81 episodes

Resmi IWSA Podcast hesabına hoş geldiniz. Sektör çalışanlarına yöneliktir.
Takip için yasal tüketim yaşının üstünde olması gerekmektedir.
Yasal tüketim yaşının altındaki kişilerle paylaşmayınız. Sorumlu tüketiniz. Sosyal Medya Topluluk İlkeleri İçin; https://iwsa.com.tr/Sayfalar/sosyal-medya-topluluk-ilkeleri.aspx

IWSA Distile 101 IWSA - International Wine & Spirits Academy

  • Education

Resmi IWSA Podcast hesabına hoş geldiniz. Sektör çalışanlarına yöneliktir.
Takip için yasal tüketim yaşının üstünde olması gerekmektedir.
Yasal tüketim yaşının altındaki kişilerle paylaşmayınız. Sorumlu tüketiniz. Sosyal Medya Topluluk İlkeleri İçin; https://iwsa.com.tr/Sayfalar/sosyal-medya-topluluk-ilkeleri.aspx

  Distile 101 Soru 81 - Calvados Nedir?

  Distile 101 Soru 81 - Calvados Nedir?

  Calvados, Fransa'nın kuzeyindeki, Normandiya Bölgesi'nde yetişen elmalardan yapılan bir damıtık içkidir. Genellikle Fransa'nın kuzeyi, daha soğuk olduğu için, üzüm yetiştirmek için çok da uygun değildir. Ancak 1500'lü yıllardan beri bu bölgede yapılan elma damıtığı yani Calvados, tüm dünyaca çok beğenilen bir içkidir. Tabii ki elmaların karakterine göre ortaya çıkan calvados farklı olacaktır. Elmalar ekşi ise doğal olarak daha ekşi bir Calvados, acıysa acı, daha tatlı ise daha şekerli bir Calvados ortaya çıkar. Üretim yeri ve biçimine göre de 4 farklı tip, elma brendisi yani Calvados vardır. Bunlardan bir tanesi eau de vie sidra, bir diğeri puerto normandie, bir diğeri Brotegna bir diğeri de menna’dır. Tabii ki üretildiği bölgelerin isimleri Calvados’ların üstünde belirtiler. Ayrıca apelasyon, d’origine controlee de Calvados’larda yazarlar. Bunun haricinde, Domfrontais yazıyorsa, yapımında yaklaşık %30 oranında armut kullanılmış demektir. Bunun dışında da gene üstünde olgunlaşma ile ilgili farklı kelimeler yazabilir. Mesela üç yıldız ya da fine yazıyorsa minimum 2 senelik olgunlaştırma mümkündür. Bazı apelasyon, d’origine controlee’de bu 3 seneye çıkabilir. Vio ya da reserve’de gene minimum 3 sene olgunlaşma varken, vo, vcop ya da vio a reserve da bu 4 seneye çıkar. Bunun dışında da ekstra old, extra Napolyon ya da hordaj da bu durum 6 seneye kadar çıkacaktır.

  • 1 min
  Distile 101 Soru 80 - Absinthe Nedir?

  Distile 101 Soru 80 - Absinthe Nedir?

  Fransız kökenli olan absinthe, üzüm alkolünün içine, başta anason ve pelin otu katılması ile damıtılarak yapılmış bir içki. Yeşil rengi sebebiyle, ''Yeşil Peri'' adını almış ve ilk tüketildiği yıllarda alkol derecesi %60-70 aralığında olmuştur. Bir dönem özellikle davetlerin, asillerin, sarayın, sosyetenin göz bebeği olan absinthe, şarap lobisinin bu durumdan rahatsız olması ile karşı kampanyalar sayesinde, maalesef artık popülerliğini yitirmiştir. Hatta pelin otunun yüksek oranda kullanımı ve alkol derecesinin fazla olmasının yanında, morfin ile birlikte tüketilmesi absinthe'i daha sonra yasaklanan bir içki haline getirmiştir. 1990'larda ülkelerin uyguladığı alkol yasaları ve sınırlandırmalar ile birlikte absinthe tekrar üretilmiş içindeki pelin otunun oranı düşürülmüş ve tabii ki içim yöntemi çok daha farklı bir hale gelmiştir. Günümüzde gene popüler olan absinthe, sek içildiği gibi farklı kokteyllerde de kullanılmaktadır.

  • 1 min
  Distile 101 Soru 79 - Cachaça Nedir?

  Distile 101 Soru 79 - Cachaça Nedir?

  Cachaça, Brezilya kökenli bir içkidir. Roma çok benzer, hatta hammaddesi de romla aynıdır yani şeker kamışından üretilir. Ancak üretimdeki damıtma yöntemi, elde edilen alkol, daha sonra içine eklenen şeker, hatta şeker kamışının pekmez yapılmadan yani direkt olarak suyu alınarak fermente edilip sonra damıtılması cachaçanın tadının, lezzetinin roma göre biraz daha otsu, biraz daha meyvemsi olmasını sağlar. Cachaça, özellikle Caipirinha kokteylinin yapımında kullanılan ana, base alkoldür.

  • 36 sec
  Distile 101 Soru 78 - Bitter Türleri Nelerdir?

  Distile 101 Soru 78 - Bitter Türleri Nelerdir?

  Bitterler, çok eski zamandan beri özellikle din adamlarının ilaç niyetine ürettikleri, yüksek alkollü içkilerin genel ismi olarak adlandırılır. Günümüzde bitterler iki tarzda kullanılıyor. Bir tanesi kokteyllerde, yani mililitre olarak yüksek miktarlarda, bir diğeri de damla damla kokteyllerde, lezzet verme amacıyla. Tabii ki içinde kullanılan farklı botaniklerin acılıkları bu bitterlerin kullanım alanlarını belirliyor. Mesela, peischo bitter, içinde kullanılan kantaron otu ve farklı çiçek kök aromaları ile çok güçlü aromalara, çok güçlü tatlara sahip bir bitterdir. Aynı şekilde angosturo bitter de çok güçlü aromalara sahiptir. Baktığınız zaman, şişenin ağzı normal bir içki şişesi gibi ise bu bardağı dökülüp, buzla ya da farklı meyve suları ile karıştırılarak içilecek bir bitter anlamına gelir. Ancak ağzı damlalıklı ise, yani şişeyi silkelediğiniz zaman, damla damla dökülüyorsa, bunu mutlaka birkaç damla şeklinde karışımların içinde kullanmak gerekir. Zira normal bir ölçüde yani 40-50 mililitre civarında içilirse, hem sağlığa kötü etkisi olabilir. Hem de ağzımızda çok acı çok belirgin istenmeyen tatlar oluşabilir.

  • 1 min
  Distile 101 Soru 77 - Grappa Nedir?

  Distile 101 Soru 77 - Grappa Nedir?

  Grappa, 14. yüzyılın ortalarından itibaren Kuzey İtalya'da üretilen bir içkidir. Ham maddesi, şarap yapımından artakalan üzüm posalarıdır. Özellikle, sapı olmayan, siyah üzüm posası grappa yapımında en çok tercih edilen cinstir. Grappalar, genellikle damıtıldıktan sonra genç olarak tüketilir. Yani renksiz ve yüksek alkollü olabilirler. Farklı değişik üzüm posasından elde edilen ülke içkileri de vardır. Mesela, Fransızların Marc’ı, Portekizli’lerin Bagaçeira'sı ya da İspanyolların Orujo’su gene üzüm posasından elde edilen yüksek alkollü içkilerden sayılabilir.

  • 42 sec
  Distile 101 Soru 76 - Sambuca Nedir?

  Distile 101 Soru 76 - Sambuca Nedir?

  Sambuca da gene rakı gibi anason bazlı bir içkidir. Ancak kullanılan alkol tamamen tarımsal kökenli etil alkoldür. Yani tahıl alkolüdür. Bu tahıl alkolü, yıldız anason ile birlikte ve gerekirse diğer farklı botanik ve bitkiler ile birlikte damıtılır. Genelde %40 alkol oranına sahiptir. Bu alkol oranı daha da yüksek olabilir. Ancak sambuca’daki şeker miktarı diğer anasonlu içkilere göre yüksek sayılır. İtalyanlar'ın geleneksel içkilerinden bir tanesi olarak adlandırılır ve likör olarak tanımlanır. İçim şeklinde de içine kahve çekirdeği atılır. Bazen de sambuca, yakılarak içilebilir. Genellikle Christmas’ta ya da evlilik kutlamalarında, çokça tüketilir. İtalya'da popüler olduğu kadar, Amerika Birleşik Devletleri’nde de popülerdir. Bunun da sebebi oradaki İtalyan göçmenlerdir.

  • 52 sec

Top Podcasts In Education

The Atlantic
TED and PRX
Dr. Jordan B. Peterson
Daily Stoic
Dear Media
Lauryn Evarts & Michael Bosstick / Dear Media