Kvartalet

Fråga Lou AB

Kvartalet är en rapportpodd från Fråga Lou AB för dig som gillar fastigheter och i synnerhet fastighetsaktier. Här ges vd:ar i börsnoterade svenska fastighetsbolag möjlighet att i intervjuform kommentera sina bolags aktuella kvartalsrapporter och diskutera sin syn på läget framgent. Intervjuerna genomförs av Sverrir Thór och rapporterna analyseras av Niclas Höglund (JLL), Emil Eklund och Viktor Hökenhammar (båda Pareto Securities). Kvartalet görs i samarbete med de aktuella bolagen.

  1. Kvartalet | Ylva Sarby Westman om Neobos K2 2026

    -1 дн.

    Kvartalet | Ylva Sarby Westman om Neobos K2 2026

    Send us Fan Mail Ylva Sarby Westman, vd för Neobo, kommenterar bolagets rapport för andra kvartalet 2026.  Hyresintäkterna ökade med 3,8% i jämförtbart bestånd, medan driftnettot minskade med 2% på grund av högre kostnader. Vakanserna i bostadsbeståndet var 20,3% under kvartalet, men har minskat jämfört med föregående år. Förvaltningsresultatet minskade med 11% år mot år för det första halvåret, delvis på grund av extraordinära kostnader. Belåningsgraden var oförändrad på 49,9% och räntetäckningsgraden var 1,8 gånger. Genomsnittlig räntekostnad var 3,4% och bolaget har en hög räntesäkring på 85%. Ylva Sarby Westman nämner att bolaget är nöjda med den ökade hyresintäkten och har en långsiktig strategi för att skapa aktieägarvärde. Hon förklarar också att den ökade hyresintäkten drivs av årliga hyreshöjningar, minskad vakansgrad och investeringar i lägenhetsrenoveringar. Bolaget har också gjort två försäljningar av fastigheter till över bokfört värde, vilket kommer att frigöra likviditet för framtida investeringar. Ylva Sarby Westman diskuterar också bolagets återköpsprogram och menar att det är en del av deras strategi för att skapa aktieägarvärde. Intervjun avslutas med en diskussion om transaktionsmarknaden och bolagets strategi för att hitta rätt köpare för sina fastigheter. Det finns en ökad efterfrågan på bostadsfastigheter och bolaget kommer att fortsätta att utvärdera möjligheter på marknaden. Intervjun görs av Sverrir Thór (Fråga Lou), snabbanalysen av Albin Sandberg (SB1 Markets), produktion och musik av Mats Ingemansson (Fråga Lou). Vill du veta mer om Kvartalet? Besök: https://www.fragalou.se/kvartalet/

    27 мин.
  2. Kvartalet | Specialavsnitt - André Gaden om Public Property Invests K1 och notering 2026

    19 мая

    Kvartalet | Specialavsnitt - André Gaden om Public Property Invests K1 och notering 2026

    Send us Fan Mail I ett specialavsnitt av Kvartalet möter vi André Gaden, VD för Public Property Invest (PPI), inför bolagets börsnotering på Nasdaq Stockholm som han ser som en viktig milstolpe för bolaget. PPI har vuxit till ett av de största noterade fastighetsbolagen i Europa inom social infrastruktur efter förvärvet av en portfölj från SBB. Bolaget har en diversifierad portfölj med samhällsfastigheter i Norge, Sverige, Finland och Danmark, och 84% av hyresintäkterna kommer från offentliga aktörer. PPI planerar att fortsätta växa genom förvärv och utveckling av nya fastigheter, med fokus på samhällsfastigheter och främst äldreomsorg men även rättsväsende och försvar. Syftet med noteringen på Stockholmsbörsen är bland annat att öka PPI:s närvaro på den svenska marknaden men även att öka aktiens omsättning och attraktivitet. Bolaget har en solid finansiell ställning med en belåningsgrad på 49% och en skuldkvot på 9,9. Bolaget har också en BBB+ rating från Fitch och har emitterat obligationer till attraktiva räntor. André Gaden nämner att den största risken för PPI är den ekonomiska osäkerheten och ränteförändringarna. Bolaget har dock en solid finansiell position och har vidtagit åtgärder för att möta dessa utmaningar, såsom att säkra en stor del av sina räntor. Intervjun görs av Sverrir Thór (Fråga Lou), snabbanalysen av Alexander Gustafsson (Arctic Securities), produktion och musik av Mats Ingemansson (Fråga Lou). Vill du veta mer om Kvartalet? Besök: https://www.fragalou.se/kvartalet/

    35 мин.

Об этом подкасте

Kvartalet är en rapportpodd från Fråga Lou AB för dig som gillar fastigheter och i synnerhet fastighetsaktier. Här ges vd:ar i börsnoterade svenska fastighetsbolag möjlighet att i intervjuform kommentera sina bolags aktuella kvartalsrapporter och diskutera sin syn på läget framgent. Intervjuerna genomförs av Sverrir Thór och rapporterna analyseras av Niclas Höglund (JLL), Emil Eklund och Viktor Hökenhammar (båda Pareto Securities). Kvartalet görs i samarbete med de aktuella bolagen.

Вам может также понравиться