17 episodes

Ben Nil Ertürk, Ben Amber Erin Özgül ve burası Lokal Hareket.

Bilinçli birer tüketici olma yolunda bize ışık tutan yerli düşünce liderlerini, kültür gözlemcilerini, hikaye anlatıcılarını, üreticileri, yaratıcıları, kreatif beyinleri, genç girişimcileri, bilim insanlarını, uzmanları, şifacıları, toplumsal fayda sağlayanları ve herşeyden öte kişisel keşif yolculuğunda olanları bir araya getiriyoruz.

Deneyimlerden hikayeleşen sohbetleri başlatmak için buradayız! Çünkü bir soru bile kendi dünyamızın farkındalığını ve algısını dönüştürmeye yeter.

Hadi Lokal Hareket başlasın.

Lokal Hareket Lokal Hareket

  • Society & Culture

Ben Nil Ertürk, Ben Amber Erin Özgül ve burası Lokal Hareket.

Bilinçli birer tüketici olma yolunda bize ışık tutan yerli düşünce liderlerini, kültür gözlemcilerini, hikaye anlatıcılarını, üreticileri, yaratıcıları, kreatif beyinleri, genç girişimcileri, bilim insanlarını, uzmanları, şifacıları, toplumsal fayda sağlayanları ve herşeyden öte kişisel keşif yolculuğunda olanları bir araya getiriyoruz.

Deneyimlerden hikayeleşen sohbetleri başlatmak için buradayız! Çünkü bir soru bile kendi dünyamızın farkındalığını ve algısını dönüştürmeye yeter.

Hadi Lokal Hareket başlasın.

  Lokal Hareket Bizde Neyi Değiştirdi?

  Lokal Hareket Bizde Neyi Değiştirdi?

  Bu bölümde Nil ve Amber, ilk sezonda yaptıkları tüm sohbetlerin hayatlarını ne şekilde değiştirdiğini konuşuyor.

  Aldığımız bilgileri sindirmek, tartmak ve hayatımızı etkilemesine izin verebilmek üzerine sohbet edip, kişisel değişimlerini anlattıkları bu bölümde gelecek sohbetlerde neler bulacağını da anlatıyorlar.

  Keyifle dinlemeni dileriz.

  Bize instagram hesabımız @lokalhareket

  Ya da mail adresimiz üzerinden ulaşabilirsin

  bilgi@lokalhareket.com

  • 28 min
  Bilmiyorum Diyebilme Sanatı | Prof. Dr. Sinan Canan Anlatıyor

  Bilmiyorum Diyebilme Sanatı | Prof. Dr. Sinan Canan Anlatıyor

  Sinir bilimi alanında uzman Prof. Dr. Sinan Canan ile düşünce yapıları üzerine harika bir sohbet gerçekleştirdik. Kişisel deneyimlerinin kendi bilim alanındaki yolculuğuna olan etkilerini ve bu yolda kendi deneyimlediği doğruları bizlerle paylaşan Prof. Dr. Sinan Canan’a bu keyifli sohbet için öncelikle çok teşekkür ediyoruz.

  Zihnimizin sorgulama ve öğrenme mekanizmasının derinlerine indiğimiz bu çok özel sohbette kendisinden bir çok güzel öğreti topladık. “Seven neler yapmaz?” Diyen Prof. Dr. Sinan Canan bizlere yaptığımız herşeyi severek yapmanın ne kadar önemli olduğunu bu sohbette bir kez daha hatırlattı. Olmadığımız bir şey için zorlamak yerine kendi gerçeğimizi bulduğumuzda hiçbir şey yapmamıza gerek kalmadan faydalı olabileceğimizi söyleyen Sinan Canan’a göre bu zorlamalar malesef dünyada insan katliamı yaratmakta.

  Konuşmamız sırasında Neurofeedback yönteminin neden yaygınlaşması gerektiği, günümüzdeki yaygın motivasyonsuzluğu, covid sonrasındaki dönemde bizi bekleyen yeni dünyaya nasıl adapte olabileceğimizi Prof. Dr. Sinan Canan'ın bakış açısından dinledik.

  Kendimizi bulma ve öğrenme yolunda sorgulamanın her zaman devam etmesi gerektiğini ve bilmediğimiz noktalarda bilmediğimizi kabul ederek öğrenmeye açık olmamız gerektiğinin üzerinde durduğumuz bu sohbette doğru bilgiye ulaşmak ve ulaştığımız bilgileri hayatta pratik etmenin kısayollarını tartıştık.

  “Bilmiyorum” kelimesi sihirlidir ve öğrenme kapısını açan bir anahtardır. Bilmiyorum dedikten sonra ise öğrenme kısmı başlar. Slogan gibi bilgi öğrenmek yerine doğru sorular sorarak öğrendiğimiz bilgi çok daha kıymetli ve bizler için çok daha faydalıdır.

  Umuyoruz ki sizler de bu keyifli sohbetin sonunda “Bilmiyorum” kelimesinin gücünü daha derinden hissedebilir ve bilgiyi pratik etme yolunda herzaman kendi doğru sorularınıza ışık tutabilirsiniz.

  • 1 hr 5 min
  Aynadaki Lokal Değerler | Münteha Adalı Anlatıyor

  Aynadaki Lokal Değerler | Münteha Adalı Anlatıyor

  Nil ve Amber’in bu bölümde konuğu Münteha Adalı. Güvensan ve Arya Women yönetim kurulu üyesi Münteha ile hayatın akışında lokalleşerek, kendi değerlerimizin, kendimizin farkına vararak hayatımızı nasıl zenginleştirebileceğimizi konuştuk.

  Dijitalleşme ve sosyal medyanın artan etkileriyle beraber sürekli olarak bulunduğumuz ortamı, varlığımızı ve değerlerimizi sorguluyoruz. Bu noktada, hayatın içinde bu denli fazla sıfat olmadığını ve her birimizin insan olduğunu kabullenmek ve bu farkındalığı kazanmak hiç şüphesiz lokalleşirken bize eşlik edecek en büyük değerlerden biri.

  İş hayatında Urfa’dan İstanbul’a uzanan hikayesiyle Münteha, sektörlerdeki ön yargıya, etiketlere ve fırsat eşitsizliklerine rağmen lokal olma yolunda edindiği başarılar ve deneyimler oldukça ilham verici. Bu bölümde bizlere kendimizi ve değerlerimizi tanımanın, anlamanın, kendimizle barışmanın önemini ve lokal değerlerimizin ne kadar eşsiz olduğunu da belirtiyor.

  ‘’Global düşün lokal hareket et.’’ Diyen Münteha, aslında bu düşüncenin yıllardan beri içimizde olduğunu fakat uygulanabilirliğinin zorlaşması noktasında topluma fayda sağlayacak değerlerin peşinden koşulması gerektiğini belirtiyor. Bu yolda ‘’Ya başarısız olursam?’’ Gibi sorgulamalar yerine başarısızlığın getirdiği öğrenmenin değerini de vurguluyor.

  Aslında bu bölümde, denemenin, deneyimlemenin ve başarısızlık hissinin aslında tabu haline getirilmeden dünyanın en güzel lütuflarından bir tanesi olduğunu daha iyi anlıyoruz.

  Bunların yanı sıra, Türkiye’nin ilk kadın yatırım odaklı platformu Arya Women bünyesinde kadın enerjisini tek bir yerde toplanması, kadınların değişimi ve dönüşümü başlatması vizyonuyla hareket eden Münteha, güçlü ve saygın kadın sayısını artırmayı hedefliyor.

  Umarım bu bölümün de getirdiği çıkarımlarla birlikte lokalleşmenin getireceği zenginliklerin daha çok farkına vararak, dünyayı olumlu anlamda değiştirip dönüştürebiliriz.

  • 1 hr 8 min
  Ayurvedik Yaşama Hali | Pelin Çınar Anlatıyor

  Ayurvedik Yaşama Hali | Pelin Çınar Anlatıyor

  Ayurveda, dünyanın en eski bütünsel ("tüm vücut") şifa sistemlerinden biri olarak anlatılıyor. "Ayur" Sanskritçe yaşam ve "Veda" ise bilim veya bilgi anlamına gelen sözcükleriden oluşur. Hindistan'da 5.000 yıldan fazla bir süre önce geliştirilen bu bilgi setini daha yakından tanımak ve anlamak isteyenler için Ayurveda uzmanı Pelin ile sohbet ettik. Pelin, bu Lokal Sohbet bölümünde Ulli Allmendinger ve Dr. Vasant Lad'ın Ayurveda eğitimlerinden edindiği bilgileri ve kendi Ayurveda yolculuğunu samimiyetle bizlerle paylaşıyor.

  Bu sohbet içerisinde sağlık ve zindeliğin zihin, beden ve ruh arasındaki hassas dengeye bağlı olduğu inancına dayanan Ayurveda'nın temel amacının hastalıklarla savaşmak değil sağlığı ön plana çıkarmak olduğunu konuştuk. Ve bir kez daha gerçek sağlığın fiziksel çevre, dış beden, iç zihin ve insan ruhu arasında dengeli ve canlı bir bütünleşme ile olduğunu hatırladık.

  Ayurveda yaşam halinin günlük rutininizin dışında bir şey olmadığını ve aksine hayatımızın her yönünün kalitesini yükselten bir yaşam bilimi. Ayurveda hakkında en temel sorulara cevap bulduğumuz sohbet için Pelin'e çok teşekkür ederiz.

  • 41 min
  Sağlıklı & İyi Yaşama Başlangıç | Ceren Ceylan Ertaç Anlatıyor

  Sağlıklı & İyi Yaşama Başlangıç | Ceren Ceylan Ertaç Anlatıyor

  Live to Bloom’un kurucusu Ceren Ceylan Ertaç ile sağlıklı ve iyi yaşam hakkında temel bilgiler oluşturacak bir çok farklı konuya değindiğimiz harika bir sohbet gerçekleştirdik.  Wellness ve wellbeing konularında farklı uzmanları bünyesinde toplayarak içerikler paylaşan platform Live to Bloom’un bütünsel bakış açısını bize netlikle aktaran Ceren Ceylan Ertaç’ın bizlere yönelttiği soruları sizler de kendinize sorarak bedensel ve zihinsel farkındalığınızı arttırabilirsiniz. 

  Bedenin kendini iyileştiren mekanizmasını besleyecek alışkanlıklar basit olmakla birlikte hepimizin hayatında geri planda kalan özellikler oluyor. Daha sağlıklı olma farkıdalığımızı uyandırmak için atmamız gereken en temel adım kendimize, bedenimize zaman ayırmak ve bedenimizi dinleyebilmek. Bu farkındalığı edindiğimizde, öz bakım ve öz sevgi ile bizlere neyin iyi neyin kötü geldiğini ölçümlememiz kolaylaşacak.   

  “Sağlıklı olma halinin bir sınırı yok, bu bir yolculuk.” diyerek bütünsel ve sürdürülebilir bir bakış açısı sunan Ceren Ceylan Ertaç’a bu aydınlatıcı sohbet için çok teşekkür ediyoruz.   

  Herkese keyifli dinlemeler!  

  Daha fazlasını öğrenmek isteyenler için www.livetobloom.com  

  www.lokalhareket.com

  • 33 min
  Sürdürülebilir Tekstil Nedir? | Merve Odabaş Anlatıyor

  Sürdürülebilir Tekstil Nedir? | Merve Odabaş Anlatıyor

  Dünyayı en çok kirleten sektörlerden biri olan tekstil ve modanın bilinmeyen kirli yüzü hakkında daha önce konuşmuştuk. Bizim için bu konu özelinde bilgilendirici ve toplulukları harekete geçirici içerikler paylaşan kişileri daha fazla tanımak ve onlardan öğrenmek önemli.

  Merve Odabaş bu isimlerden bir tanesi. Instagram üzerinde açtığı Slow Fashion and Textile hesabında sayısı sürekli artan şimdilik 14bin kişilik bir topluluğa tekstil endüstrisi hakkında bilgiler veriyor ve sürdürülebilirlik üzerine yaptığı araştırmaları paylaşıyor. Merve ile Türkiye-Amerika ortaklığında devam eden tekstil ve pazarlama eğitimi üzerine konuşarak, sürdürülebilir tekstilin gerçekte tam olarak ne olduğunu, yeşil aklamanın nasıl yapıldığını, tüketiciler olarak neler yapabileceğimize dair bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdik.

  Bu paylaşımları yapmaya başladığında aslında hiç bir şey bilmediğini ve bilgilerini araştırdıkça öğrenip lokal kaynakların eksikliği sebebiyle bu yola çıktığını anlatan Merve, aslında kendimize dert edindiğimiz her konuya bireysel bir çözüm getirebileceğimize dair bize ilham oldu.

  Lokal Hareket platformunda da sürdürülebilir tekstil üzerine röportajlar ve haberler paylaşacak olan sevgili Merve'ye bilinçli tüketime dair topluma fayda sağlamak amacıyla çıktığı bu yol için teşekkür ediyor ve bu yoldaki sürecini keyifle izliyoruz.

  Slowfashionandtextile

  Lokal Hareket

  www.lokalhareket.com

  • 40 min

Top Podcasts In Society & Culture

Where Everybody Knows Your Name with Ted Danson and Woody Harrelson (sometimes)
Team Coco & Ted Danson, Woody Harrelson
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
Magical Overthinkers
Amanda Montell & Studio71
This American Life
This American Life
The Ezra Klein Show
New York Times Opinion

You Might Also Like