280 episodes

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.

Podcasty Retro Nation Retro Nation

  • Leisure
  • 5.0 • 1 Rating

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.

  Naše filmy 06: Terminátor

  Naše filmy 06: Terminátor

  Tentokrát jsme ke třem mikrofonům zasedli ve složení Pavel Dobrovský, Honza Olejník a Michal Zoubek, abychom si popovídali o filmu Terminátor z roku 1984.

  Mnoho z vás tuhle pecku nejspíš zaznamenalo prostřednictvím VHS kazet, ať už těch pokoutně šířených, tak těch z videopůjčoven. Arnie se tu po Barbarovi Conanovi představuje opět ve vrcholné formě a netradičně si střihne roli záporáka. Co pro nás tenhle film znamenal, a jak na něj vzpomínáme, to se dozvíte v našem retro filmovém podcastu Naše Filmy.

  Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde ⁠⁠⁠https://www.patreon.com/retronationcz⁠⁠⁠.

  • 17 min
  Retro noty 103: Moderní arkádové automaty

  Retro noty 103: Moderní arkádové automaty

  Arkádové automaty jsou ikonické přístroje provázející nás už od herního pravěku. V kolika filmech už jsme viděli děti, teenagery i dospělé řádit v arkádových hernách? Prsty na nohou ani rukou by nám nejspíš nestačily. Často se říká, že s příchodem domácího hraní padla na arkády krize, ale opak je pravdou. Fungují dál a lákají nové a nové generace hráčů, aby vhodili pár mincí.

  I dnes si můžeme zahrát arkády včetně moderních titulů i posledních dílů klasických sérií. TIme Crisis, House of the Dead, Street Fighter... a nabídka je mnohem širší. Existují arkádové Halo, Mario Kart nebo třeba „západní“ taneční Dance Dance Revolution. O všech zmíněných kouscích, a nejen o nich, bude řeč v aktuálním díle podcastu Retro noty.

  Pojali jsme jej jako takového průvodce tím zajímavějším v současných arkádových hernách, na které můžete přes léto či během dovolené snadno narazit. Tak vzhůru do poslechu a určitě pak nějaký automat vyzkoušejte, zlatá éra arkád je sice pryč, ale pořád umí zabavit!

  Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • 21 min
  Wolfcast 103: Generační příprava – jak se IT učí a jak se inkorporuje ve společnosti? 3

  Wolfcast 103: Generační příprava – jak se IT učí a jak se inkorporuje ve společnosti? 3

  Třetí díl Wolfcastu s názvem „Generační příprava: Jak se IT učí a jak se inkorporuje ve společnosti?“ se zabývá vývojem výukových a domácích počítačů od 70. let do současnosti.

  Michal Rybka a Martin Vaňo diskutují nové vzdělávací pomůcky, jako jsou Montessori pomůcky pro zlomky a mechanický Turingův stroj Turing Tumble. Rozebírají také historické elektronické stavebnice, například Logitronik, Kyber 1 a Minilogik, a porovnávají je s moderními stavebnicemi jako Voltík a Arduino. Dalším tématem jsou první domácí počítače, jako Sinclair ZX81, Commodore 64 a Atari 800, a jejich role v edukaci. Dále se věnují školním počítačům, například československému IQ-151 a slovenskému PMD 85, které byly navrženy specificky pro vzdělávací účely, a jejich výhodám a nevýhodám.

  V závěru se podcast zaměřuje na současné digitální generace, které vyrůstají obklopeny chytrými zařízeními, ale často nerozumí základním principům IT technologií. Zmiňuje problém digitální negramotnosti v Česku, kde 1,5 milionu lidí nemá přístup k počítači nebo internetu a další miliony mají potíže s IT. Diskutuje se také o potřebě vzdělávacích nástrojů, které by pomohly překonat tuto mezeru ve znalostech. Rybka a Vaňo upozorňují na důležitost pochopení základů výpočetní techniky i pokročilých IT technologií pro budoucí generace a potřebu inovativních přístupů ve vzdělávání.

  Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na ⁠retronation.cz⁠.

  • 1 hr 2 min
  Retro noty 102: The Elder Scrolls Online

  Retro noty 102: The Elder Scrolls Online

  The Elder Scrolls Online slaví deset let od vydání a navíc po roce přichází s novým velkým rozšířením Gold Road. Ideální chvíle ponořit se hlouběji do soundtracku této onlinovky, protože za ty roky nabobtnal do obřích rozměrů a v mnoha bodech odkazuje k hudbě starých The Elder Scrolls her. 

  Celé to obří kvantum hudby má na svědomí Brad Derrick, zvukový ředitel vývojářské společnosti Zenimax. Během let o své práci rozdal slušnou řádku rozhovorů, v nichž prozradil i několik zajímavých detailů, které v Retro notách ještě nezazněly. Pojďte se s námi ve stodruhém dílu podcastu ponořit do Tamrielu, kouzelného světa The Elder Scrolls.

  Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • 24 min
  Naše filmy 05: Mumie

  Naše filmy 05: Mumie

  Smrt je jenom začátek! Zábavná dobrodružná jízda se všeříkajícím názvem Mumie vstoupila do kin – a teď se podržte – před 25 lety! V květnu 1999 v USA, u nás následovala premiéra v srpnu. Poprvé jsme se tehdy setkali s šaramantním darebákem Rickem O'Connellem, půvabnou Evelyn i démonickým Imhotepem, a i když si o filmu tehdy kritika nemyslela nic úchvatného, postupem času se z Mumie stal miláček obýváků – takový ten pohodový film, který má pro každého něco. Akci, napětí, dobrodružství, horor, ale i vtip a romantiku.

  Jak na Mumii vzpomínáme 25 let po vydání? To, a mnohem více, se dozvíte, když si naladíte podcast Naše filmy. Tentokrát k mikrofonům kromě Pavla a Honzy zasedl i Michal Zoubek, kterého můžete znát jako autora Levelu, kam už pěkných pár let píše recenze, témata i rozbory Early Access her. A imho (haha) má k filmu rozhodně co říct!

  Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde ⁠⁠https://www.patreon.com/retronationcz⁠⁠.

  • 14 min
  Wolfcast 102: Generační příprava – jak se IT učí a jak se inkorporuje ve společnosti? 2

  Wolfcast 102: Generační příprava – jak se IT učí a jak se inkorporuje ve společnosti? 2

  Je tady druhý díl Wolfcastu na téma výuky IT!

  Diskutujeme o postavení počítačů v historii a jak se jejich vnímání vyvíjelo od 50. let až do současnosti, od jejich považování za symbol pokročilé vědy po vznik subkultur spojených s technologiemi. Vysvětlujeme, jak starší generace často zaostávají v porozumění IT oproti mladším, a navrhujeme víceúrovňový přístup k IT vzdělávání, zahrnující od základních dovedností až po hluboké znalosti IT.

  Dále rozebíráme matematické fundamenty potřebné pro porozumění IT, od základní matematiky po speciální matematické koncepty. Nakonec se zabýváme i dalšími aspekty spojenými s IT, jako jsou společenské, etické a bezpečnostní otázky.

  Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.

  • 53 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Leisure

Critical Role
Critical Role
Tales from the Stinky Dragon
Stinky Dragon
Duck Call Room
Si Robertson & Justin Martin
ClutterBug - Organize, Clean and Transform your Home
Clutterbug
Car and Driver's Into Cars
iHeartPodcasts
Past Gas by Donut Media
Donut