228 episodes

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.

Podcasty Retro Nation Retro Nation

  • Leisure
  • 5.0 • 1 Rating

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.

  Wolfcast 80: Dějiny budoucnosti umělé inteligence 1

  Wolfcast 80: Dějiny budoucnosti umělé inteligence 1

  Ve Wolfcastu zaměřeném na AI si Michal Rybka a Martin Vaňo zaspekulují nad tím, jak bude vypadat přicházející AI revoluce – další v řadě po revolucích PC, internetu a mobilech.

  V prvním díle bude řeč o nedávné historii, kdy si téma zasadíme do kontextu vývoje od 70. let minulého století, načež se dostaneme do současnosti, kde si rozebereme modelování a jak se liší od jedné vícevrstvé neuronové sítě. Povíme si o tom, jaké jsou výzvy a rizika spojená s vývojem obecné umělé inteligence (AGI), jež vykazuje známky neplánovaného chování a dokáže lhát.

  Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.

  • 58 min
  Retro noty 81: Upíři ve videohrách 1 - od Castlevanie po Legacy of Kain

  Retro noty 81: Upíři ve videohrách 1 - od Castlevanie po Legacy of Kain

  Upíři jsou ikonické hororové a popkulturní postavy. Logicky se tak objevují i ve videohrách. Někde jen dobarvují děj, jindy na nich stojí celý titul. Vzhledem k tomu, že upíři byli v popkultuře už desítky let a další stovky jsou součástí lidové slovesnosti, do herního průmyslu pronikly už na konci 70. let v éře němých textovek.

  Jak se rozvíjela herní branže, docházelo na větší a výpravnější upíří kousky. Castlevania, Blood Omen, řada her se slavným hrabětem Drakulou v hlavní roli. Až na výjimky měly společné prvky: hororovou atmosféru, potemnělé prostředí a taktéž soundtrack inspirovaný klasickými upířími filmy. Začátky tohoto fenoménu od samého herního pravěku do roku 1999 mapujeme v tomto podcastu Retro noty. A pokračování do současnosti už na nás cení zoubky v dalším dílu.

  Podívejte se na ⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • 27 min
  Talk to o výtvarném řešení her s Lukášem Medkem

  Talk to o výtvarném řešení her s Lukášem Medkem

  Lukáš Medek v českém herním vývoji působí již dlouhou dobu. Jako výtvarník je autorem grafické podoby her především od CBE Software, tedy J.U.L.I.A.: Among the Stars a Someday You‘ll Return. Vedle toho se podílel na Last of Oricru, řadě menších projektů a v současnosti funguje jako výtvarný ředitel ve studiu PixelAnt Games. V podcastu pro Retro Nation vysvětloval, jakým způsobem grafika pro hry vzniká, jaké triky se na hráče používají a takké, co všechno se vlastně do herní grafiky počítá.

  A pak všechny další reality. Lukáš je lektorem pro zájemce o pozici na grafiky. Setkává se s běžnými problémy, které pomáhá studentům řešit. I k tomu se v našem povídání dostane.

  Podívejte se na ⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • 1 hr 6 min
  Wolfcast 79: Cesta k Dynabooku: Mobilní IT 3

  Wolfcast 79: Cesta k Dynabooku: Mobilní IT 3

  Poslechněte si třetí a poslední díl Wolfcastu o historii miniaturizace IT.

  V tomto díle se zaměříme na vývoj kapesních počítačů, které se snažily naplnit vizi osobního a přenosného zařízení pro komunikaci a tvorbu. Michal Rybka spolu s Martinem Vaněm si poví o tom, jak se kapesní počítače vyvíjely od prvních pokusů v 80. letech, jako byl Psion Organiser nebo Amstrad PPC512, až po moderní zařízení z 90. let a počátku nového tisíciletí.

  V podcastu uslyšíte také to, jak se tyto počítače lišily od dnešních smartphonů a tabletů a jaké zařízení dneška má k Dynabooku nejblíže.

  Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na ⁠⁠retronation.cz⁠⁠.

  • 1 hr 1 min
  Retro noty 80: Resident Evil 4 - kouzlo a mistrovství zvuku remaku hororové klasiky

  Retro noty 80: Resident Evil 4 - kouzlo a mistrovství zvuku remaku hororové klasiky

  Resident Evil 4 bývá považován mnohými hráči za nejlepší díl série. A protože je venku čerstvě jeho remake, krásně se nabízí srovnání obou her. Je na něm totiž poznat, jak se vyvinula dopředu nejen grafika nebo herní mechaniky, ale i možnosti zvukového a hudebního doprovodu.

  Akustika prostředí, dynamika soundtracku nebo aranžérské trendy, to všechno se během dvou dekád posunulo a Capcom se s remakem RE4 neveze jen na vlně nějakých technických standardů. Jeho zvukový tým v řadě případů experimentuje s novými možnostmi a můžeme říct, že minimálně pro hororový žánr nové standardy přímo vytváří. Minimálně si s hudbou a zvukem umí vyhrát víc než řada jiných současných tvůrců herních hororů. A právě o tom všem budou tyto Retro noty. Zhasněte světla, zesilte zvuk, tenhle díl doporučujeme poslouchat ve tmě...

  Podívejte se na ⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • 22 min
  Wolfcast 78: Cesta k Dynabooku: Mobilní IT 2

  Wolfcast 78: Cesta k Dynabooku: Mobilní IT 2

  V dalším díle trilogie povídání o miniaturizaci IT se podíváme na kalkulačky nebo českého Ondru!

  O tom, jak se HP35 měla Hewlettovi vejít do kapsy u košile, specialitách japonských počítačů nebo též první generaci ultraportables si bude Michal Rybka povídat s Martinem Vaněm ve svém Wolfcastu. Nezapomene si rýpnout do historie značky Tesla, konkrétně se podívá na zoubek mikropočítačům Ondra, které světlo světa spatřily v 80. letech minulého století.

  Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na ⁠retronation.cz⁠.

  • 46 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Leisure

Critical Role
Lisa Bass
Clutterbug
geekandsundry
Ciara Miller & Mya Allen
Si Robertson & Justin Martin

You Might Also Like

Jan Modrák
Český rozhlas
Games.cz
Bohumil Pečinka, Petros Michopulos
Čestmír Strakatý
Forcapture