83 episodes

Cestovatelský podcast SVĚTOVÍ divákům a posluchačům přináší příběhy z celého světa. Od zkušeností se životem v zahraničí, po cestování do míst, kam turisté nejezdí.

SVĚTOV‪Í‬ SVĚTOVÍ

  • Society & Culture
  • 5.0 • 1 Rating

Cestovatelský podcast SVĚTOVÍ divákům a posluchačům přináší příběhy z celého světa. Od zkušeností se životem v zahraničí, po cestování do míst, kam turisté nejezdí.

  #70 Cestování do Afghánistánu | Matej Peluha

  #70 Cestování do Afghánistánu | Matej Peluha

  Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl cestovatel a průvodce Matej Peluha, který procestoval Tálibánem ovládaný Afghánistán. Touha po zážitku extrémní autenticity se Matejovi v této středoasijské zemi, kam ročně přijede sotva tisícovka turistů, nejspíš splnila. Oděný do tradičního afghánského oblečení se spolu s místním průvodcem vydal napříč zemí, kde se hudba poslouchá jen tajně a ženám se nedívá do očí. Po cestě Matej narazil na četné kontroly po zuby ozbrojenými Tálibánci, lačnícími po fotce s turistou. Nebylo výjimkou, že Matejovi během konverzace popsali svůj plán na ovládnutí západního světa islámskou invazí nebo se pochlubili, že své děti motivují ke kariéře sebevražedného atentátníka. V podcastu si určitě najdete to své. Poslechněte si o návštěvě Kandaháru, ideologického centra Tálibánu, Bámjánu, kde Tálibán zničil dvě obrovské sochy buddhů z 6. století nebo utlačovaného Hazárského etnika, jehož někteří členové přežívají v jeskyni. A nezapomeňte k podcastu přistupovat s otevřenou myslí. Přejeme vám příjemný poslech!

  • 1 hr 26 min
  #69 Gorily v africkém pralese | Anna Stryková

  #69 Gorily v africkém pralese | Anna Stryková

  Hostem podcastu SVĚTOVÍ byla Anna Stryková, která strávila dohromady tři měsíce výzkumem divokých goril v pralese ve Středoafrické republice. V podcastu jsme se bavili o jejím každodenním životě mezi zvířaty. Dozvíte se, jak se gorily chovají v blízkosti člověka, co celý den dělají a jak fungují jejich skupiny. Jak Anna v podcastu poznamenává, každá skupina goril byla jiná. Gorily mají svou osobnost, podle které také od svých pozorovatelů dostávají svá jména. Jaké pro Annu bylo trávit čas poblíž dvousetkilových obrů? Co je dobré dělat a jakému chování se naopak vyhnout? Anna se v africkém pralese setkala i s dalšími zvířaty. V podcastu se doslechnete také o setkání se slony, které na lidech lákala převážně vůně mýdla, či o tarantuli u vchodu do tábora. Anna na výzkum goril nebyla sama - pralesem ji a další vědce provázeli zkušení stopaři z kmene Bayaka, kteří divokou přírodu také ochraňují před pytláky. Pokud se rádi dozvídáte o životě zvířat v džungli, Anna vám jej detailně popíše. Přejeme vám příjemný poslech!

  • 1 hr 1 min
  #68 Lékařská mise v Iráku | Filip Habrman

  #68 Lékařská mise v Iráku | Filip Habrman

  Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Filip Habrman z Diecézní charity Brno, který se účastnil lékařské mise v iráckém městě Sindžár. Toto město bylo domovem Jezídů, úhlavního terče Islámského státu v Iráku. Jezídi nejsou muslimové, ale praktikují vlastní náboženství, které v sobě mísí prvky křesťanství, hinduismu i islámu. Po obsazení Sindžáru radikálními islamisty v roce 2014 museli Jezídi svůj domov opustit, ani tak se ale nevyhli genocidě, kterou zejména na jezídské ženy a děti Islámský stát spáchal. Filip Habrman se po příjezdu do Iráku ocitl v centru zkázy. Ve spolupráci s místními lékaři stál před náročným úkolem - v troskách Sindžáru postavit nemocnici pro ty, které irácká vláda vykoupí z rukou Islámského státu. Ten byl v té době v regionu stále aktivní. Mezi koordinací výstavby a péče o místní Filip v mezičase také vyslechl několik příběhů jezídských žen, kterým ani nemohl uvěřit. Jak v podcastu poznamenává, Islámského státu chtěl tyto ženy cíleně zdehonestovat. Pro více si pusťte celý podcast a dozvíte se celé svědectví ze Sindžáru. Přejeme vám příjemný poslech.

  • 1 hr 25 min
  Krvavý svátek Ashura | Matej Peluha

  Krvavý svátek Ashura | Matej Peluha

  Jak to vypadá, když do irácké Karbaly doputují miliony poutníků, aby si připomněli úmrtí Mohamedova vnuka Husajna? Ší'itští muslimové připomínku na tato smutnou událost považují za jednu z nejvýznamnějších v roce a během svátku Ashura ji náležitě oplakají. Existuje však kontroverzní tradice, která svátku přidává krvavý rozměr. Matej, který se oslav v Karbale dvakrát účastnil, vám v krátkém rozhovoru předá své svědectví.

  • 25 min
  #67 Irácký Kurdistán | Lenka Hrabalová

  #67 Irácký Kurdistán | Lenka Hrabalová

  Hostem podcastu SVĚTOVÍ byla arabistka Lenka Hrabalová, se kterou jsme se bavili o historii a současnosti Iráckého Kurdistánu. O této autonomní irácké oblasti jsme se nebavili náhodou, ale k příležitosti vydání našeho cestovatelského dokumentu Z Popela. Spletitou kurdskou minulost jsme během cestování nestihli řádně vstřebat, a proto jsme si k jejímu lepšímu pochopení pozvali právě Lenku, odbornici. Irák za posledních 40 let zažil pět velkých válek - řadu z nich vinou diktátorského vedení země Saddámem Hussajnem. Ten jako arabský nacionalista Kurdy neměl zrovna v lásce a v 80. letech udělal mnohé pro to, aby jejich etnikum vymazal z povrchu pryč - pro Kurdy naštěstí neúspěšně. Ani v následujícím desetiletí si však Kurdistán neoddechl. Postihla ho dlouhá občanská válka o moc v regionu, který ještě před válkou získal autonomii. Po invazi do Iráku v roce 2003 se ke Kurdům osud konečně naklonil příznivě - o tom vám však více poví Lenka. Doslechnete se také o aktuálních problémech a výzvách Kurdistánu či o bezpečnosti cestování. Přejeme vám příjemný poslech!

  • 1 hr 2 min
  #66 Cestování do Severní Koreje | Aleš Gill

  #66 Cestování do Severní Koreje | Aleš Gill

  Hostem podcastu byl Aleš Gill, se kterým jsme si povídali o jeho dvou cestách do Severní Koreje. Ty Aleš absolvoval v letech 2015 a 2018 a možná se ptáte, co jej přivedlo k tomu totalitní Koreu navštívit dvakrát. Na druhé cestě měl totiž jedinečnou příležitost zažít oslavy 70. výročí vzniku země - a k akci takového rozměru patří nespočet monumentálních vojenských přehlídek, o kterých se v podcastu ve velkém doslechnete. Bavili jsme se také o praktické stránce zájezdu do Severní Koreje. Pokud vyrazíte, počítejte s tím, že celý váš pobyt bude na minutu nalajnovaný (kromě chvilek, kdy vypadne elektřina). Severní Korea a její průvodci totiž ví mnohem lépe než vy, co vlastně chcete vidět. Dále také ví, že své večery budete nejradši trávit zavření ve svém hotelovém pokoji a ani vás nenapadne vyrazit do víru velkoměsta. Alešovy cestovatelské zážitky jsou cenné také v tom, že vyvrací či potvrzuje různé mýty, kterými je cestování do Severní Koreji opředené. V podcastu se dozvíte, jak složité je získat severokorejská víza, jestli je v zemi v noci úplná tma nebo jak to chodí s přístupem na internet. Přejeme vám příjemný (od)poslech!

  • 1 hr 31 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Society & Culture

Fail Better with David Duchovny
Lemonada Media
Stuff You Should Know
iHeartPodcasts
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
This American Life
This American Life
Freakonomics Radio
Freakonomics Radio + Stitcher
The Ezra Klein Show
New York Times Opinion

You Might Also Like

Slepá mapa
Novinky.cz
U Kulatého stolu
Forcapture
Čestmír Strakatý
Čestmír Strakatý
BROCAST
Brocast
Prostor X
Martin Bartkovský, Martin Bryś, Oliver Adámek
Vinohradská 12
Český rozhlas