40 de minute

Emisiunea de sinteză a zilei. Realizată în duplex de redacțiile de la București și Paris, emisiunea prezintă, în 40 de minute, un concentrat de actualitate.

  1. 10 HR AGO

    Europa cu două viteze. Încape România în acest proiect?

    Aflata intre America si China, Europa vrea sa stranga randurile si sa-si consolideze economia. Si ar putea apela la o idee veche de 10 ani- Europa cu doua viteze. Inaintea unui summit care incepe astazi in Belgia, sefa CE Ursula von der Leyen a sugerat că țările dispuse să colaboreze în domeniul economic ar trebui să continue în grupuri mai mici dacă in 27 nu vorbesc pe aceeasi voce.   Cel mai mare retailer alimentar din Europa, Carrefour, anunţă vânzarea filialei din România către Pavăl Holding Tranzacţia ar urma să fie finalizată în a doua jumătate a anului. Ce inseamna aceasta preluare pentru piata romaneasca, discutam in 40 de minute.   Opt ONG-uri cer Comisiei Europene sancțiuni financiare împotriva României Ele acuză autoritățile de la Bucuresti de ignorarea deliberată a deciziilor Curții de Justiție a Uniunii Europene, referitoare la libera circulație și recunoașterea dreptului la viață de familie pentru cuplurile de același sex. Soții persoanelor gay ar trebui să beneficieze de dreptul la coasigure și alte drepturi civile, de care nu se pot bucura câtă vreme statul român le refuză cartea de rezidență. Sportiv ucrainean exclus de la JO Iar un sportiv ucrainean a fost exclus de la Jocurile Olimpice după ce a refuzat să renunțe la o cască dedicată victimelor războiului. Sportivul a anunțat că va contesta decizia la Tribunalul de Arbitraj Sportiv.

    52 min
  2. 1 DAY AGO

    A cincea amânare la CCR pentru legea pensiilor magistratilor deși toți cei 9 membri au fost în sala de sedință

    Judecatorii trebuie sa analizeze cererea Inaltei Curti de Casatie si justitie de sesizare a Curţii de Justiţie a UE in aceasta speta. Urmatorul termen pentru a discuta legea care reduce pensiile magistraților și crește vârsta de pensionare, este 18 februarie.     Un conflict religios cu iz politic mocnește în satul Dereneu din Republica Moldova Aseară, mai mulți preoți și susținători ai Bisericii Ortodoxe Ruse din Moldova au intrat cu forța în biserica din localitate, care aparține Mitropoliei Basarabiei, din subordinea Patriarhiei Române. Poliția, care a retinut 6 persoane, inclusiv primarul, califică incidentul drept o provocare cu scopul de a crea disensiuni în societate. Acuzații dure au venit de la Moscova care sugereaza o expansiune religioasă a României în Republica Moldova. Abordam subiectul in aceasta seara.  Medicii rezidenți îi dau replica lui Bolojan: "Puneți accentul pe a-i motiva pe tineri, nu pe a-i obliga" Continua sa aiba ecouri declaratia premierului conform careia absolvenții de medicină de la facultățile de stat ar trebui să profeseze câțiva ani în România după terminarea studiilor.  Oamenii din sistem consideră că este nevoie de soluții pe termen lung pentru ca medicii sa fie atrași să profeseze și în zone unde nevoile pacientilor nu sunt acoperite. Medicii rezidenti sustin că accentul ar trebui pus „pe a motiva, nu pe a obliga”. Aplicație unică de raportare a hărțuielii online în UE Si, in incercarea de a-i proteja pe copii si adolescenti, Comisia Europeana lanseaza o aplicatie unica de raportare a hartuirii online si impune reguli noi pentru platformele sociale. Un copil din 6 este victima a hartuirii pe internet, arata datele Organizatiei Mondiale a Sanatatii.

    55 min
  3. 2 DAYS AGO

    Grevă de avertisment în primăriile din țară. Va reuși Ilie Bolojan să câștige pariul reformei administrative?

    Grevă de avertisment în peste 1.500 de primării din România, unde aproximativ 20.000 de angajați au întrerupt lucrul, nemulțumiți de reforma administrației. Primarii de comune acuza că autonomia locală este „zdrobită”. Prezent in fața edililor, premierul Ilie Bolojan a declarat că administrațiile trebuie să devină mai eficiente și a avertizat că, în lipsa reformelor, România ar putea ajunge la comasarea unor localități.    Ministerul Culturii retrage proiectul normării muncii pentru artiști Actorii Teatrului Naţional din Bucureşti au organizat astazi un protest în faţa institutiei, faţă de un proiect al Ministerului Culturii care i-ar obliga sa realizeze rapoarte zilnice in care sa prezinte tot ce fac in cele 8 ore de munca. Artistii apreciaza ca e aberant sa aplici astfel de reguli în instituțiile de cultură. Intr-un final, ministerul a decis sa retraga proiectul. Colega mea, Madalina Șerban cu un reportaj de la protest. Prima vizită a premierului moldovean la Kiev de la preluarea mandatului Premierul moldovean, Alexandru Munteanu, merge in prima vizită la Kiev, unde va avea întrevederi cu oficiali ucraineni, printre care și președintele Zelenski.  Atat Republica Moldova cat si Ucraina sunt tari candidate la aderarea europeana. Vizita are loc după ce guvernul de la Chișinău a aprobat noi măsuri de sprijin pentru refugiații ucraineni.

    55 min
  4. 5 FEB

    Închidem măsurile de ajustare bugetară și vom lucra la măsuri de relansare economică, anunță premierul

    Pachetul de relansare economică va fi prezentat maine partenerilor sociali. Microîntreprinderilor şi întregul mediu de afaceri ar trebui sa primeasca o gura de oxigen. Sunt propuse soluții de credite fiscale pentru companii, măsuri de amortizare accelerată pentru achiziția de utilaje de exemplu, scheme de sprijin pentru investițiile mari. Dincolo de componenta economica, ne lamurim daca anuntul lui Ilie Bolojan reprezinta un raspuns la criticile din Coalitie la adresa sa.     Liberalizarea prețului gazelor pentru consumatorii casnici va fi amânată Premierul anunta ca anul 2027, când vom avea supraproducție de gaz, ar fi mai potrivit pentru eliminarea plafonarii. Potrivit șefului Executivului, prețul nu va mai fi plafonat, dar va fi reglementat pe întreg lanțul, de la producător până la furnizor, astfel încât să rămână stabil. Guvernul susține că astfel protejează populația de posibile șocuri inflaționiste și evită costuri suplimentare pentru bugetul de stat, așa cum s-a întâmplat în anii anteriori. Ce spun expertii, aflati imediat. JO Milano-Cortina ar putea deveni o catastrofă ecologică Startul «JO de iarnă Milano-Cortina» se va da mâine seară pe stadionul San Siro din Milano. În ciuda promisiunilor de responsabilitate  energetică şi că mediul înconjurător va fi respectat, această ediţie a Olimpiadei de iarnă va avea un impact ecologic uriaş. Aflati de ce in aceasta seara.

    54 min

About

Emisiunea de sinteză a zilei. Realizată în duplex de redacțiile de la București și Paris, emisiunea prezintă, în 40 de minute, un concentrat de actualitate.

More From RFI România

You Might Also Like