Słuchając drogi

Centrum Myśli Jana Pawła II

Jesteśmy różni, ale łączy nas to, że jesteśmy w drodze. „Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą pomóc nam żyć z sensem. Nazywam się Marcin Nowak i zapraszam Was serdecznie, abyście wyruszyli ze mną na spotkanie. Zapraszam do „Słuchając drogi” – podcastów Centrum Myśli Jana Pawła II.

  1. Poprzez szczere spotkanie zyskujemy zrozumienie

    20 Mar

    Poprzez szczere spotkanie zyskujemy zrozumienie

    Jak emocje i schematy wpływają na budowanie relacji z innymi i samym sobą? O tym rozmawiam ze Zbigniewem Raćko, trenerem kompetencji komunikacyjnych, który pomaga dogadywać się ludziom ze sobą. Jest autorem książki „Moc relacji. Jak emocje i schematy wpływają na nasze więzi”. Jak twierdzi mój dzisiejszy gość, jeśli lepiej dogadujemy się z samym sobą, to relacje z innymi także zaczynają lepiej się układać. Istnieją jednak pewne schematy, które wnosimy do relacji z drugim człowiekiem i z samym sobą. Warto im się przyjrzeć, bo każdy schemat powoduje pewne następstwa. Jak te schematy rozpoznać? Co możemy zrobić, by dłużej w nich nie funkcjonować? Co może się w związku z tym zmienić w naszym życiu? Jak komunikować swoje potrzeby, by nie liczyć, na to że inni się ich domyślą? Jak nazywać to co czujemy? Czym są głaski psychologiczne i dlaczego ich potrzebujemy? I po co w ogóle są nam relacje. Na dłuższą metę nie da się udawać, że nie przeżywamy świata - mówi  Zbigniew Raćko.  Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi          Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl   Dla osób nie słyszących zapis rozmowy można znaleźć (w zakładce TRANSCRIPT) pod linkiem: https://www.buzzsprout.com/1189352/episodes/18751095

    33 min
  2. Nie musisz zawsze wszystkiego naprawiać

    20 Feb

    Nie musisz zawsze wszystkiego naprawiać

    Wielu z nas dąży do ideału, bojąc się własnej niedoskonałości. Czujemy się niewystarczający, niekompletni, a nawet wadliwi. Cenimy sukces i nie akceptujemy porażki. Presja nieustającego samorozwoju może być ucieczką przed czymś, co trudne, niewygodne i co może boleć. A często za bólem i stratą kryje się jakiś sens. Wówczas psychoterapia może okazać się potrzebna i pomocna. Jednak wokół psychoterapii narosło wiele mitów. Spróbujemy obalić kilka z nich oraz porozmawiamy o zdrowym do niej stosunku. Zapraszam na spotkanie z Urszulą Struzikowską-Marynicz psycholożką i psychoterapeutką, autorką książki Nie wszystko musisz naprawiać. O akceptacji siebie i mitach wokół psychoterapii. Spróbujemy odpowiedzieć m. in. na następujące pytania: Jak nie wpaść w pułapkę dążenia do doskonałości, która może być ucieczką od życia?Jak powinna wyglądać relacją z terapeutą?Na ile potrzebna w naszym życiu jest akceptacja cierpienia, straty oraz braku czegoś?Czym jest psychoterapeutyczny imperializm i dlaczego może być dla nas groźny? Sukcesem jest zrozumienie swojej porażki, nie zawstydzanie siebie z jej powodu, ale wyciągnięcie z niej wniosku- mówi Urszula Struzikowska-Marynicz.  Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi          Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl        Dla osób nie słyszących zapis rozmowy można znaleźć (w zakładce TRANSCRIPT) pod linkiem https://www.buzzsprout.com/1189352/episodes/18616691

    34 min
  3. Czyńcie sobie Ziemię poddaną

    8 Feb

    Czyńcie sobie Ziemię poddaną

    Właściciel czy zarządca? Ludzie mogą czynić z ziemią i naturą cokolwiek? Zapraszamy do wysłuchania miniwykładu, w którym prof. Marcin Majewski zatrzymuje się nad jednym z najbardziej znanych, a jednocześnie najczęściej niezrozumianych wersetów z Księgi Rodzaju Starego Testamentu: „Czyńcie sobie Ziemię poddaną”. Marcin Majewski udowadnia, że biblijne „panowanie” nad światem nie jest zaproszeniem do eksploatacji, lecz do odpowiedzialności i troski. Sięga do hebrajskich źródeł i kontekstu starożytnego Bliskiego Wschodu, by odkryć sens, który dziś bywa zagubiony.  Wypowiedź naszego gościa zapowiada Zuzanna Olbinska, prowadząca serię podkastów o haśle 17. Edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Gość Marcin Majewski – biblista, teolog, profesor na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktywny członek wielu polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych. Jego książka „Pięcioksiąg odczytany na nowo” zdobyła laur w konkursie na „Teologiczną Książkę Roku”, przyznawany przez Polską Akademię Nauk, zaś tłumaczenie tekstów klinowych z Ugarit zostało nagrodzone nagrodą FENIKSA. Prowadzi kanał na YouTube o Biblii i starożytności: https://www.youtube.com/@Marcin.Majewski oraz stronę z wiadomościami o Biblii: majewskimarcin.pl Zapowiedź Zuzanna Olbinska – absolwentka Wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Na co dzień związana z branżą filmową, pracując głównie jako researcherka scenariuszowa, a także często na etapie powstawania scenariusza i produkcyjnym. Dotychczas pracowała między innymi przy takich projektach jak Wielka Woda (reż. Jan Holoubek, scenariusz Kasper Bajon), Projekt UFO (reżyseria i scenariusz Kasper Bajon), Heweliusz (reż. Jan Holoubek, scenariusz Kasper Bajon). Zapraszamy do podkastu. Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje, zapraszamy do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl Festiwal Nowe Epifanie „Czyńcie sobie Ziemię poddaną” – program wydarzeń towarzyszących dofinansowano z Krajowego Planu Odbudowy.  Dla osób nie słyszących zapis rozmowy można znaleźć (w zakładce TRANSCRIPT) pod linkiem https://www.buzzsprout.com/1189352/episodes/18616649

    7 min
  4. Wystarczy wyjść przed budynek – o edukacji ekologicznej

    25 Jan

    Wystarczy wyjść przed budynek – o edukacji ekologicznej

    Jak dużą rolę w edukacji ekologicznej odgrywają dzieci, które przekazują swoich rodziców wiedzą na temat odpowiedzialnego podejścia do ekologii? Aby otworzyć się na naturę i świat wystarczy czasami wyjść „w teren”. Nie trzeba do tego dalekich wycieczek, bo to, co może zachwycić, jest bardzo blisko. Zapraszamy do wysłuchania czwartego specjalnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi” poświęconego 17. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.  Zuzanna Olbinska rozmawia z pracowniczkami Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – z Karoliną Kwiecień-Łukaszewską – zastępcą kierownika działu edukacji, i Jolantą Osiak – główną specjalistą ds. edukacji, jak w praktyce wygląda edukacja ekologiczna w Warszawie, skierowana nie tylko dla najmłodszych, ale i dorosłych i rodzin. Będzie o roli edukacji ekologicznej w mieście, o zmianach w podstawie programowej przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych, o akcjach i działaniach Zarządu Zieleni. Dla naszych gościń ważne jest nawiązywanie relacji oraz wywoływanie zachwytu i zaciekawienia, co przekłada się na doświadczenie i zgłębianie wiedzy – czy nie brzmi to znajomo w nawiązaniu do misji naszego Festiwalu? Rozmawiają: Karolina Kwiecień-Łukaszewska – zastępca kierownika działu edukacji i rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Edukacją ekologiczną zajmuje się od ponad pięciu lat, czyli od momentu powstania Pawilonu Edukacyjnego Kamień. Od początku jego istnienia współorganizowała liczne warsztaty, wydarzenia i programy edukacyjne skierowane do wszystkich mieszkańców Warszawy. Wspólnie z dendrologami Zarządu Zieleni wypracowała projekt „W koronach miast”, który wraz z plebiscytem na „Warszawskie Drzewo Roku”, szerzy wiedzę na temat roli drzew w mieście i ich wpływu na życie mieszkańców. Prywatnie miłośniczka ogrodnictwa i zapalona cyklistka. Jolanta Osiak – edukatorka przyrodnicza w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, gdzie z pasją opowiada o przyrodzie i prowadzi zajęcia, przybliżające bogactwo miejskich ekosystemów. Lubi obserwować naturę w jej codziennych, często nieoczywistych przejawach, a podróże są dla niej okazją do odkrywania kolejnych krajobrazów i historii zapisanych w środowisku. Po pracy zgłębia tajniki psiej natury, z ciekawością ucząc się o komunikacji i potrzebach czworonożnych towarzyszy. Prowadząca Zuzanna Olbinska – absolwentka Wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Na co dzień związana z branżą filmową, pracując głównie jako researcherka scenariuszowa, a także często na etapie powstawania scenariusza i produkcyjnym. Dotychczas pracowała między innymi przy takich projektach jak „Wielka Woda” (reż. Jan Holoubek, scenariusz Kasper Bajon), „Projekt UFO” (reżyseria i scenariusz Kasper Bajon), „Heweliusz” (reż. Jan Holoubek, scenariusz Kasper Bajon). Zapraszamy do rozmowy. Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje, zapraszamy do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl Festiwal Nowe Epifanie „Czyńcie sobie Ziemię poddaną” – program wydarzeń towarzyszących dofinansowano z Krajowego Planu Odbudowy.  Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi          Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl       Dla osób nie słyszących zapis rozmowy można znaleźć (w zakładce TRANSCRIPT) pod linkiem https://www.buzzsprout.com/1189352/episodes/18532745

    40 min
  5. Pozytywna dyscyplina – droga środka

    16 Jan

    Pozytywna dyscyplina – droga środka

    Dyscyplina kojarzy nam się z przymusem, rygorem lub wykonywaniem czegoś nieprzyjemnego. Tymczasem dyscyplina może nam pomagać się rozwijać, mobilizować do działania i osiągać cele. W pozytywnej dyscyplinie koncentrujemy się na zasobach i mocnych stronach. Jest metodą środka względem nadmiernej kontroli oraz pozwalaniu na wszystko. Opiera się na budowaniu relacji i szukaniu tego, co jest dobre dla nas i dla dziecka. Co więcej, w pozytywnej dyscyplinie kluczowy okazuje się szacunek: dla siebie, dla dziecka i dla sytuacji. Jednak wymaga to od nas pewnej dojrzałości i pracy nad własną świadomością. Zapraszam na rozmowę z Magdaleną Wasilewską, psycholożką i trenerką pozytywnej dyscypliny, która pomaga wyruszyć rodzicom i opiekunom drogą środka. Przyjrzyjmy się pozytywnej dyscyplinie w relacji rodzica z dzieckiem. Zastanowimy się nad autentycznością i możliwością popełniania błędów. Porozmawiamy o tym, że nie zawsze warto narzucać swoje rozwiązanie. O tym, że uprzejmość i stanowczość mogą iść w parze. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak dbać o pozytywną dyscyplinę w wychowaniu? O jakie 5 najważniejszych elementów należy zadbać? I jakie wyzwania możemy napotkać przy wdrażaniu pozytywnej dyscypliny? Ludzie zachowują się lepiej, kiedy czują się lepiej- mówi Magdalena Wasilewska. Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi          Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl       Dla osób nie słyszących zapis rozmowy można znaleźć (w zakładce TRANSCRIPT) pod linkiem: https://www.buzzsprout.com/1189352/episodes/18505902   Poniżej lista książek polecanych przez moją rozmówczynię; "Pozytywna Dyscyplina" Jane Nelsen"Pozytywna Dyscyplina w paraktyce" J. Nelsen, M. Nelsen Tamborski i B. Ainge"Jak przestać walczyć z dzieckiem" Jane Nelsen"Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków" Jane NelsenA dla Nauczycieli: "Pozytywna Dyscyplina w klasie" Jane Nelsen  Magdalena Wasilewska o sobie: Jestem absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na którym uzyskałam tytuł magistra Psychologii. Ukończyłam studia podyplomowe z Pedagogiki Przedszkolnej, Przygotowania Pedagogicznego, Zarządzania i Marketingu w Oświacie, Doradcy Rodzinnego oraz Studia Podyplomowe Liderów Oświaty. Jestem certyfikowaną edukatorką Pozytywnej Dyscypliny dla nauczycieli oraz rodziców, co pozwala mi rozwijać moją pasję i wspierać rodziców w budowaniu relacji z ich dziećmi. Sama również jestem zorientowana na proces i wartościowe relacje. Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy w przedszkolu, byłam liderką wielu zespołów zadaniowych, a oprócz tego opracowuję programy własne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Obecnie jestem dyrektorką jednego z warszawskich przedszkoli publicznych. W fundacji prowadzę szkolenia i warsztaty z Pozytywnej Dyscypliny dla nauczycieli i rodziców oraz konsultacje rodzicielskie i psychologiczne.  Dla osób nie słyszących zapis rozmowy można znaleźć (w zakładce TRANSCRIPT) pod linkiem https://www.buzzsprout.com/1189352/episodes/18505902

    47 min
  6. Jesteśmy częścią ekosystemu

    11 Jan

    Jesteśmy częścią ekosystemu

    Czy sztuka performatywna może wpłynąć na świadomość ekologiczną odbiorców? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego, trzeciego już specjalnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi” poświęconego 17. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Do rozmowy zatytułowanej „Jesteśmy częścią ekosystemu” Zuzanna Olbinska zaprosiła gościnie, które współpracują przy spektaklach choreograficznych prezentowanych na Festiwal. Zuzanna Berendt jest dramaturżką spektaklu „shirtshow” w choreografii Agaty Siniarskiej i Ilji Subkoff, a Karolina Wycisk – szefową Fundacji Performat produkującej spektakl „Okruszku” w choreografii Hanny Bylki-Kaneckiej.  Spektakl „shirtshow” jest dla widzów dorosłych, „Okruszku” z kolei dla widzów kilkumiesięcznych, więc na pierwszy rzut mogłoby się wydawać, że poza aspektem choreograficznym te spektakle niewiele łączy. Istnieje jednak powiązanie na innej, znacznie głębszej płaszczyźnie. Wraz z zaproszonymi gościniami zastanawiamy się między innymi nad tym, czy sztuka może pomóc w uratowaniu planety i relacji międzyludzkich. Jak hasła na koszulkach, które na siebie zakładamy, świadomie lub nie, mogą krzywdzić innych i być silnym zarzewiem konfliktu? Czym jest relacja z jedzeniem i dlaczego powinniśmy uczyć się jej od najmłodszych lat? Oba te spektakle poruszają nie tylko bardzo ważną kwestię budowania szacunku do naszego otoczenia, ale także do siebie nawzajem -- w kontekście międzypokoleniowej polityki ekologicznej. Rozmawiają Zuzanna Berendt – badaczka teatru i sztuk performatywnych, redaktorka, pisze o teatrze i choreografii. Pracuje jako niezależna kuratorka i współtwórczyni procesów artystyczno-badawczych, jest towarzyszką praktyki artystycznej choreografki Agaty Siniarskiej. Jako krytyczka teatralna współpracuje między innymi z „Didaskaliami”, „Dwutygodnikiem” i portalem teatralny.pl. Karolina Wycisk – niezależna producentka kreatywna, menadżerka artystyczna. Project managerka działań artystycznych na skalę krajową i międzynarodową. Od 10 lat jest szefową Fundacji Performat, która w 2021 roku została operatorem ogólnopolskiego programu-sieci Roztańczone Rodziny. Jako freelancerka prowadzi firmę performat production – in movement management, w ramach której współpracuje z artystkami tańca i choreografii.  Prowadząca Zuzanna Olbinska – absolwentka Wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Na co dzień związana z branżą filmową, pracując głównie jako researcherka scenariuszowa, a także często na etapie powstawania scenariusza i produkcyjnym. Dotychczas pracowała między innymi przy takich projektach jak „Wielka Woda” (reż. Jan Holoubek, scenariusz Kasper Bajon), „Projekt UFO” (reżyseria i scenariusz Kasper Bajon), „Heweliusz” (reż. Jan Holoubek, scenariusz Kasper Bajon). Zapraszamy do rozmowy. Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje, zapraszamy do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl. Festiwal Nowe Epifanie „Czyńcie sobie Ziemię poddaną” – program wydarzeń towarzyszących dofinansowano z Krajowego Planu Odbudowy.   Dla osób nie słyszących zapis rozmowy można znaleźć (w zakładce TRANSCRIPT) pod linkiem: https://www.buzzsprout.com/admin/1189352/episodes/18479336-jestesmy-czescia-ekosystemu

    41 min

About

Jesteśmy różni, ale łączy nas to, że jesteśmy w drodze. „Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą pomóc nam żyć z sensem. Nazywam się Marcin Nowak i zapraszam Was serdecznie, abyście wyruszyli ze mną na spotkanie. Zapraszam do „Słuchając drogi” – podcastów Centrum Myśli Jana Pawła II.

You Might Also Like