311 episodes

نسخه‌های صوتی وب‌سایت ترجمان علوم انسانی

Tarjomaan Tarjomaan

  • Society & Culture
  • 4.4 • 60 Ratings

نسخه‌های صوتی وب‌سایت ترجمان علوم انسانی

  چطور بعضی از انسان‌ها دست به خشونت‌هايی بی‌نهايت سنگدلانه می‌زنند؟

  چطور بعضی از انسان‌ها دست به خشونت‌هايی بی‌نهايت سنگدلانه می‌زنند؟

  اکثر ما دست به اقدامات بی‌نهایت سنگدلانه نمی‌زنیم. شلیک نمی‌کنیم، چاقو نمی‌زنیم، یا در حد مرگ کسی را کتک نمی‌زنیم. هرگز به کسی تجاوز نمی‌کنیم یا انسان دیگری را در آتش نمی‌سوزانیم. بمب به خودمان نمی‌بندیم و در یک کافۀ پرازدحام خودمان را منفجر نمی‌کنیم. و بنابراین، وقتی این کارهای بی‌معنا را می‌بینیم، سردرگم می‌شویم. هدف از این کارها چیست؟ اساساً چرا کسی باید به دیگران صدمه بزند یا آن‌ها را بکشد؟
   

  • 36 min
  میزان سخاوت شما ربط دارد به خیابانی که دارید در آن قدم می‌زنید

  میزان سخاوت شما ربط دارد به خیابانی که دارید در آن قدم می‌زنید

  چند محقق دانشگاه کارولینای جنوبی هنگام مطالعۀ رفتار آدم‌ها در یک مرکز خرید متوجه نکتۀ عجیبی شدند: میزان احتمال کمک مالی به دیگران، در میان کسانی که از پله‌برقی بالا می‌رفتند، دو برابر کسانی بود که از پله‌برقی پایین می‌آمدند. آن‌ها نتیجه گرفتند صعود نوعی حس سخاوت و مناعت‌طبع به آدم‌ها می‌دهد، هرچند به‌صورت ناخودآگاه. این تنها یک مثال است از تأثیرات شگفت‌آوری که تجربه‌های محیطی بر رفتارهای اجتماعی ما می‌گذارد.
   

  • 30 min
  آمريکا تنها وقتی شکست می‌خورد که از جنگ دست بکشد

  آمريکا تنها وقتی شکست می‌خورد که از جنگ دست بکشد

  در بحبوحۀ جنگ ویتنام، هنری کیسینجر که سخنگوی دولت بود، گفت: «ارتش، در معنای عرفی آن، تنها زمانی پیروز می‌شود که جنگ را ببرد. در غیر این صورت، همیشه بازنده است. اما برعکس، پارتیزان‌ها تنها در صورتی بازنده‌اند که جنگ را رها کنند. در غیر این صورت، همیشه برنده‌اند». این حرف که بویی از استیصال ارتش آمریکا در برابر ویت‌کنگ‌ها بود، حالا به رمز پیروزی آن تبدیل شده است. البته با این ملاحظه که امروز این ارتش آمریکاست که به شیوۀ پارتیزان‌ها عمل می‌کند.
   

  • 31 min
  من راز درمان سرطان را به تو خواهم گفت

  من راز درمان سرطان را به تو خواهم گفت

  وقتی کسی به بیماری ترسناکی مثل سرطان مبتلا می‌شود، غالباً نخستین توصیهٔ دوستان و اطرافیان به او «مثبت‌اندیشی» است. گاهی این توصیه‌ها آن‌قدر تکرار می‌شوند که بیمار تصور می‌کند اگر ذهنیت منفی خود را به مریضی تغییر ندهد، پا در راه مرگ خواهد گذاشت. اما تجربهٔ شخصی کاتلین فلاناگان، نویسندهٔ این مطلب، از بیست سال درگیری و مقابله با بیماری سرطان چیز دیگری می‌گوید: «من با ذهنیت بد باعث سرطانم نشده بودم و قرار هم نبود با ذهنیت خوب آن را درمان کنم».
   

  • 16 min
  بر من خرده نگیرید: از آدم‌هایی که سرشان توی گوشی است وحشت می‌کنم

  بر من خرده نگیرید: از آدم‌هایی که سرشان توی گوشی است وحشت می‌کنم

  سردمداران شرکت‌های فناورانه همیشه از چیزهایی می‌گویند که محصولات جدید به زندگی ما اضافه می‌کنند. سرعت بیشتر، آسانی و ارزانی و امکاناتی که پیش از این نداشته‌ایم. اما هیچوقت از چیزهایی که در اثر این محصولات از دست می‌دهیم حرف نمی‌زنند. فناوری شهرهایمان، محیط‌زیستمان و حتی خودمان را تغییر می‌دهد، بدون آنکه فرصت داشته باشیم به درستی با این تغییرات سازگار شویم. اولیور ساکس در یکی از آخرین نوشته‌هایش از وحشتی می‌گوید که زندگی در چنین جهانی برای او به همراه دارد.
   

  • 16 min
  ازکُما که درآمدم زندگی‌ام زیباتر شد

  ازکُما که درآمدم زندگی‌ام زیباتر شد

  تصور می‌‏شود که هویتِ شخصی یا خودِ درونی بخشی از وجود همۀ انسان‏‌هاست. ظاهراً این هویتِ ثابت و جهان‏‌شمول همان عنصر مشترکی است که خاطرات و قصه‌‏های ‏آدم‌‏ها را می‏‌سازد و زندگی آن‏‌ها را معنا می‌‏بخشد. اما اگر حادثه‌‏ای فاجعه‌‏بار هویت شخص را از بین ببرد چه؟ آیا او می‌‏تواند با این بی‏‌هویتیِ جدید کنار بیاید و آن را به عنوان وضع تازۀ خود بپذیرد؟ روایت حاضر که برگرفته از کتابِ آن‏چه ما را نکشد، می‏‌سازد است، نشان می‌‏دهد که شاید در پس این بی‏‌هویتی، فهم تاز‏ه‌ای از دنیای اطراف نهفته باشد که پیش‏تر قادر به درک آن نبوده‌‏ایم.

   

  • 36 min

Customer Reviews

4.4 out of 5
60 Ratings

60 Ratings

سارا ف ,

مطالب مفید

برخی اپیزودها بسیار جالب و مفیدند و من همچنان به گوش کردن به این پادکست ادامه خواهم داد. ولی دو مشکل وجود دارد که امیدوارم توجه بشود. گاهی گوینده ها اشتباهات بدی در خواندن متون میکنند و اینکه موسیقی بعضی اپیزودها بسیار بد و شبیه مارش عزاست.

ckamir ,

فصل نامه

من تمام فصل نامه های ترجمان رو دارم ، شما کارتون عالیه ❤️❤️❤️❤️

نازنين زهرا ,

سلام

واقعاً بی نظیره پادکست تون
ممنون بابت کار قوی و ارزشمندتون
/یاعلی

Top Podcasts In Society & Culture

Where Everybody Knows Your Name with Ted Danson and Woody Harrelson (sometimes)
Team Coco & Ted Danson, Woody Harrelson
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
Magical Overthinkers
Amanda Montell & Studio71
The Unplanned Podcast with Matt & Abby
Matt & Abby | QCODE
Come by Chance
CBC

You Might Also Like

‌BPLUS بی‌پلاس پادکست فارسی خلاصه کتاب
Ali Bandari
پادکست رخ
Rokh Podcast
مدرسه زندگی فارسی
Iman Fani
Radio Marz | پادکست فارسی رادیو مرز
Marzie
Wrapup | رپاپ
amir soodbakhsh
پادکست مورخ MovarekhPodcast
احمد هاشمی