30 episodes

Podcast o miastach, polityce miejskiej i regionalnej, a czasem o Krakowie. Audycja realizowana przez zespół miejski Klubu Jagiellońskiego.

Międzymiastowo Międzymiastowo

  • Society & Culture

Podcast o miastach, polityce miejskiej i regionalnej, a czasem o Krakowie. Audycja realizowana przez zespół miejski Klubu Jagiellońskiego.

  Ustawa metropolitarna dla największych miast czy dobrowolna współpraca?

  Ustawa metropolitarna dla największych miast czy dobrowolna współpraca?

  Lokalni politycy z Łodzi, Gdańska, Poznania i Krakowa chcą by wzorem Warszawy i Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej ich miasta również miały dedykowaną ustawę metropolitarną, regulującą współpracę z sąsiadującymi miastami i gminami.

  Czy tworzenie kolejnych metropolii w Polsce jest potrzebne? W jaki sposób zarządzać planowaniem przestrzennym i transportem na obszarach funkcjonalnych największych polskich miast? Dlaczego Unia Europejska chce przeznaczyć olbrzymie środki na rozwój metropolii? A może wystarczą samorządowe stowarzyszenia i dobrowolna współpraca?

  W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z dyrektorem Biura Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Danielem Wrzoszczykiem.

  • 29 min
  Deweloperskie eldorado

  Deweloperskie eldorado

  „Budynki, które kiedyś poprzez propagowanie piękna i tworzenie wysokiej jakości przestrzeni wpływały pozytywnie na życie mieszkańców miast, teraz pogarszają je. Trzeba wybudować jak najtaniej, na jak najmniejszej powierzchni działki i jak najwięcej. Dziś w architekturze chodzi tylko o pieniądze" – twierdzi jeden z czołowych współczesnych architektów, David Adjaye. Czy myśl neoliberalna w ekonomii i modernizm w architekturze wyprały budynki z wszystkich cech innych niż efektywność ekonomiczna?

  W najnowszym Międzymiastowo ze stanu obecnej architektury tłumaczyć  będą się architekci: Magdalena Milert oraz dr Filip Suchoń.

  • 24 min
  Dlaczego w październiku polscy kierowcy utkną w korkach?

  Dlaczego w październiku polscy kierowcy utkną w korkach?

  Mniej ludzi w komunikacji publicznej, mniej podróży pieszych i rowerowych. Wszystko na to wskazuje, że najbliższe miesiące skumulują na drogach naszych miast strach przed pandemią oraz brzydką pogodą. Głównym objawem będą oczywiście korki wynikające ze zwiększonego ruchu. Czy to wina źle zaprojektowanych miast lub konkretnych decyzji urzędników? Jak projektować sprawne systemy transportowe w polskich miastach? W którym polskim mieście jest najlepszy transport publiczny?

  W najnowszym międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z dr. inż. Markiem Bauerem, prorektorem Politechniki Krakowskiej oraz ekspertem ds. systemów transportowych. 

  • 36 min
  Miasto w oczach niewidomego

  Miasto w oczach niewidomego

  Przyjazne miasto to przestrzeń, w której każdy użytkownik może łatwo się odnaleźć i czuje się bezpiecznie. Projektanci i urzędnicy nie zawsze pamiętają o tej prostej zasadzie. Wiele miast jest wygodnych tylko dla pełnosprawnych ludzi w sile wieku, którzy preferują poruszanie się samochodem. Co jednak z tymi, którzy poruszając się po mieście mają inne potrzeby?

  Jak osobie niewidomej żyje się w dużym mieście? Co najmocniej uprzykrza codzienne funkcjonowanie?  Karol Wałachowski rozmawia z Marcinem Ryszką, dziennikarzem weszło.fm, paraolimpijczykiem z Pekinu i Londynu, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu oraz reprezentantem Polski w Blind Footballu,

  • 33 min
  W Polsce mamy wyroby miastopodobne

  W Polsce mamy wyroby miastopodobne

  Samej materialnej przestrzeni nie możemy nazwać miastem. Opuszczone, pozbawione ludzi zabudowania mogą służyć co najwyżej za makietę do kręcenia horrorów. Dopiero jak przestrzeń materialna wypełniona jest całym wymiarem społecznym: siecią interakcji, wspólną tożsamością, historią, przyzwyczajeniami staje się miastem. Miejskość nigdy w naszej historii nie była naszą polską specjalnością. Gdy na całym świecie powstawały miasta i rodziła się kultura miejska, Polska traciła miasta w „Potopie Szwedzkim”, a następnie utraciła niepodległość.

  W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski i Magdalena Milert rozmawiają z socjologiem miast, dr. hab. Pawłem Kubickim. 

  • 37 min
  Czy uregulowanie Airbnb to zamach na prawo własności?

  Czy uregulowanie Airbnb to zamach na prawo własności?

  Gdy w jednej z poprzednich audycji omówiliśmy 5 rzeczy, które naszym zdaniem powinien zrobić rząd PiS dla polskich miast, najwięcej kontrowersji wywołał postulat uregulowania wynajmu krótkoterminowego mieszkań. Pojawiły się głosy, że ograniczanie wolności gospodarczej nie jest nikomu potrzebne, a rzucanie kłód pod nogi wynajmującym mieszkania to chodzenie na pasku hotelarzy. Uznaliśmy więc, że najwyższa pora porozmawiać o tym jak naprawdę wygląda wynajem krótkoterminowy – nie tylko w Polsce, ale również w innych światowych metropoliach.

  W najnowszym międzymiastowo rozmawiają: Jakub Kucharczuk, Karol Wałachowski oraz Paweł Łapiński.

  • 26 min

Top Podcasts In Society & Culture

Listeners Also Subscribed To