Spring Snyggt - med Jesus och Manne

Jesus och Manne

Elitlöparen John "Jesus" Kingstedt och den ambitiöse nybörjaren Manne Forssberg djupdyker varje vecka i allt som handlar om löpning. Och försöker bli snäppet snabbare. Music - I Was Running by Alpaca Sports

  1. 1d ago

    341. Berättelsen om Inger Knutsson

    Inger Knutsson slog igenom 1971, blott 16 år gammal, i en värld där den kvinnliga idrotten inte hade fått lika stort utrymme som den har idag. Som ungdom fick hon delta vid EM i Aten 1971 där hon slutade på 12e plats. Två år senare slog hon ett junior-världsrekord när hon vid J-EM i Duisberg segrade på 1500m med tiden 4.07.47. Hon höll länge det svenska juniorrekordet på 3000m tills det nyligen, över 50 år senare, blev slaget av Carmen Cernjul. Uppvuxen i Nynäshamn så var Inger till mångt och mycket långt före sin tid, hon fick tyvärr avsluta karriären tidigt p.ga. skadeproblematik men hann under sin relativt korta karriär ta otaliga SM-guld och slå flera svenska rekord. 1975 sprang hon bland annat 3000m på 8.51, en tid som då endast var fyra sekunder från världsrekordet.  Missa inte veckans intervju med en av våra största någonsin.  John har tävlat vid det lilla loppet Högdalens högsta, ett lopp som verkligen rekommenderas! Manne har fortsatt att implementera fart inför 10k-debuten i Berlin.  Veckans Sponsorer: Goodr - Erik Desmeules är med och berättar om glasögonen från Goodr, ett märke som både Manne och John anväder när de springer. Med koden - springsnyggt25 får man 25% rabatt på hela sortimentet, gäller hela sommaren! goodr solglasögon Sverige - prisvärda solglasögon för alla Saucony - Nya Triumph 24 får panegyriska recensioner. Vi förstår varför! En fantastisk sko för distans men även lite snabbare löpning.

    2h 1m
  2. May 27

    339. De senaste rönen om energi och kolhydratsladdning med Tobias Christensson

    Tobias Christensson är "Head of Nutrition" vid det inom "sports fueling" världsledande företaget Maurten. Sedan grundandet av företaget 2015 har några av världens ledande konditionsidrottare lärt sig och utvecklat sina energiplaner, där har Tobias ofta haft ett finger med i spelet och gjort forskning och utvecklat de steg vi har tagit inom kolhydratsladdning de senaste 10 åren. I och med den senaste tidens utveckling inom hur man ska ladda inför men även under ett långlopp, och i efterdyningarna av de fantastiska resultaten vid årets London Marathon, så ville vi sitta ned med Tobias för att höra hur man ska tänka kring kostoptimering inför, under och efter ett marathon och andra sträckor. Bör motionären sikta på samma nivåer som elitlöparna under ett maraton? Hur lång tid innan bör man börja kolhydratsladda? Finns det skäl att se över den regelbundna kosten och skjuta till mer kolhydrater på en mer daglig basis? Allt detta och lite till får vi lära oss av Tobias i vecknas avsnitt!  John har sprungit ytterligare ett lopp, denna veckan fina Tolvanloppet ute i Bromma. Tolv kuperade kilometer i vacker villaidyll som gav mersmak. Manne är på Gran Canaria och tränar på bra! Han leder löpargrupper, springer hårda intervaller på band och får äntligen tid över från allt fix som ska göras på hemmaplan.  Veckans Sponsorer: Apohem (missa inte Apohems "Running Weeks", 25% rabatt på allt för löpningen och med koden SPRINGSNYGGT10 erhåller man 10% extra rabatt). Saucony - Vilka skor ska man välja för Stockholm Marathon?

    1h 48m

About

Elitlöparen John "Jesus" Kingstedt och den ambitiöse nybörjaren Manne Forssberg djupdyker varje vecka i allt som handlar om löpning. Och försöker bli snäppet snabbare. Music - I Was Running by Alpaca Sports

You Might Also Like