Pedagogisk intelligens

Pedagogisk intelligens

Hva har kunstig intelligens å si for undervisning, vurdering og læring i skolen? I denne podcasten forsøker vi å finne svar på dette gjennom å diskutere ulike temaer knyttet til bruk av kunstig intelligens. Programledere for podcasten er Eva Bratvold og Magnus Nohr fra fagmiljøet IKT og læring på lærerutdanningen ved Høgskolen i Østfold.

  1. 2d ago

    Episode 136 - Håndbok i kunstig intelligens

    Blir vi egentlig klokere av å bruke kunstig intelligens, eller risikerer vi å la teknologien tenke for oss? I denne episoden av Pedagogisk intelligens – kunstig intelligens i undervisning og skole har Eva Bratvold og Magnus Nohr igjen besøk av Morten Goodwin, professor i kunstig intelligens ved Universitetet i Agder. Denne gangen er han aktuell med sin nye bok Håndbok i kunstig intelligens, som gir praktiske råd om hvordan vi kan bruke KI på en klok og nyttig måte. Samtalen tar oss langt utover tradisjonell prompting og bruk av ChatGPT. Vi diskuterer hvordan KI kan støtte læring, skape motivasjon og gi nye muligheter for undervisning – men også hvilke utfordringer som oppstår når teknologien gjør stadig mer av arbeidet for oss. Blant temaene vi utforsker: Hvordan kan vi bruke KI som læringspartner fremfor en maskin som bare gir oss svar? Hva skjer med elevenes og studentenes fagkompetanse når KI overtar stadig flere oppgaver? Hvordan kan chatboter brukes til simulering, refleksjon og trygg trening på vanskelige situasjoner? Hvor går grensen mellom god KI-støtte og fusk? Hvordan kan KI-agenter og vibekoding endre arbeidshverdagen for lærere og andre ansatte i utdanningssektoren? Hva betyr personvern og tillit når KI får en stadig større plass i skolen? Vi diskuterer også et spennende pedagogisk paradoks: Elever og studenter trenger faglige utfordringer og læringsmotstand for å lære, samtidig som KI gjør det enklere enn noen gang å finne raske svar. Hvordan kan vi bruke teknologien til å fremme læring fremfor å redusere den? Selv om Goodwins bok først og fremst retter seg mot studenter og ansatte i høyere utdanning, er mange av problemstillingene like relevante for lærere i grunnskolen og videregående opplæring. Dette ble en engasjerende samtale med både teknologioptimisme, kritiske refleksjoner og konkrete eksempler på hvordan KI kan brukes i utdanning. Lytt til episode 136 av Pedagogisk intelligens der du vanligvis hører podkast! #PedagogiskIntelligens #KunstigIntelligens #KIiSkolen #Læring #Utdanning

    Episode 136 - Håndbok i kunstig intelligens
  2. Oct 19

    Episode 134 - Læring med KI

    Kunstig intelligens kan forklare vanskelige begreper, gi personlige tilbakemeldinger og hjelpe elever med skolearbeidet. Men hva skjer med læringen når KI gjør stadig mer av jobben for oss? Hvordan kan vi bruke teknologien til å fremme læring, fremfor å gjøre elevene passive? I denne episoden av Pedagogisk intelligens – kunstig intelligens i undervisning og skole har Magnus Nohr og Odin Nøsen besøk av Vidar Skogvoll, førstelektor ved Universitetet i Oslo. Sammen med førsteamanuensis Andreas D. Haraldsrud har han skrevet den nye boka Lære med KI, utgitt på Universitetsforlaget. Med utgangspunkt i kognitiv læringspsykologi diskuterer vi hvordan KI kan bli et verdifullt pedagogisk verktøy, og hvorfor læring fortsatt krever både tid, innsats og aktiv tenkning. Vi tar blant annet opp: Hvordan KI kan støtte elevenes læring uten å gjøre arbeidet for dem. Mulighetene og utfordringene ved KI-genererte tilbakemeldinger og underveisvurdering. Betydningen av tillit, åpenhet og lærerens rolle når KI tas i bruk. Lesing, skriving og skjermdebatten i en tid der KI endrer forutsetningene for undervisning. Hvorfor vi må bli tydeligere på hva elevene skal lære selv, og når digitale hjelpemidler faktisk er nyttige. Det blir en engasjerende samtale med ulike perspektiver, faglig uenighet og refleksjoner om hvordan skolen bør møte KI-utviklingen. For kanskje er ikke det viktigste spørsmålet hva KI kan gjøre for elevene, men hva elevene faktisk lærer når de bruker KI. 🎧 Hør episode 134 av Pedagogisk intelligens. 📖 Les mer om boka Lære med KI: https://www.universitetsforlaget.no/laere-med-ki

    Episode 134 - Læring med KI
  3. Oct 1

    Episode 132 - Praktisk vibe-coding for lærere

    Hva skjer når lærere plutselig kan lage sine egne apper, spill og digitale læringsverktøy – uten å kunne programmere? I denne episoden av Pedagogisk intelligens – kunstig intelligens i undervisning og skole har vi igjen besøk av Ine Jørvum og Jan Eirik «JP» Paulsen fra Glemmen videregående skole og Botlab.no. Denne gangen dykker vi ned i vibe coding – og ikke minst hva det kan brukes til i en helt vanlig lærerhverdag. Vi deler en rekke konkrete eksempler på ting som allerede er utviklet: interaktive læringsspill, scenariospill, retorikkoppgaver, språktrening, et verktøy for å øve på musikalske intervaller og løsninger som kan støtte læreren i vurderingsarbeidet. Vi snakker også om hvordan vibe coding kan brukes til å automatisere tidkrevende arbeidsoppgaver og skape verktøy som tidligere ville krevd både programmeringskompetanse og betydelige utviklingsressurser. Men vi beveger oss også videre fra enkel vibe coding. Hva skjer når vi begynner å bruke KI-agenter, Claude Code og API-er – og lar flere agenter teste, forbedre og videreutvikle løsningene våre? Og hvordan håndterer vi utfordringer knyttet til GDPR, personvern, kostnader og manglende tilgang til gode KI-verktøy i utdanningssektoren? Magnus deler også et ferskt eksempel fra Høgskolen i Østfold: På under ett døgn ble det utviklet en arbeidsflyt som henter læringsinnhold fra Canvas, gjør pensum om til lyd med en KI-klonet stemme, legger lydfilene tilbake i Canvas og publiserer dem via SoundCloud – med mål om at studentene også skal kunne høre pensum gjennom Spotify. Episoden handler derfor ikke bare om koding. Den handler om et nytt mulighetsrom for lærere: å kunne gå fra «Jeg skulle ønske jeg hadde et verktøy som kunne …» til faktisk å bygge det selv. Og kanskje er det nettopp dette som er det mest spennende med vibe coding: Du trenger ikke starte med å kunne programmere. Du kan starte med et problem, en idé – eller noe du alltid har hatt lyst til å lage.

    Episode 132 - Praktisk vibe-coding for lærere

About

Hva har kunstig intelligens å si for undervisning, vurdering og læring i skolen? I denne podcasten forsøker vi å finne svar på dette gjennom å diskutere ulike temaer knyttet til bruk av kunstig intelligens. Programledere for podcasten er Eva Bratvold og Magnus Nohr fra fagmiljøet IKT og læring på lærerutdanningen ved Høgskolen i Østfold.

You Might Also Like