147 episodes

نسخه‌های صوتی وب‌سایت ترجمان علوم انسانی

Tarjomaan Tarjomaan

  • Society & Culture
  • 4.4 • 47 Ratings

نسخه‌های صوتی وب‌سایت ترجمان علوم انسانی

  چگونه هرچیزی جز پزشکی مدرن تبدیل شد به درمان طبیعی؟

  چگونه هرچیزی جز پزشکی مدرن تبدیل شد به درمان طبیعی؟

  تا دویست سال پیش، اگر احضار روح و اجنه در فرایند درمان به کار گرفته نمی‌شد، آن فرایند «درمان طبیعی» نام می‌گرفت. اما حالا هر درمانی خارج از پزشکی مدرن «طبیعی» به نظر می‌رسد. مهم نیست این روش‌ها از چین و هند آمده‌اند یا یونان و مکزیک؛ هرچه باشند، به‌صرف مخالفت با پزشکی مدرن، طبیعی دانسته می‌شوند. همین امر باعث شده بازار مرشد‌هایی که با شربت یا سوزنشان همۀ امراض را شفا می‌دهند داغ‌تر از همیشه باشد. آلن لوینوویتز توضیح می‌دهد که چه شد که این دکان‌ها راه افتاد و پزشکی چگونه می‌تواند دوباره اعتمادها را به دست آورَد.

  • 31 min
  اولین کلمه‌هایی که بچه‌ها به زبان می‌آورند، چه معنایی دارند؟

  اولین کلمه‌هایی که بچه‌ها به زبان می‌آورند، چه معنایی دارند؟

  اولین کلمه‌هایی که بچه‌ها به زبان می‌آورند،  برای پدر و مادر لذتی به‌یادماندنی دارد. خیلی از والدین آن‌ها را ثبت  می‌کنند، تاریخ و نحوۀ استفاده‌شان توسط کودکشان را می‌نویسند یا صدا و  تصویرش را با گوشی‌هایشان ضبط می‌کنند. برخلاف آخرین کلمات هر انسان که از  دوران باستان اهمیت فراوانی داشته‌اند، علاقه به اولین کلمه‌ها گرایشی مدرن  است. اندک اندک از خاندان سلطنتی فرانسه تا چارلز داروین، به ثبتِ اولین  کلماتِ فرزندانشان توجه کردند، اما واقعاً این کلمه‌ها اهمیتی دارند؟ کتابی  جدید سرگذشت این کلمات را بررسی کرده است.

  • 23 min
  آیا حرف‌زدن از رازهای شرم‌آور زندگی‌ فایده‌ای برایمان دارد؟

  آیا حرف‌زدن از رازهای شرم‌آور زندگی‌ فایده‌ای برایمان دارد؟

  در عصر شبکه‌های اجتماعی که بسیاری از مردم  غذایی که برای صبحانه خورده‌اند یا تعداد قدم‌هایی که پیاده‌روی کرده‌اند  را هم به طور عمومی اعلام می‌کنند، فکر کردن دربارۀ رازداری سخت‌تر از  همیشه شده است. چرا که خیلی از ما احساس می‌کنیم دانستن چیزی که نمی‌توانیم  آن را با بقیه در میان بگذاریم، بی‌معنی و ناخوشایند است. بااین‌حال،  ماهیتِ پنهان و خصوصی رازها نیرویی خارق‌العاده به آن‌ها می‌دهد. نیرویی که  گاهی سازنده و شادی‌آور است و گاهی دردناک و مخرب.

  • 28 min
  آیا تجربۀ سفر فضایی می‌تواند ما را به آدم بهتری تبدیل کند؟

  آیا تجربۀ سفر فضایی می‌تواند ما را به آدم بهتری تبدیل کند؟

  فضانوردان غالباً آدم‌هایی‌اند مهندسی یا پزشکی  خوانده، اهل عمل، و ورزیده و نترس. کسی از آن‌ها انتظار ندارد حرف‌های  الهام‌بخش بزنند یا فلسفه ببافند، اما خیلی از فضانوردان، بعد از آنکه از  سفری فضایی بازمی‌گردند، از تجربۀ عجیبی حرف می‌زنند که با دیدنِ زمین از  آن بالا به آن‌ها دست داده است: نوعی حس ابهت و عظمت، درکِ ناچیزبودن حیات  انسان، و احساس خضوع و فروتنی. آن‌ها زمینی را می‌بینند عاری از مرزکشی، و  البته آسیب‌پذیر و شکننده. چطور باید این احساس را توضیح داد؟

  • 16 min
  سفری با ایشی‌گورو به سرزمین قصه‌های کودکی

  سفری با ایشی‌گورو به سرزمین قصه‌های کودکی

  ایشی‌گورو تلاش بسیاری کرده است تا، بعد از  بردن جایزۀ نوبل، به چیزی که خودش «سندرم نوبل» می‌نامد مبتلا نشود، سندرمی  که باعث می‌شود نوبلیست‌ها دم‌به‌دم حرف بزنند و نسخه‌های حکیمانه برای  بشریت صادر کنند. در رمان‌نویسی هم همین روش صبورانه و موشکافانه را پیش  گرفته است. او در گفت‌وگو با گاردین دربارۀ رمان جدیدش می‌گوید رمان‌نویسی  مثل مبارزۀ سامورایی‌هاست؛ ساعت‌ها دقت و تمرکز، و ناگهان چکاچاک شمشیرها  در کسری از ثانیه. ضربه‌ای دقیق و کشنده، و تمام.

  • 26 min
  آیا درست است چیزی که خودمان دوست نداریم را به دیگران ببخشیم؟

  آیا درست است چیزی که خودمان دوست نداریم را به دیگران ببخشیم؟

  حتماً شده است که کسی برایتان هدیه‌ای بیاورد، ولی با سلیقه‌تان جور نباشد. نخواهید آن را استفاده کنید یا حتی دوست نداشته باشید توی خانه‌تان بماند. اولین راه‌حلی که به ذهنمان می‌رسد این است که آن را به کس دیگری بدهیم. کسی که ممکن است به آن نیاز داشته باشد یا به اندازۀ ما از آن بدش نیاید. اما چیز ناخوشایندی در این کار وجود دارد. چیزی زشت یا شاید غیراخلاقی که باعث می‌شود در این کار تردید کنیم. چرا؟

  • 16 min

Customer Reviews

4.4 out of 5
47 Ratings

47 Ratings

سارا ف ,

مطالب مفید

برخی اپیزودها بسیار جالب و مفیدند و من همچنان به گوش کردن به این پادکست ادامه خواهم داد. ولی دو مشکل وجود دارد که امیدوارم توجه بشود. گاهی گوینده ها اشتباهات بدی در خواندن متون میکنند و اینکه موسیقی بعضی اپیزودها بسیار بد و شبیه مارش عزاست.

Amirrez@ ,

عالی

خیلی عالی و مفید ممنون از وقت و زحمتی که بابت هر اپیزود میکشید.🙏🙏🙏

farinazy ,

مطالب مفید اما...

متاسفانه گوینده پادکست رو با کتاب صوتی اشتباه گرفته

Top Podcasts In Society & Culture

Listeners Also Subscribed To