85 episodes

Podcast pre všetky mamy a skoro mamy, ktoré majú kopec otázok.

Mama Gang Mama Gang

  • Kids & Family
  • 5.0 • 1 Rating

Podcast pre všetky mamy a skoro mamy, ktoré majú kopec otázok.

  85. Janette Motlová: Aká rozprávková postavička je vaše dieťa?

  85. Janette Motlová: Aká rozprávková postavička je vaše dieťa?

  Našou ďalšou hostkou bola Janette Motlová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psycho­lógie a patopsychológie, oceňovaná odborníčka na rozvoj mladých ľudí a inklúziu, mama 3 detí, babka 2 vnúčat.

  Ústrednou témou rozhovoru bola inklúzia a hľadanie ciest ako zlepšovať vzdelávanie pre všetky deti na Slovensku a zároveň nepreťažovať učiteľov. Keďže diel vychádza v septembri, nemohli sme vynechať ani tému adaptácie na školu a škôlku. Hovorili sme tiež o tom, čo by sme mali ako rodičia žiadať v školách, aby sme zlepšili vzdelávanie a dostali sme aj praktické typy, ako komunikovať na rodičovskom združení. Pozreli sme sa tiež na strach z nepoznaného a ako mu čeliť.

  V tomto dieli si prídu na svoje všetci rodičia, ale aj ľudia priamo z praxe, ktorým záleží na kvalitnom vzdelávaní pre naše deti.  V úvode podcastu sme predstavili projekt Naša inkluzívna škola od Nadácie Volkswagen Slovakia v krátkom rozhovore so správkyňou nadácie Lenkou Holešovou.  Pripomíname tiež, že možnosť zmenit zdravotnú poisťovňu je len do 30. septembra. My sme sa rozhodli pre Zdravotnú poisťovňu Union. O ich super benefitoch sme porozprávali aj v krátkej reklamnej pauze v strede podcastu.

  • 1 hr 25 min
  84. Urologička Patrícia Hauserová: Nič nepokazíme, ak predkožku nepreťahujeme násilne

  84. Urologička Patrícia Hauserová: Nič nepokazíme, ak predkožku nepreťahujeme násilne

  Pozvanie na rozhovor o zdraví chlapcov a ich penisov prijala urologička Patrícia Hauserová. Okrem toho, že je odborníčka nás zaujala aj tým, že je mama dvoch chlapcov.

  Prvé otázky smerovali pochopiteľne k Patinej ceste k urológií. Predsalen jej mladý krásny zjav pôsobí v tomto odbore výstredne. Ďalej nás zaujímalo najmä to, ako sa starať o hygienu našich chlapcov, najčastejšie urologické ochorenia ako infekcie močových ciest u detí a tiež v diskusiách často rozoberaná téma - predkožka. Bavili sme sa o tom, či šťahovať alebo nesťahovať, čo všetko je ešte prirodzený vývoj a otvorili sme aj tému obriezka. V závere rozhovoru sme pozdieľali naše skúsenosti s odplienkovaním.

  V úvode podcastu sme rozobrali vzťah našich detí k rozprávkam. A spomenuli sme aj našeho partnera nákupné centrum Vivo!, kde môžete dieťa zobrať do kina a popritom vybaviť darčeky k narodeninám, nákup potravín, drogérie aj banku alebo poisťovňu.

  • 1 hr 24 min
  83: Hana Celušáková: Buďme deťom vzorom, že sme tu aj pre seba

  83: Hana Celušáková: Buďme deťom vzorom, že sme tu aj pre seba

  S psychologičkou Hanou Celušákovou sme sa u nás v podcaste nerozprávali prvý raz (a dúfame, že ani posledný). Otvorili sme s ňou tému intenzívneho rodičovstva, nastavovania hraníc deťom aj sebe samým. Snaha o dokonalosť je konfrontovaná s pojmom dosť dobrej mamy, ktorá nie je len "utešením", že dokonale to nejde, ale ozajstnou potrebou dieťaťa (a mamy). Bavili sme sa o tom, čo je súcit s inými a so sebou samým a ako ho pestovať. Tento rozhovor plynie takmer bez otázok. Je bezprostredný, hlboký a oči otvárajúci. A vieme, že sa vám bude páčiť minimálne tak ako nám.

  • 1 hr 40 min
  82. Lucia Pašková: Kedy bude lepšie? Ak nestratíme dôveru, sebalásku a nádej.

  82. Lucia Pašková: Kedy bude lepšie? Ak nestratíme dôveru, sebalásku a nádej.

  Ústrednou témou tohto rozhovoru bolo, ako sa tu na to všetko nevysrať. A lepšieho hosťa ako Luciu Paškovú sme ani nemohli osloviť. Okrem toho, že založila slovenský Curaprox sa jej meno spája s projektami ako Kto pomože Slovensku, Kto pomôže Ukrajine, Bystriny, Nexteria alebo aktuálne Zapni sa pre Slovensko. Lucia je symbolom spájania sveta biznisu s neziskovým sektorom a je zároveň aj mama. Má 4 deti, 2 vlastné a 2 získala vrámci jej fungujúcej patchworkovej rodiny.

  Je vám asi jasné, že s Luciou by sa dalo rozprávať na nekonečne veľa tém. My sme sa snažili zistiť, čo je za tým, že je také aká je. A tiež spoznať ako funguje ako mama, ako na sebe pracuje a čo je za tým, že stále verí, že Slovensko je krajinou, v ktorej chce zostať a vychovávať svoje deti.

  V úvode podcastu vám predstavíme benefity od Unionu. Táto spolupráca nám totálne sadla. Okrem toho, že majú nový príspevok na Pampersky a Hipp, majú aj kopec ďalších benefitov, ktoré sa vám budú páčiť určite rovnako ako nám.

  Tu nájdete viac informácií o nových príspevkoch na plienky Pampers a vybrané produkty Hipp.

  • 1 hr 21 min
  81. Čau Adel, čau Daška: O púšťaní detí spod našej kontroly, dovolenkách, voľbách a novinkách v Mamagangu

  81. Čau Adel, čau Daška: O púšťaní detí spod našej kontroly, dovolenkách, voľbách a novinkách v Mamagangu

  V tomto dieli budete počuť len Adel a Dašku ako odpovedajú na vaše otázky.

  Tentokrát bolo ústrednou témou púšťanie detí spod našich ochranných krídel. Hovorili sme teda o vylaďovaní sa so starými rodičmi, prizeračkami a o prípravách na škôlku.

  Otvorili sme aj tému uspávania a voľného času pri dvoch deťoch. Prebrali sme aj naše dovolenkové hacky a očakávania od života po voľbách.

  V závere podcastu sme konečne odhalili, aké novinky nás čakajú v Mamagangu na jeseň. Budeme spúšťať Mamagang plus - uzavretú podpornú komunitu pre všetky podobne naladené mamy.

  • 1 hr 21 min
  80. Blažena Ambróz Sedrovičová: To, čo som sa naučila pri výchove dcéry mi funguje aj v manažmente

  80. Blažena Ambróz Sedrovičová: To, čo som sa naučila pri výchove dcéry mi funguje aj v manažmente

  My si tak rady voláme inšpiratívne ženy ku nám do podcastu. Blažena Ambróz Sedrovičová k ním jednoznačne patrí. Nemala ešte ani 30, keď sa stala riaditeľkou digitálnej agentúry. Z tejto pozície si na rok odskočila užiť si materskú a keď ju to ťahalo nazad zariadila si život tak, aby boli je pracovné aj materské ambície v rovnováhe. My sme si ju pozvali zrovna v čase, kedy prechádza veľkou kariérnou zmenou. Po rokoch v marketingu, prijala výzvu stať sa riaditeľkou inovatívneho startupu AI:Dental.

  Hovorili sme s ňou o tom ako sa stala riaditeľkou, aké bolo rozhodovanie o založení rodiny aj ako sa vysporiadala so svojou materskou rolou. Zabrdli sme aj do partnerského života, predsalen dvojkariérna domácnosť pri malom dieťati nie je vždy sranda a odhalila nám aj ako vyzeralo ich rozhodovanie o tom, či mať viac detí. V závere rozhovoru sme sa od Blažky nechali inšpirovať v jej zodpovednom prístupe k životu.

  Blažka je ďalšia veľmi inšpiratívna žena, ktorá rozšírila naše vnímanie toho, ako zladiť materstvo a svoje ambície. Nech sa vám tento úprimný rozhovor dobre počúva.

  ----------------

  V úvode podcastu sme predstavili krásny projekt Nadácie Volkswagen Slovakia "Naša inkluzívna škola". V rámci projektu vznikli krásne audiopoviedky Poviedky pre všetky deti, ktoré nájdete na Spotify. Na webe nasainkluzivnaskola.sk nájdete aj krásne vymaľovánky a info o grantoch, ktoré poskytujú pre rozvoj inkluzívneho vzdelávania na Slovensku.  www.nasainkluzivnaskola.sk

  • 1 hr 15 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Kids & Family

ParentData
Dr. Becky Kennedy
Wondery
Dr. Lisa Damour/Good Trouble Productions
American Public Media
WBUR

You Might Also Like

SME.sk
Forbes Slovensko
Nika Vujisić
SME.sk
Nasklee Petra
ZAPO