk dossierkennis is om vertrouwen te behouden en rust te brengen in een complex project.

    34 min

About

In 'Omgevingsmanagement, de podcast' nemen Carlijn Bergshoeff en Annik Dirkx je mee langs mooie projecten in Nederland en België, waar omgevingsmanagement op een inspirerende manier wordt ingevuld.

You Might Also Like