68 episodes

Podcast od Profesie o práci, pracovnom živote a príležitostiach na trhu. Veríme, že so správnymi informáciami môžete nielen nájsť svoje uplatnenie, ale aj zarábať férovo a dostať sa v živote tam, kde chcete byť. Vypočujte si rozhovory s odborníkmi.

Profesia v praxi Profesia

  • Business

Podcast od Profesie o práci, pracovnom živote a príležitostiach na trhu. Veríme, že so správnymi informáciami môžete nielen nájsť svoje uplatnenie, ale aj zarábať férovo a dostať sa v živote tam, kde chcete byť. Vypočujte si rozhovory s odborníkmi.

  67. Ako napredovať a nezblázniť sa z toho? – Oliver Jakubík

  67. Ako napredovať a nezblázniť sa z toho? – Oliver Jakubík

  Predstavte si, že človek sleduje informácie o napredovaní trhu práce, automatizácii a potrebe neustáleho vzdelávania. Skúsenosti hovoria, že človek môže spadnúť do takzvanej posadnutosti napredovaním. Ako sa teda nájsť v záplave možností a nezblázniť sa z toho? 

  S konzultantom pre osobný rozvoj a budovanie značky Oliverom Jakubíkom sme sa porozprávali o tom, ako si zabezpečiť atraktivitu na trhu práce a zároveň nepodľahnúť tlaku a nezblázniť sa.  

  Oliver nám porozprával, ako vníma aktuálne prezentovanie ľudí na LinkedIne. Zároveň prezradil, ako by malo vyzerať prezentovanie našej práce a výsledkov aj interne vo firme. Špecialistu môžete stretnúť aj na Profesia days Bratislava, ktoré sa konajú 16. a 17. mája v Starej tržnici.  

  Vstupenku zadarmo získate na www.profesiadays.sk

  • 44 min
  66. Koľko Európanov pracuje v zahraničí a ako sa o nich stará EÚ? – Slavka Eley

  66. Koľko Európanov pracuje v zahraničí a ako sa o nich stará EÚ? – Slavka Eley

  Využívanie pracovných príležitostí naprieč celou Európou. Asi takto by sa dal charakterizovať cieľ Európskeho orgánu práce (ELA), ktorý rieši dôležité európske záležitosti z Bratislavy. Spolu so Slavkou Eley, ktorá tu pracuje ako zástupkyňa výkonného riaditeľa a vedie odbor riadenia a koordinácie, sme rozobrali, ako pomáha táto inštitúcia ľuďom so záujmom o prácu za hranicami.

  Porozprávali sme sa o tom, kde sa uchádzači na Slovensku môžu dozvedieť o tom, akí pracovníci sú nedostatkoví v danom regióne a aké pracovné práva a povinnosti platia v jednotlivých krajinách Európskej únie.

  Slavka Eley nám tiež prezradila, koľko európskych zamestnancov dnes pracuje za hranicou svojej krajiny. Prebrali sme aktuálne výzvy, ktoré riešia a mohli by priniesť prehľadnejšie pravidlá. Rieši únia aj možnosť práce na diaľku naprieč celým kontinentom?

  Slavku Eley a aktivity Európskeho orgánu pre prácu uvidíte aj na podujatí Profesia days, ktoré sa koná 16. a 17 mája v Starej Tržnici v Bratislave. 

  Svoju vstupenku zadarmo získate na www.profesiadays.sk

  • 31 min
  65. Vplyv osobného kontaktu pri budovaní kariéry – Peter Krutý

  65. Vplyv osobného kontaktu pri budovaní kariéry – Peter Krutý

  „Nejde o veľtrh práce, ale festival príležitostí.“ Toto je veta, ktorá odznieva od Petra Krutého azda vždy, keď spomína podujatie Profesia days. Peter pracuje v Profesii ako eventový riaditeľ a v rozhovore nám porozprával o tom, prečo je podľa neho osobný kontakt na trhu práce absolútne nevyhnutný. 

  Návštevou Profesia days vie človek získať viac, ako pri prezeraní pracovných inzerátov či vzdelávacích kurzov. Peter zdôrazňuje, že návštevníci majú šancu nasať dôležité informácie, ktoré ich vedia usmerniť v ďalšom pôsobení v práci či v rozhodovaní sa, čomu sa chcú venovať.  

  Event, ktorý sa koná 16. a 17. mája 20223 v Starej tržnici, je vhodný nielen pre ľudí, ktorí si hľadajú prácu, ale aj pre zamestnancov, študentov, matky na materskej a ďalších záujemcov.  

  Vstupenky zadarmo získajte na www.profesiadays.sk

  • 19 min
  64. Ako všetko stíhať a ešte sa pri tom cítiť vyrovnane? - Ľudmila Grajcárová

  64. Ako všetko stíhať a ešte sa pri tom cítiť vyrovnane? - Ľudmila Grajcárová

  Keď má človek skĺbiť povinnosti v práci, starostlivosť o deti a o domácnosť a do toho ešte aj stretnutia s priateľmi, športové a iné voľnočasové aktivity, často sa cíti neefektívny, nešťastný, uponáhľaný a zúfalý.

  Ak aj vy máte pocit, že nič nestíhate a 24 hodín počas dňa je pre vás žalostne málo, je tento podcast presne pre vás.

  Ľudmila Grajcárová, s ktorou sa v tejto epizóde rozprávame, je mentorka a svojim klientom pomáha nájsť cestu k efektivite a radosti zo života - v práci aj v súkromí. Hovorí, že mnohí, ktorí sa cítia unavení a preťažení, nemajú v skutočnosti problém s rozložením času na všetky povinnosti, ale s riadením svojich energií.

  V podcaste rozoberáme, ako sa z typickej workoholičky z korporátneho prostredia stala mentorka, ktorá dnes iných učí lepšie narábať s časom a energiou.

  Vedeli ste napríklad to, že prokrastinácia, s ktorou často bojujeme, v skutočnosti nie je problém, ale symptóm niečoho iného - trebárs únavy, ktorá brzdí výkon nášho mozgu?

  Ľudmila radí, že v situácií, keď nevládzeme, musíme prepnúť na takú aktivitu, ktorá nám dobije baterky, vďaka čomu sa budeme vedieť vrátiť k povinnostiam a reálne aj niečo urobiť.

  Vypočujte si, čo je energetická pyramída a zistíte, že nejde o ezoterický pojem, ale systém, ako lepšie manažovať povinnosti aj voľný čas na fyzickej, mentálnej, duchovnej aj duševnej úrovni. Vďaka nej budete vedieť správne využívať energiu počas dňa a dodávať svojmu telu a psychike to, čo potrebujú, napríklad aj pri riešení krízových alebo výnimočných situácií.

  Aký význam majú naše denné zvyky na našu efektivitu? Aké výsledky môžeme očakávať, keď začneme lepšie manažovať energiu a prečo je kľúčové začať sa k sebe správať ako k svojmu najlepšiemu priateľovi?

  To všetko zistíte v našom rozhovore.

  • 44 min
  63. Ako prijať pracovné zmeny „z hora“, ktoré nevieme ovplyvniť? – Juraj Surma

  63. Ako prijať pracovné zmeny „z hora“, ktoré nevieme ovplyvniť? – Juraj Surma

  V práci fungujete podľa zaužívaného režimu niekoľko rokov a potom zrazu príde zmena. Môže to byť nový šéf/ka alebo vám zmenia organizačnú štruktúru a vy budete pracovať s novým tímom. Predstavte si, že sa o týchto zmenách rozprávate s rodinou či priateľmi. Príklady z praxe ukazujú, že s veľkou pravdepodobnosťou budete o týchto zmenách rozprávať negatívne ešte predtým, než vôbec začnú platiť.

  S Jurajom Surmom, ktorý sa profesionálne venuje rozvoju tímov a jednotlivcov, sme si v tejto časti posvietili na dôvody negatívneho vnímania pracovných zmien.

  Ide o jednu z vôbec najdiskutovanejších tém, ktorá často presahuje brány firiem. Juraj nám preto prezradil, čo sa často schováva za strachom, ktorí pociťujú ľudia pri pracovných zmenách. Zďaleka tu nejde iba o finančné dôvody či obavy zo strany zamestnania.

  Ako by mohla vyzerať správna komunikácia zmien? V tejto časti prinášame taktiež tipy aj pre ľudí, ktorí sú súčasťou novej štruktúry, ktorá je medzi kolegami braná negatívne.

  • 42 min
  REPRÍZA: Firmy nezaujíma iba to, čo viete, ale aj koho poznáte - Renáta Mačaiová

  REPRÍZA: Firmy nezaujíma iba to, čo viete, ale aj koho poznáte - Renáta Mačaiová

  Radi by sme vám dali do pozornosti starší, ale stále mimoriadne aktuálny diel, ktorý vám môže ukázať dôležitosť vzťahov z inej stránky. Rozhodli sme sa preto reprízovať čast, ktorá má šancu pozitívne ovplyvniť vašu prácu a možnosť na kariérny rast.  Podľa špecialistky trhu práce Renáty Mačaiovej riešia uchádzači len polovicu z toho, na čom sa dá popracovať. Sú to najmä tvrdé a mäkké zručnosti. Snaha o úspešnú kariéru by však podľa nej mala byť nevyhnutne sprevádzaná nadväzovaním dobrých vzťahov s ľuďmi, ktorých máme po ruke pri dôležitých situáciách.

  Renáta pozorňuje, že networking sa vyvíja s dobou. Už to dávno preto nie je iba o spoznávaní ľudí na akciách a vymieňaní si kontaktov či vizitiek. Dokonca priznáva, že ona sama takýto typ nadväzovania vzťahov nevyhľadáva.

  Tvrdí, že ľudia, ktorí majú problém so začínaním konverzácií na spoločenských podujatiach, by sa k tomu nemali nasilu nútiť. Na výber sú aj iné možnosti. Napríklad vyhľadávanie združení či odborných skupín na internete. Sama však upozorňuje, že ľudia by nemali zanedbávať ani interné kontakty vo firme a v súkromí. Ak chcete vedieť prečo a ako na to, tento diel je pre vás ako stvorený.

  • 30 min

Top Podcasts In Business

NerdWallet Personal Finance
Ramsey Network
Money News Network
DOAC
Dan Fleyshman
Hala Taha | YAP Media Network

You Might Also Like