17 episodes

Technologie w biznesie

ITbiznes Pawel Pilarczyk

  • Technology

Technologie w biznesie

  #17 Elon Musk, Twitter i podręcznikowy przykład biznesowej katastrofy

  #17 Elon Musk, Twitter i podręcznikowy przykład biznesowej katastrofy

  Elon Musk to niezwykle barwna postać świata IT. Współtwórca firm, które bez wahania można nazwać rewolucyjnymi: PayPal, Tesla czy SpaceX oraz kilku, które miały być rewolucyjne, ale ich droga nie do końca potoczyła się zgodnie z planami Muska - Hyperloop, Solar Roof czy The Boring Company. 

  W październiku 2022 Musk kupił - chyba impulsywnie - jeden z najważniejszych serwisów społecznościowych, czyli Twitter. Ta decyzja okazała się dla Muska klęską, która już kosztowała firmę Tesla setki miliardów dolarów.

  Czy Elon Musk to geniusz, biznesowy Mesjasz, często przyrównywany do komiksowego Tony'ego Starka (Iron Mana)? A może szaleniec, który zachłysnął się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami i któremu wydaje się, że niczym król Midas potrafi zamienić w złoto wszystko, czego się dotknie? 

  Zakup Twittera to jak dotąd dla Muska finansowa katastrofa, którą ten próbuje teraz panicznie odkręcić. Na razie wszystko wskazuje na to, że Twittera będzie trzeba zamknąć już za kilka miesięcy, chyba że po drodze zdarzy się jakiś cud. Ale przy Musku nigdy niczego nie wiadomo i taki cud wcale nie jest wykluczony.

  Ten odcinek podcastu w całości poświęciliśmy temu ekscentrycznemu miliarderowi.

  W rozmowie wziął udział zaproszony przez nas gość: Artur Włodarski, dziennikarz motoryzacyjno-technologiczno-gospodarczy i właściciel bloga IQcars.

  Gospodarzami podcastu ITbiznes są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, prezes IT9. 

  • 1 hr 4 min
  #16 Technologiczna przyszłość Rosji

  #16 Technologiczna przyszłość Rosji

  Pod koniec lutego Rosja w brutalny sposób zaatakowała Ukrainę pod pretekstem "demilitaryzacji" i "denazyfikacji". W odpowiedzi świat obłożył Rosję szeregiem sankcji, które objęły między innymi dostęp do nowych technologii. Rosjanie nie mogą już realizować przelewów SWIFT, nie mogą płacić kartami VISA czy MasterCard, nie mogą kupić najnowszych iPhone'ów czy smartfonów Samsung, a rosyjscy producenci półprzewodników nie zamówią już nowych układów u żadnego dużego producenta, jak TSMC czy Intel. Czy to oznacza, że Rosja została permanentnie odcięta od nowych technologii, nowoczesnych komputerów i smartfonów, i cofnie się w rozwoju technologicznym o 20 lat? Niekoniecznie, bo Rosjanie nauczyli się obchodzić sankcje, ponadto najnowszy sprzęt technologiczny jest wciąż do Rosji wysyłany... z Chin.

  W tym odcinku dyskutujemy o możliwych scenariuszach technologicznej przyszłości Rosji. Gospodarzami podcastu ITbiznes są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, szef IT9.

  • 35 min
  #15 Metaverse, czyli cyfrowa rzeczywistość

  #15 Metaverse, czyli cyfrowa rzeczywistość

  Pojęcie metawersum (metaverse) nie jest nowe. Po raz pierwszy pojawiło się w książce pt. "Zamieć" (oryg. "Snow Crash"), której autorem jest Neal Stephenson (wyd. 1991). Bohaterowie książki przenosili się do alternatywnego, wirtualnego świata, w którym mogli żyć zupełnie jak w świecie rzeczywistym - spotykać się ze sobą, robić zakupy, chodzić na koncerty. W metawersum każdy ma swojego awatara, który niekoniecznie musi odwzorowywać jego właściciela, a może być wręcz zupełnie inną postacią, a nawet zwierzęciem czy przedmiotem.

  O metawersum zrobiło się głośno i słowo to usłyszało szersze grono osób podczas konferencji Facebook Connect w październiku 2021, podczas której Mark Zuckerberg ogłosił, że firma strategicznie skupia się na rozwoju tej technologii, czego dobitnym podkreśleniem ma być zmiana nazwy całego przedsiębiorstwa na Meta.

  Czym jest dokładnie metawersum? Czy to po prostu wirtualna rzeczywistość, jaką znamy? Co ma wspólnego z wizjami rodem z filmów Ready Player One albo Matrix? Czy prócz Facebooka także inne firmy przeniosą swoje biznesy do metaverse? To temat tego odcinka podcastu ITbiznes.

  Gospodarzami są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, szef IT9.

  Gościem specjalnym odcinka jest Petros Psyllos, naukowiec, wynalazca, programista, innowator, jeden z 30 najlepszych europejskich innowatorów według Forbesa oraz jeden z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. Jest laureatem New Europe 100 – listy największych innowatorów w Europie Środkowo–Wschodniej według Res Publica, Funduszu Wyszehradzkiego, Google i Financial Times. Na swoim koncie ma ponad 17 nagród głównych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Pittsburgh, Seattle, Paryż, Bruksela) w dziedzinie wynalazczości. Więcej o Petrosie można przeczytać na jego stronie: petrospsyllos.com. 

   

  • 59 min
  #14 NFT - co to jest i czy ma w ogóle sens?

  #14 NFT - co to jest i czy ma w ogóle sens?

  W ostatnich miesiącach wszyscy mówią o NFT (Non-Fungible Token), czyli niewymienialnych tokenach (albo niejednorodnych). To specjalne cyfrowe certyfikaty własności, które nie mają swojego odpowiednika w żadnej walucie - stąd ich niewymienialność. Ich wartość określana jest indywidualnie i zależy wyłącznie od tego, ile potencjalny nabywca jest gotów zapłacić za certyfikat.

  Certyfikaty NFT mogą poświadczać własność cyfrowego obrazka (na przykład ilustracji w formacie JPG), utworu muzycznego, zrzutu ekranu, a nawet tweeta. 

  Wokół NFT narosło mnóstwo kontrowersji. Jedni nie widzą sensu kupowania certyfikatów własności plików JPG, które inni po prostu mogą zapisać na nośniku danych w swoim komputerze czy smartfonie. Inni twierdzą, że transakcje NFT, które są zapisywane w księdze transakcji blockchain opartej najczęściej na kryptowalucie Ethereum, są nieekologiczne - ponieważ transakcje kryptowalutami pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej. 

  Jak jest w rzeczywistości? O to zapytaliśmy eksperta. W podcaście ITbiznes po raz pierwszy pojawił się gość: Lech Wilczyński, prezes kantoru kryptowalut swap.ly oraz członek zarządu Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii.

  Gospodarzami podcastu ITbiznes są: 

  Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes

  Ernest Frankowski, właściciel i prezes IT9

  • 58 min
  #13 Polski Ład w branży IT

  #13 Polski Ład w branży IT

  Polski Ład to największa od lat reforma podatkowa. Reklamowana przez polski rząd jako obniżka podatków jest de facto podwyżką, która sprawi, że obciążenia podatkowe wzrosną dla wszystkich, którzy zarabiają powyżej średniej krajowej. Polski Ład będzie szczególnie dotkliwy dla przedsiębiorców - zarówno osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), jak i właścicieli spółek kapitałowych. Czy prowadzącym JDG opłaca się zmienić skalę liniową na ryczałt? A może lepiej założyć spółkę z o.o.? Albo przenieść firmę za granicę, na przykład do Czech? W ostatnim odcinku podcastu ITbiznes w 2021 roku zajęliśmy się właśnie tymi zagadnieniami, ale w odniesieniu szczególnie do osób pracujących w branży IT.

  • 1 hr 41 min
  #12 Sztuczna inteligencja w biznesie

  #12 Sztuczna inteligencja w biznesie

  Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych terminów XXI wieku. Jest na ustach dosłownie wszystkich. Skąd się w ogóle wzięła? Czemu tak głośno jest o niej dopiero teraz? Jak bardzo może zmienić biznes? Czy w przyszłości może być samoświadoma i doprowadzić do... zagłady ludzkości? O tym wszystkim w niniejszym odcinku podcastu ITbiznes dyskutują Ernest Frankowski i Paweł Pilarczyk.

  • 1 hr 21 min

Top Podcasts In Technology

Acquired
Ben Gilbert and David Rosenthal
Lex Fridman Podcast
Lex Fridman
The TED AI Show
TED
All-In with Chamath, Jason, Sacks & Friedberg
All-In Podcast, LLC
Hard Fork
The New York Times
Last Week in AI
Skynet Today