MERK Danmark

Nikolai Klausen, direktør, MERK

Velkommen til MERK podcast, hvor vi taler om alt fra design til detail.

  1. Når kreativitet bliver forretning. Gæst: Pia Coster, designer og medstifter af Coster Copenhagen

    −3 d

    Når kreativitet bliver forretning. Gæst: Pia Coster, designer og medstifter af Coster Copenhagen

    I denne episode af MERK Podcast taler jeg med Pia Coster, designer og founder af Coster Copenhagen, om livet som selvstændig i modebranchen og om en industri, der har ændret sig markant siden hun begyndte sin karriere.   Sammen med sin mand, Chris Coster, har Pia bygget Coster Copenhagen op til et etableret modebrand i en branche præget af stigende tempo, hårdere konkurrence og konstant forandring. Vi taler om udviklingen fra færre årlige kollektioner til et marked, hvor nyheder, digitale platforme og forbrugernes forventninger driver tempoet op.   Samtidig diskuterer vi presset på priserne, den digitale udvikling og hvordan sociale medier og onlinehandel har ændret måden, modebrands arbejder og kommunikerer på. Hvordan bevarer man sin identitet som brand i et marked, hvor alting bevæger sig hurtigere.   Men samtalen handler også om glæden ved at skabe noget selv. Om friheden, passionen og motivationen bag at bygge et brand op fra bunden og fortsat udvikle det gennem mange år.   Til sidst ser vi fremad. Hvor skal Coster Copenhagen hen. Hvilke muligheder ser Pia for brandet og for modebranchen generelt. Og hvordan skal branchen udvikle sig, hvis den fortsat skal være relevant i fremtiden.   Det er en samtale om kreativitet, forretning og om at navigere i en modebranche i konstant bevægelse.   God fornøjelse   Nikolai Klausen Her kan du finde MERK.

    54 min
  2. Retail er mere end et sabbatårsjob. Gæster: Jan Rem, Butikschef Kaufmann og Carl Bovbjerg, Butikselev Kaufmann

    5 juni

    Retail er mere end et sabbatårsjob. Gæster: Jan Rem, Butikschef Kaufmann og Carl Bovbjerg, Butikselev Kaufmann

    I denne episode af MERK Podcast taler jeg med Jan Rem og Carl Bovbjerg om detailhandlen som karrierevej og om den udfordring, branchen står overfor, når det gælder unge og uddannelse.   Jan er butikschef og har mange års erfaring fra detailhandlen. Carl er butikselev og er i slutningen af uddannelsen og starten på sin karriere. Sammen giver de både lederens og den unges perspektiv på en branche, der ofte bliver overset som uddannelses- og karrierevalg.   Vi taler om, hvorfor så få unge vælger detailuddannelsen i dag, og om detailbranchen er god nok til at fortælle historien om de muligheder, der faktisk findes. For retail handler ikke kun om varer og drift. Det handler om mennesker, service, salg, ansvar og personlig udvikling.   Samtidig diskuterer vi, hvad butikker og virksomheder selv kan gøre for at gøre branchen mere attraktiv. Hvordan fastholder man unge medarbejdere, der starter i fritidsjob eller sabbatår. Hvordan skaber man motivation, udvikling og lyst til at blive i branchen.   Og så taler vi selvfølgelig med Carl om fremtiden. Hvad drømmer han om efter endt uddannelse. Hvad forventer den nye generation af en arbejdsplads. Og hvad skal detailhandlen forstå, hvis branchen fortsat vil tiltrække unge talenter.   Det er en samtale om mennesker, muligheder og om hvordan detailhandlen igen kan blive en attraktiv karrierevej for unge.   God fornøjelse   Nikolai Klausen Her kan du finde MERK.

    50 min
  3. At starte et nyt herretøjsbrand i et mættet marked. Gæst: Selcuk Kaya, stifter af KAYA

    22 maj

    At starte et nyt herretøjsbrand i et mættet marked. Gæst: Selcuk Kaya, stifter af KAYA

    I denne episode af MERK Podcast taler jeg med Selcuk Kaya, der efter mange år i detailbranchen har taget springet og startet sit eget herretøjskoncept, KAYA.   Med en nyåbnet konceptbutik i Waterfront i Hellerup har Selcuk skabt et roligt herreunivers med fokus på materialer, pasform og personlig rådgivning. Her er der ikke tale om hurtige trends eller jagt på rabatter. Kollektionerne produceres i mindre serier, og metervarerne kommer fra nogle af Europas mest anerkendte væverier, blandt andre Drago og Vitale Barberis. Indkøbene sker direkte fra fabrikker i Italien, Portugal og Tyrkiet, hvilket giver en tættere kontrol med kvaliteten og en mere gennemsigtig værdikæde.   Vi taler om modet til at starte forfra i et mættet marked. Om hvorfor Selcuk mener, at der stadig er plads til et nyt herretøjsbrand, hvis fundamentet er klart. Om mænds betalingsvillighed for kvalitet, og om hvordan man positionerer sig med princippet om den rigtige pris fra start og ingen udsalg.   Samtalen kredser også om ambitioner. Hvor skal KAYA hen. Skal konceptet vokse med flere butikker, online eller måske internationalt. Og hvad kræver det at bygge et brand, hvor materialer, håndværk og roligt design er vigtigere end tempo og volumen.   Det er en samtale om at turde definere sin egen model og om at bygge noget langsigtet i en branche, hvor meget ellers handler om hastighed.   God fornøjelse   Nikolai Klausen Her kan du finde MERK.

    49 min

Om

Velkommen til MERK podcast, hvor vi taler om alt fra design til detail.

Du kanske också gillar