Boekestijn en De Wijk

BNR Nieuwsradio

Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Elke zaterdagochtend om 11 uur een nieuwe aflevering waar wekelijks een relevante gast aanschuift. Daarnaast een dagelijkse update waarin de oorlog in Oekraïne en momenteel het conflict in de Gazastrook centraal staan. De wereld lijkt soms in brand te staan, meerdere conflicten en oorlogen, de geopolitieke verhoudingen lijken voortdurend te verschuiven. Met zoveel nieuws is het prettig om naar deskundigen te luisteren die orde in de chaos scheppen. Defensiespecialist Rob de Wijk en docent internationale betrekkingen Arend Jan Boekestijn gaan de discussie met elkaar aan en vullen elkaar aan met hun specifieke kennis op het gebied van militaire operaties en historische context van verschillende conflicten. BNR-presentator van dienst is Hugo Reitsma. Hij houdt beide heren bij de les zodat de vaak ingewikkelde materie begrijpelijk blijft voor de luisteraars. De podcast Boekestijn en de Wijk is al maandenlang de best beluisterde podcast van Nederland met wekelijks ca. 500.000 downloads. In 2022 werd Boekestijn en de Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards.  Wil je reageren? Mail dan naar boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk Rob de Wijk is een Nederlandse geschiedkundige en deskundige op het gebied van internationale betrekkingen en veiligheidsvraagstukken. Sinds 2007 is De Wijk directeur & oprichter van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies (HCSS). Hij is tevens emeritus hoogleraar aan de Universiteit Leiden. Hugo Reitsma Hugo Reitsma studeerde politicologie en is verslaggever bij BNR Nieuwsradio. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).

  1. 9 HR AGO

    VS en Europa drijven verder uit elkaar

    Israël heeft haast in Iran | Oekraïne sloopt Russische olie-export | De Derde Wereldoorlog Interview Alexander Stubb in Politico hier Trump verlengt zijn ultimatum over de Straat van Hormuz, terwijl Israël en de Verenigde Staten een intensieve luchtoorlog tegen Iran voeren zonder hun politieke doelen te behalen. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk schetsen hoe Teheran ondanks duizenden aanvallen raketten blijft afvuren en hoe de Revolutionaire Garde de macht naar zich toetrekt in een regime dat economisch en maatschappelijk wankelt, maar nog lang niet instort.  Oekraïne intensiveert intussen zijn dronecampagne tegen Russische oliehavens en raffinaderijen, waardoor een fors deel van de exportcapaciteit wegvalt en kunstmest- en energieprijzen verder onder druk komen. De Russische economie kraakt, Poetin dwingt oligarchen tot betalen en rekent op Trump om Zelensky tot gebiedsafstand in de Donbas te dwingen, terwijl Londen met harde acties tegen de Russische schaduwvloot extra druk op de olie-inkomsten zet. In Europa schuiven de NAVO-budgetten eindelijk boven de 2%, met Nederland als positieve uitschieter, maar politiek groeit de kloof met Washington onder Trump. Boekestijn en De Wijk bespreken hoe Republikeinse toenadering tot Moskou, Trumps tirades tegen NAVO-bondgenoten en waarschuwingen van de Finse president Alexander Stubb voor een mogelijke wereldoorlog samenkomen in een door het Westen zelf gecreëerde, steeds onhoudbaarder wereldorde. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    32 min
  2. 1 DAY AGO

    Amerika wordt in een hoek gedreven

    Kritiek op Rutte neemt toe | Waarom richt Oekraïne zich niet op Russische burgerdoelen? | Boekestijn en De Wijk in 1936 Trump zet met zijn oorlog in Iran en rond de Straat van Hormuz de positie van Amerika als supermacht onder druk. De groeiende internationale irritatie over stijgende energieprijzen en ontwrichte bevoorrading dwingt regeringen om vooral de economische schade voor eigen burgers te beperken. De G7 zonder Amerika noemt de operatie inmiddels onrechtmatig, terwijl NAVO-chef Mark Rutte onder vuur ligt omdat hij Trump te nadrukkelijk lijkt te steunen. Rusland blijft intussen een forse militaire factor met een versterkte defensie-industrie, al zijn de risico's vooral groot voor de Baltische staten en minder voor Polen of Finland. En Rob en Arend Jan bespreken hoe deze podcast in 1936 geklonken zou hebben.  [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens]   Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards   Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    23 min
  3. 2 DAYS AGO

    Indirecte gesprekken tussen VS en Iran

    Iran en Hezbollah kunnen nog steeds veel afvuren | Israël bezet zuiden van Libanon | Poetin zet zijn hakken in het zand Iran reguleert de Straat van Hormuz en dwingt de Verenigde Staten in een strategische wurggreep. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk schetsen hoe Teheran met mijnen, drones en selectieve doorvaartregeling de oliehandel stuurt en bondgenoten als China en India aan zich bindt. De sanctieverlichting op lopende tankers en het tolmodel van twee miljoen per schip vergroten de onderhandelingsmacht van Iran, terwijl Washington militair bijstuurt maar politiek klem zit. Trump vergroot zijn eigen impasse met halfzachte vredesplannen, mogelijke voorkennis bij oliemarkten en een Congres dat hem via de War Powers Act niet corrigeert. De G7 en een nieuwe ‘coalition of the willing and able’ zoeken ondertussen manieren om de zeestraat te beveiligen, los van Trumps grillen. De oorlog versterkt de positie van Rusland in Oekraïne, jaagt energieprijzen en inflatie op in Europa en drukt zwaar op armere landen in Azië, die uitwijken naar vervuilende alternatieven. Poetin profiteert van de Irancrisis, verwerpt onderhandelingen en zet in op escalatie met massale drone- en raketaanvallen op Oekraïne. De verschuivende verhoudingen rond Patriot-raketten en energiesancties maken de Europese steun aan Kyiv kwetsbaarder, terwijl Moskou worstelt met de vervanging van Starlink door eigen militaire satellieten.  [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    39 min
  4. 3 DAYS AGO

    Trump heeft al verloren in Iran

    Kan Oekraïne nu al schade verhalen op Rusland? | Oorlogsfinanciën van Israël | De rol van China in het Midden-Oosten Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk schetsen hoe Iran met asymmetrische oorlogsvoering de Straat van Hormuz ontregelt terwijl het Westen weinig meer kan dan mopperen. De kwetsbaarheid van westerse marineschepen, het gebrek aan Europese raketten en de erfenis van decennia defensiebezuinigingen maken harde antwoorden riskant en vooral theoretisch.  De heren duiden waarom Israël zijn oorlogen financieel kan volhouden terwijl Oekraïne afhankelijk blijft van buitenlandse steun. Ze leggen uit hoe goede schuldpositie, Amerikaanse miljardensteun en wapenexport Israël ruimte geven, maar ook structurele begrotingsdruk creëren. De heren gaan daarna in op Trumps oorlog in Iran, zijn nalatigheid in Oekraïne en zijn obsessie met invloedsferen, die de Verenigde Staten geopolitiek isoleren en China extra hefboom geven. Europa probeert zich in die schuivende machtsverhoudingen militair en economisch te versterken, met alle worstelingen van dien. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    21 min
  5. 4 DAYS AGO

    Russisch lente-offensief in Oekraïne

    Trump zwabbert alle kanten op | Mossad geloofde in regime change | Russen naderen gefortificeerde steden in Donetsk Trump pauzeert de aanvallen op Iran en probeert zich uit een escalerende oorlog en een nerveuze markt te praten. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk fileren hoe wisselende eisen over regime change, nucleaire ambities en de straat van Hormuz Trumps geloofwaardigheid ondermijnen. De dreiging rond Hormuz blijft, Iran stelt harde eisen en Washington zoekt via achterkamerdiplomatie naar een uitweg. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk schetsen hoe Israël, Netanyahu en de Mossad hebben aangestuurd op regime change in Teheran. De oorlog versterkt de hardliners en de Revolutionaire Garde, terwijl Iran via proxy’s en raketbereik de hele regio onder druk zet. De olieprijs, internationale scheepvaartroutes en de Europese energiezekerheid hangen daardoor aan een zijden draad. Boekestijn en De Wijk bespreken CPAC in Hongarije, de rol van Viktor Orbán en Geert Wilders, en de electorale risico’s van Trumpisme in landen als Frankrijk en Slovenië. Tot slot komen de Russische druk op Oekraïne en de Amerikaanse afleiding door de Midden-Oosten-oorlog aan bod als teken van een wereldorde in beweging. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    32 min
  6. 6 DAYS AGO

    De economische fall-out van de oorlog Iran

    De oorlog in Iran duurt pas drie weken, maar zelfs als de wapens snel zwijgen zullen de gevolgen groot zijn en zich nog lang laten voelen. Te gast: ING-hoofdeconoom Marieke Blom. Israël bombardeert het grootste gasveld in Iran en een LNG-fabriek in Qatar en zet daarmee de wereldeconomie op een duurder energiepad. ING-hoofdeconoom Marieke Blom schetst hoe gas- en olieprijzen fors oplopen, inflatie oploeft en financiële markten zenuwachtig reageren. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk leggen de link met een mogelijke langdurige blokkade van de Straat van Hormuz en een olieprijs die richting 140 dollar kan schieten. De energiemarkt schuift door naar een nieuw machtsspel waarin LNG uit de Verenigde Staten, Aziatische steenkoolcentrales en Europese afspraken over gezamenlijke inkoop de toon zetten. Rob de Wijk fileert de strategische keuzes van Donald Trump, het risico op entrapment in Iran en scenario's met tolheffing of muizengaatjes voor tankers langs de Iraanse kust. Blom laat zien waarom het vermoedelijk minder heftig wordt dan 2022, maar nog steeds pijnlijk duur kan uitpakken. Hogere energieprijzen en oplopende rentes voeden zorgen over schulden, AI-investeringen en een mogelijk nieuw crisismoment. De mogelijkheid dat de Verenigde Staten exportbeperkingen op olie en gas invoeren en zo zichzelf beschermen en bondgenoten verzwakken, maakt het geopolitieke speelveld nog scherper. Wie wil begrijpen hoe oorlog in Iran direct doorwerkt in Europese portemonnees en wereldwijde machtsverhoudingen, vindt in deze aflevering een heldere reality check. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    32 min
  7. 20 MAR

    VS zijn controle kwijt over oorlog in Iran

    Washington trekt geld uit voor langere oorlog in Iran | Vrees voor toekomst van de NAVO | Twijfel aan Amerikaanse wapens voor Oekraïne Iran zet een nieuwe escalatiegolf in het Midden-Oosten in gang met drones en raketten op Golfstaten en de LNG-fabriek van Qatar, met directe gevolgen voor energieprijzen en mondiale veiligheid. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk duiden hoe aanvallen op raffinaderijen, havens en raketinstallaties een langdurig conflict rond de Straat van Hormuz en de wereldwijde energiemarkt kunnen ontketenen. Ze schetsen de risico's van grondtroepen voor regime change in Iran en voor het veiligstellen van verrijkt uranium. Trump vergroot volgens hen de strategische chaos met dure Tomahawk-aanvallen, twijfel over steun aan Oekraïne en openlijke druk op NAVO-bondgenoten, terwijl Rusland miljarden verdient aan de olie- en gascrisis. Rob de Wijk vertelt vanuit Vilnius hoe militairen vrezen voor een NAVO-breuk en hoe Oekraïne ondertussen een technologische revolutie in de oorlogsvoering forceert met drones en decentrale innovatie. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    26 min
  8. 19 MAR

    Poetin en Trump maken dezelfde fout

    Waarom lukte het Poetin niet om Zelensky te liquideren? | Is de Amerikaans-Israëlische strategie in Iran toch wel succesvol? | Kan Trump de Midterms annuleren? Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk bespreken de liquidatiepolitiek van de VS en Israël en de risico’s als autocraten als Vladimir Poetin en Xi Jinping dit voorbeeld volgen. Ook komt de spanning tussen militaire winst en het wegvallen van diplomatieke gesprekspartners scherp in beeld. Boekestijn en De Wijk ontleden vervolgens de Amerikaanse en Israëlische strategie tegen Iran, van vernietigde raketten en fabrieken tot vergeten asymmetrische oorlogsvoering. Zij bespreken hoe proxies als Hezbollah en de Houthi’s ondanks zware klappen blijven vechten en hoe aanhoudende onrust de economie van de Golfstaten, China en Europa kan schaden. Ten slotte kijken zij naar Trumps greep op de Amerikaanse instituties, de wettelijke grenzen aan het uitstellen van verkiezingen en de vraag hoeveel democratische remmen er in Washington nog echt werken. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    21 min

About

Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Elke zaterdagochtend om 11 uur een nieuwe aflevering waar wekelijks een relevante gast aanschuift. Daarnaast een dagelijkse update waarin de oorlog in Oekraïne en momenteel het conflict in de Gazastrook centraal staan. De wereld lijkt soms in brand te staan, meerdere conflicten en oorlogen, de geopolitieke verhoudingen lijken voortdurend te verschuiven. Met zoveel nieuws is het prettig om naar deskundigen te luisteren die orde in de chaos scheppen. Defensiespecialist Rob de Wijk en docent internationale betrekkingen Arend Jan Boekestijn gaan de discussie met elkaar aan en vullen elkaar aan met hun specifieke kennis op het gebied van militaire operaties en historische context van verschillende conflicten. BNR-presentator van dienst is Hugo Reitsma. Hij houdt beide heren bij de les zodat de vaak ingewikkelde materie begrijpelijk blijft voor de luisteraars. De podcast Boekestijn en de Wijk is al maandenlang de best beluisterde podcast van Nederland met wekelijks ca. 500.000 downloads. In 2022 werd Boekestijn en de Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards.  Wil je reageren? Mail dan naar boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk Rob de Wijk is een Nederlandse geschiedkundige en deskundige op het gebied van internationale betrekkingen en veiligheidsvraagstukken. Sinds 2007 is De Wijk directeur & oprichter van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies (HCSS). Hij is tevens emeritus hoogleraar aan de Universiteit Leiden. Hugo Reitsma Hugo Reitsma studeerde politicologie en is verslaggever bij BNR Nieuwsradio. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).

More From BNR Nieuwsradio

You Might Also Like