88 episodes

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.

Podcasty Retro Nation Retro Nation

  • Leisure
  • 5.0 • 1 Rating

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.

  Mikoláš Tuček v podcastu Talk to!

  Mikoláš Tuček v podcastu Talk to!

  Mikoláše Tučka aka Tukana není třeba hráčům představovat. Dlouholetá hnací síla a tvář časopisu Score si sedla s Pavlem a probrali vše, od úplných začátků až po současné aktivity mistra Tukana.

  Tukan je muž mnoha zájmů. V poslední době se věnuje fotbalové publicistice v podcastu Football Fanatics, ale v českém mediálním prostoru je znám i jako moderátor Blate Night Show, zakladatel knižního projektu Linka 451, ale také jako milovník Heroes of Might & Magic a dlouholetý inventář redakce časopisu Score. A o tom všem si s Pavlem popovídal, dokonce se dostali i na zakázaná témata o Excaliburu anebo se pokusili nepovědět vám nic z legendárního výletu do Moskvy na Command & Conquer.

  Podcastový seriál Talk to... je prostorem pro lidi, kteří se pohybují kolem herního vývoje a novinařiny. O hrách umí mluvit, zároveň se dokáží rozkročit i do jiných oborů a směrů. Je to případ Jakuba Dvorského, Jindry Skeldala, Jana Kavana nebo Honzy Orny a Honzy Modráka, kteří v něm seděli v minulých měsících. Pakliže vy sami máte favorita, kterého byste rádi slyšeli, dejte nám to vědět v komentářích!

  Podívejte se na https://www.retronation.cz na další skvělé výlety do herního retra!

  • 1 hr 16 min
  Wolfcast 36: Technologické éry 1

  Wolfcast 36: Technologické éry 1

  Od starověké záznamové tyče, přes zkoumání vztahu mezi vzděláváním a technologickou úrovní společnosti, až po pád technického optimismu – Michal Rybka se zeširoka ohlíží za technologickými dějinami naší civilizace.

  První díl drobnohledu, který dohromady popisuje deset na sebe navazujících historických ér, otevírá povídání o starověkém Egyptě. Věděli jste třeba, že již v této době si Egypťané opravovali chyby červenou barvou? Společně s Martinem Vaněm vás Michal provede vzdělávacími systémy starověku a středověku a postaví je do kontextu s tím, co ze školy známe dnes. Drilovalo se zpaměti už tehdy a kdo neměl nadrilováno, dostal nabančeno. Dojde i na citaci Sokrata, jehož výrok „Žák není nádoba, která se má naplnit, ale pochodeň, která se má zapálit!“ platí dodnes.

  Od starověku a středověku se plynule přesuneme přes éry stagnace a explorace až k technické revoluci, během níž již můžeme pozorovat pád technického optimismu, aneb veselé vyhlídky Julese Vernea versus skepse H. G. Wellse.

  Systémů dělení historie je mnoho, Michal si připravil vlastní, částečně podobný systému Daniela Šmihuly z roku 2011.

  Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o digitálním audiu, hardwarových katastrofách, československých počítačích, vynálezcích a vizionářích nebo o dětských počítačích a Jacku Tramielovi a další Wolfcasty.

  Podívejte se na https://www.retronation.cz na další skvělé výlety do herního retra!

  • 1 hr 6 min
  Retro noty 39: Skladatel & showman Tommy Tallarico

  Retro noty 39: Skladatel & showman Tommy Tallarico

  Tommy Tallarico rozhodně nepatří mezi největší hvězdy mezi herními skladateli, rozhodně však patří mezi ty nejviditelnější. Sice si Tallarico sáhl během svých skladatelských let na pár klasik jako Alladin, Earthworm Jim nebo MDK, ale okamžik slávy přišel až v novém tisíciletí. Tallarico totiž vymyslel projekt Video Games Live, který přenáší herní soundtracky do podoby rockových koncertů. A má s tím úspěch, dokonce hostoval i v Praze. Je Tallarico génius nebo cirkusák?  Jsou Video Games Live zajímavý a hodnotný projekt nebo jde o cizopasení podobné coverbandům na taneční zábavě? Právě na to se pokusí odpovědět nový díl podcastu Retro noty.

  Podívejte se na https://www.retronation.cz na další skvělé výlety do herních světů!

  • 25 min
  Wolfcast 35: Digitální audio 3 – Od Sound Blasteru k USB

  Wolfcast 35: Digitální audio 3 – Od Sound Blasteru k USB

  Michal a Martin Vaňo dobíhají ve svém audio maratónu do poslední desetiletky 20. století. Roku 1994 přichází výrazná změna v kvalitě a zpracování zvuku s Sound Blaster AWE32. Výkonná karta dostává do plného povědomí i praxe wavetable syntézu, která nahrazuje FM syntézu známou z předchozích let. Hráče překvapil a potěšil reverb, tedy způsob, jakým karta umožňovala práci se zvukovým prostorem. Tažení Sound Blasterů skrz naše domovy bylo slavné, ale v současnosti samostatné karty nahrazuje zabudovaný audio obvod a USB přehrávání. Jak k takovému přerodu došlo se dozvíte ve Wolfcastu.

  V prvním díle mini trilogie o počítačovém zvuku se Michal a Martin věnovali úplným začátkům a důvodům, proč by vůbec stroje měly umět přehrávat zvuky a hudbu. Druhý díl popisoval osudy Lva Sergejeviče Těrmena a zvukové schopnosti osmibitů a novějších počítačů.

  Ukázky z podcastu:

  Co je to chorus? - Johnny DeMarco (Roland Media)

  https://www.youtube.com/watch?v=zmN7fK3fKUE

  Co je to reverb? - Johnny DeMarco

  https://www.youtube.com/watch?v=TZG2K0J_A3c

  Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o hardwarových katastrofách, československých počítačích, vynálezcích a vizionářích nebo o dětských počítačícha Jacku Tramielovia další Wolfcasty.

  Podívejte se na https://www.retronation.czna další skvělé výlety do herního retra!

  • 1 hr 34 min
  Poslechněte si podcast Talk to s Honzou Šídlem o Artformer

  Poslechněte si podcast Talk to s Honzou Šídlem o Artformer

  Jak se dělá nezávislá hra Artformer v českém prostředí, to je hlavní téma povídání s Honzou Šídlem, který patří k nové vlně tuzemských herních autorů.

  Artformer? Není to tak těžké – umění a skákačka dohromady. V tomto případě to znamená, že se Honza Šídlo nechal inspirovat historickými výtvarnými technikami a dělá podle nich hru s DNA Prince of Persia (té jsme se také věnovali). Stylizace do pravěkých jeskynních čmáranic, egyptských maleb nebo řecké dekorativní výzdoby a dalších vypadá v pohybu velmi atraktivně, jenže vývoj takové hry? Ten tak jednoduchý nebude. Honza proto povídá nejen o inspiraci, ale také o svých zkušenostech a vizi, kterou následuje.

  A teď trochu osobně. Hlásí se vám Pavel. Honzovu práci sleduji již delší dobu a stejně tak dlouho trvalo, než ve mně uzrálo přesvědčení, že u mikrofonu série Talk to v Retro Nation mají své místo i mladí tvůrci. Jejich pohled na herní minulost je pro mě (a doufám, že i pro vás) dost zajímavý. Je v něm vidět, do jaké míry minulost – v případě Artformer tedy nejen ta nedávná herní, ale i ta starověká – formuje tvůrčí herní současnost. Tak si to užijte!

  Podcastový seriál Talk to... je prostorem pro lidi, kteří se pohybují kolem herního vývoje a novinařiny. O hrách umí mluvit, zároveň se dokáží rozkročit i do jiných oborů a směrů. Je to případ Jakuba Dvorského, Jindry Skeldala, Jana Kavana nebo Honzy Orny a Petra Bulíře, kteří v něm seděli v minulých měsících. Pakliže vy sami máte favorita, kterého byste rádi slyšeli, dejte nám to vědět v komentářích!

  Podívejte se na https://www.retronation.cz na další skvělé výlety do herního retra!

  • 1 hr 1 min
  Retro noty 39: Lovecraft a herní hudba

  Retro noty 39: Lovecraft a herní hudba

  Spisovatel H. P. Lovecraft není jen jedním ze zakladatelů moderního hororu. Dnes jeho dílo prosáklo prakticky do všech forem popkultury: hudby, filmu, komiksů i videoher. A protože nedávno vyšla nová hra Arkham Horror: Mother's Embrace, přišel skvělý čas ohlédnout se za historií Lovecraftem inspirovaných her a hudbou, která v nich zněla.

  Tak jako se za posledních třicet let změnila videoherní technologie, změnily se samozřejmě i soundtracky v hororových hrách. Od dřevního broukání v Shadow of the Comet přes napínavou Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth (do temných koutů téhle hry jsme se už dívali v Artefasktu) až po filmové rozpětí The Sinking City, to všechno v sobě nese takové stopy děsu, že by si John Carpenter pomlaskával. V aktuálních Retro notách vás zveme na procházku děsivým světem H. P. Lovecrafta a hudbou, ze které vás, věřte nám, zamrazí.

  Podívejte se na https://www.retronation.cz na další skvělé výlety do herních světů!

  • 27 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Leisure

Listeners Also Subscribed To