Naivni Duh

Inštitut Gajst

Marko Čadež Mačkić je Naivni duh. To je podkast Inštituta Gajst, kjer naivneži, nevedneži in radovedneži iščemo odgovore na zahtevna mednarodna vprašanja. Pogovarjamo se z gosti, ki imajo raznolike mednarodne izkušnje, vedo stvar ali dve o zunanji politiki in diplomaciji ali pa so plačani za to, da o mednarodnih problemih profesionalno razmišljajo. Marko vpraša tista vprašanja, ki ga kot študenta politologije najbolj zanimajo.  Sam tudi pove, kaj si o odgovorih gostov misli - tisto, kar bi bilo marsikoga sram reči naglas. Tisto, česar raje ne vprašamo, da ne izpademo »neresni« in »nestrokovni«. Želimo si preprostih odgovorov. Druga stvar pa je, ali jih tudi dobimo.    V Gajstu želimo diplomacijo in zunanjo politiko približati mladim, pa tudi malce manj mladim. Ljudem želimo na enostaven in zabaven način približati dogajanje v svetu. Včasih smo zato tudi namenoma naivni. Kdaj nam uspe, kdaj pa tudi ne. Lajf.    Podkast in Gajst podpirate tako, da ga poslušate in ga delite s prijatelji, sošolci, starši, otroki, dedki, babicami, tetami in strici. Ne pozabite se subskrajbat. Gajst. Forever.(v podkestu se predvaja Moje Milo - RotorMotor) - hvala Luka, Nejc!

  1. Veleposlanik Samuel Žbogar: Kako se je Slovenija odrezala v Varnostnem svetu OZN?

    6d ago

    Veleposlanik Samuel Žbogar: Kako se je Slovenija odrezala v Varnostnem svetu OZN?

    Disclaimer za začetek: Med snemanjem te epizode je bil Marko na posebni gajst misiji, zato je v vlogo Naivnega duha tokrat vskočil nič manj radovedni Žak. Odsotnost tehničarja Mareta pa je terjala svoj davek – nekaj slabo povezanih kablov je poskrbelo za nekoliko slabšo avdio kvaliteto, obenem pa smo izgubili tudi zadnjih 15 minut pogovora. RIP. Kljub tehničnim zapletom je bil pogovor z veleposlanikom Žbogarjem preprosto predober, da bi ostal v predalu. __________________ Časovni stroj smo tokrat zavrteli dobrih 35 let nazaj in se skozi diplomatsko perspektivo sprehodili po nastajanju samostojne Slovenije. Kako sploh odpremo novo veleposlaništvo? Kako je izgledala slovenska diplomacija v svojih začetkih? Veleposlanik Žbogar nas popelje skozi prva leta države, prvo članstvo Slovenije v Varnostnem svetu OZN v letih 1998–1999 ter razloži, kako zelo drugačen je bil takratni svet od obdobja 2024–2025. Na poti se ustavimo tudi v času njegovega ministrovanja na Ministrstvu za zunanje zadeve med letoma 2008 in 2011 ter skušamo odgovoriti na vprašanje: kje se konča diplomat in začne politik? Spoiler alert: ni tok simple. Za konec pa se poglobimo v zadnje nestalno članstvo Slovenije v Varnostnem svetu med letoma 2024-25. Kaj so bili največji wins in največji faili? Kako se je pogajat z Rusi in Američani? Kako izgleda običajen dan stalnega predstavnika pri OZN? In ali na zaprtih sejah res kadijo cigare in jejo Ferrero Rocher? 35-ka pa bo tokrat ostala skrivnost med nami in Samotom.  Veleposlanik, iskrena hvala za pogovor. Mi pa upamo, da boš draga poslušalka, dragi poslušalec vseen užival v tokratni epizodi Naivnega duha! (Tud če statika občasno mal nagaja) https://www.instagram.com/gajst.institut/

    1h 3m
  2. Janez Janša: Povojni svetovni red umira, smo v času pošasti?

    Feb 18

    Janez Janša: Povojni svetovni red umira, smo v času pošasti?

    Meta in Marko se na kavč usedeta s trikratnim predsednikom vlade in vodjo največje opozicijske stranke SDS, Janezom Janšo. Slovensko zunanjo politiko je vodil v času dveh predsedovanj Svetu EU, je dolgotrajni član odbora DZ za zunanjo politiko. V slovenskem političnem prostoru zaseda visoke funkcije od časov osamosvojitve. V zunanji politiki izkušnje štejejo in našemu gostu jih ne manjka.  Je konec povojnega svetovnega reda in ali lahko o svetovnem redu sploh govorimo? Vloga OZN? Ali je prišlo do dejanskih sprememb v politiki ZDA ali pa so te spremembe predvsem v retoriki?  Kako bo EU naprej peljala odnos z ZDA? Kakšna je logika v ozadju politike do Izraela in ali je prihodnost v rešitvi dveh držav? Pridružitev Odboru za mir? Prihodnost v odnosih s Kitajsko? Ukrajina? Posvetili smo se tudi zunanjepolitičnemu programu SDS in naslovili razmerja med realizmom in načelnostjo.  Zanimalo nas je, kako vidi prihodnost slovenske zunanje politike in na kaj bi se osredotočil. Nismo se izogibali neprijetnim vprašanjem, čeprav smo vedeli, da se o vsem ne bomo strinjali.  Nestrinjaja smo poskusili pustiti ob strani.  To ni bilo soočenje, bil je pogovor v stilu naivnega duha. Cilj je bil, da slišimo več kot samo snippete, temveč predvsem ozadje nekaterih razmislekov, ki krojijo stališča - morda drugačna od tistih, ki smo jih navajeni ali jih delimo sami.  #gajst https://www.instagram.com/gajst.institut/

    1 hr

About

Marko Čadež Mačkić je Naivni duh. To je podkast Inštituta Gajst, kjer naivneži, nevedneži in radovedneži iščemo odgovore na zahtevna mednarodna vprašanja. Pogovarjamo se z gosti, ki imajo raznolike mednarodne izkušnje, vedo stvar ali dve o zunanji politiki in diplomaciji ali pa so plačani za to, da o mednarodnih problemih profesionalno razmišljajo. Marko vpraša tista vprašanja, ki ga kot študenta politologije najbolj zanimajo.  Sam tudi pove, kaj si o odgovorih gostov misli - tisto, kar bi bilo marsikoga sram reči naglas. Tisto, česar raje ne vprašamo, da ne izpademo »neresni« in »nestrokovni«. Želimo si preprostih odgovorov. Druga stvar pa je, ali jih tudi dobimo.    V Gajstu želimo diplomacijo in zunanjo politiko približati mladim, pa tudi malce manj mladim. Ljudem želimo na enostaven in zabaven način približati dogajanje v svetu. Včasih smo zato tudi namenoma naivni. Kdaj nam uspe, kdaj pa tudi ne. Lajf.    Podkast in Gajst podpirate tako, da ga poslušate in ga delite s prijatelji, sošolci, starši, otroki, dedki, babicami, tetami in strici. Ne pozabite se subskrajbat. Gajst. Forever.(v podkestu se predvaja Moje Milo - RotorMotor) - hvala Luka, Nejc!

You Might Also Like