Kleedkamer 4

Bas Hakker & Jerom Hakker

In Kleedkamer 4 komen makers bij elkaar. Maar de eerste vier afleveringen wordt de kleedkamer eerst ingericht door Jerom & Bas. Iedereen die sport of dat heeft gedaan (of een poging daartoe heeft gedaan) weet natuurlijk: een beetje opruimen kan geen kwaad.

Episodes

  1. 02/16/2021

    Aflevering 17: Freek van Kraaikamp (Elitepauper)

    Aflevering 17: Freek van Kraaikamp (Elitepauper) Van Freek van Kraaikamp verscheen in 2018 het boek Elitepauper wat staat voor de liefde voor hardcore, Hazes en halve liters. Elitepauper is dn wel een roman, maar het gaat ook over iets groters, over een gevoel, over een hokje dat geen hokje is. De mensen die dit gevoel delen, ‘de misfits, paradijsvogels’, ‘de andersdenkenden’, dragen vaak het t-shirt en een stuk of 80 van deze fans heeft zelfs een Elitepauper-tatoo. Bas Hakker praat met Freek over hoe hij op een nieuwe manier zijn boek promootte, een manier die voor hem heel normaal is, maar waar de uitgeverswereld wel even van schrok. ,,Ik heb samengewerkt met Kim Holland, met Thunderdome. Ik snap best dat als je normaal Connie Palmen pitcht bij De Groene dat je daar niet op zit te wachten.’’ De kern van de Elitepauper-methode? Je bouwt een publiek op, zorgt dat je die mensen uit dat publiek perfect snapt en gaat iets maken waar die mensen blij van worden. Zo ingewikkeld is het allemaal niet, maar je moet wel de ballen en het ondernemerschap hebben om het te doen. Maar ja, dat is voor de gast die Connie Palmen onder de tafel zoop niet zo’n probleem natuurlijk. ,,Ik heb altijd het idee dat de mensen uit het boekenvak vooral voor elkaar schrijven en niet voor de lezer. Marketing is daar een vies woord. Ik heb ooit een keer gezegd: ‘sinds De Avonden is er qua marketing in het boekenvak niets veranderd’. Het is allemaal heel reactief; boeken uitgeven en hopen dat De Volkskrant iets aardigs schrijft.’’

    58 min
  2. 01/04/2021

    Aflevering 13: Jan van Mersbergen

    Als je schrijver Jan van Mersbrgen (oa. Naar de overkant van de nacht, De onverwachte Rijkdom van Altena) morgen een handboek contentmarketing zou laten lezen, zou hij weinig nieuws lezen. Zijn ‘business model’ komt immers op het volgende neer: met kleine dagelijkse verhaaltjes een publiek opbouwen, netwerken beschouwen als echt werk en steeds nieuwe dingen bedenken om zijn publiek uit te bouwen en wat extra geld te verdienen. Het mooie aan Van Mersbergen is dat hij niet - zoals Kluun of Saskia Noort - opeens doorbrak, maar dat hij heel rustig en kalm zijn publiek een beetje uitbouwde. Dat doet hij zonder te hopen of te lijden, maar gewoon heel nuchter calculerend met de kop omhoog. Zijn geheim lijkt die nuchterheid. Zo van: ja, ik heb een geweldig vrij beroep, maar daar moet ik wel iets voor doen. Businessmodel In de schrijverswereld is het natuurlijk belangrijk om een businessmodel op te tuigen. Kon hij daar zijn weg in vinden? ,,Zeker, ik denk nu na over wat er in 2021 gaat binnenkomen en dan weet je dat er nog iets bijmoet, maar dat gaat wel lukken. Als ik geld nodig heb dan verzin ik wel weer een ander project; ik doe nu schrijfworkshops helemaal zelf en dat werkt goed. Bij de schrijversvakschool betalen ze mij dan een minimaal uurtarief dus ik hou liever zoveel mogelijk in eigen beheer.’’ Hij doet veel om zijn publiek uit te bouwen. ,,Ik publiceer elke dag op twitter een kort verhaaltje. Dat zijn van die dingen die je zichtbaar maken en die ervoor zorgen dat je schrijver kunt zijn. Op mijn website schrijf ik elke dag een stuk en dan komen er tussen de 400 en 500 bezoekers, daar bouw je wel iets mee op. Ik ben geen schrijver zoals Saskia en Kluun die gewoon 100.000 boeken verkopen, maar daar zijn er in Nederland maar een stuk of 20 van.’’ Hij beschouwt netwerken als onderdeel van zijn vak. ,,Ik ga elk jaar naar het Boekenbal en dan vragen mensen waarom ik nooit mijn vriendin meeneem. Maar ik loop daar als schrijver, het is handig als ik daar vrijheid in heb. Ik heb een keer in een jaar gehad dat ik 90 procent van mijn inkomsten uit opdrachten op het Boekenbal opdeed. Ik moet daar naartoe. Het is natuurlijk gewoon een branchefeest waar je toevallig het Journaal mee opent. Dat zie ik bij het feest van de stukadoors niet gebeuren.’’ Zou hij die lessen ook meegeven aan beginnende schrijvers? Neem je vak serieus; bouw je publiek op en bouw je netwerk uit? ,,Mijn manier is wel persoonlijk. Je moet gewoon zichtbaar zijn, het uitbrengen van een boek moet geen loterij worden waarbij je altijd hoopt op Saskia Noortachtige verkoopcijfers. Wat als dat niet lukt? Je kan wel zeggen: ik heb geen zin om voor te lezen, maar dan leer je dat maar gewoon. Je moet gewoon naar de bibliotheek in Lelystad gaan, aardig zijn voor die mensen, een mailtje sturen met jouw factuur. Zo werkt mijn vak een beetje.’’

    56 min
  3. 12/16/2020

    Aflevering 11: De wetten van Jerry Seinfeld (en een beetje van Suzan & Freek)

    In deel 11 van de Kleedkamer4-podcast praten Jerom en Bas over hardlopen, Suzan & Freek, Seinfeld en interviewtechniek, maar vooral over Kleedkamer4 zelf. Want Bas vertelt Jerom eindelijk wat de bedoeling is met dat Kleedkamer4 (dat behalve een podcast natuurlijk vooral een bedrijf moet worden). Het gaat erom dat freelancers, artiesten, coaches en bandjes wat hulp krijgen met het opbouwen van een publiek via wat overzichtelijke contentmarketingprincipes. Klinkt misschien vaag, maar Jerom (die al jaren in de band Los Nederpopcovers zit) begint een beetje enthousiast te worden als Bas met een voorbeeld komt en op zijn manier redelijk helder is. ,,Kijk, als bedrijven wat gaan maken om een beetje extra publiek op te bouwen bellen ze een contentbureau, prima. Maar als meubelmaker, journalist of bandje heb je daar geen geld voor, maar het is toch leuk als wij die mensen daar een beetje bij helpen? Dat ze een podcastje beginnen, nieuwsbrief schrijven of video’s achter de schermen maken om wat meer publiek te regelen? Ik snap dat alle kenners zeggen dat daar geen markt voor is, maar als je mensen kan helpen moet je dat doen toch?’’ Jerry over schrijven Verder gaat het nog over de geweldige podcast van Tim Ferriss met Jerry Seinfeld die een boek schreef over het maakproces achter de serie en de comedyshows. Zijn geheim? Het gaat er vooral over dat je het schrijfproces moet managen. Dat is immers een creatief proces en daar moet je niet te flodderig mee omgaan; je moet het managen. Dat betekent dus elke dag een afgesloten tijdsperiode schrijven met een duidelijk begin en een eind. Daarin moet je dus niet rommelen, je gaat om 8 uur zitten en schrijft tot 9 uur en dan is het ook klaar. Kan je koekjes eten. Of een stukje hardlopen. Oh ja, Bas lanceert nog een mediatheorietje over Suzan & Freek, maar – heel verrassend – daar is Jerom het natuurlijk niet mee eens.

    36 min

About

In Kleedkamer 4 komen makers bij elkaar. Maar de eerste vier afleveringen wordt de kleedkamer eerst ingericht door Jerom & Bas. Iedereen die sport of dat heeft gedaan (of een poging daartoe heeft gedaan) weet natuurlijk: een beetje opruimen kan geen kwaad.