Grip op de Chaos Podcast

Rens de Jong & Pepijn van Dijk

We leven in een wereld van kantelpunten: technologie, klimaat, macht, alles grijpt in elkaar. Elke maandag ontrafelen Rens de Jong en Pepijn van Dijk de grote veranderingen van nu. Met nieuws, verhalen, interviews en tips krijg je grip op de wereld van morgen.

  1. 3D AGO

    Grip op de Chaos #70 – Voorspellingen 2026 op het gebied van Tech, Klimaat & Macht

    Grip op de Chaos #70 – Tech, Klimaat & Macht in 2026 Oftewel: wij liggen digitaal aan het infuus van Amerika, China redt het klimaat, en Europa probeert ondertussen een minister voor Digitale Zaken te vinden. Rens en Pepijn trappen 2026 af met sterke verhalen over oud en nieuw: van champagne tussen kotsende studenten tot een catwalk in zwart-wit met stoom, glitter en… kledingsuggesties die ruim interpreteerbaar bleken. Daarna snel door naar de hoofdschotel: hoe kwetsbaar, afhankelijk en optimistisch wanhopig we eigenlijk zijn. We bespreken onder meer: Tech: We draaien in Europa volledig op Amerikaanse cloud en Chinese spullen. Best handig, totdat iemand in Washington op “off” drukt. Gelukkig is daar het nieuwe buzzword: Small Language Models. Klein, zuinig en hopelijk Europees. De AI-wereld gaat dus van kernreactor naar waterkoker. Klimaat: De 1,5 graad lijkt uit beeld, de 2 graden wordt het nieuwe “ambitieus maar haalbaar”. Ondertussen bouwen ontwikkelingslanden recordhoeveelheden zonnepanelen en batterijen, terwijl in talkshows klimaat vooral “te woke” is. Goed nieuws: batterijen worden goedkoop. Slecht nieuws: verzekeringen niet. Macht: Amerika speelt sheriff in de achtertuin, China loopt voorop in groene tech en Rusland test hoe ver Europa durft te gaan. Europa ontdekt: a) we zijn militair afhankelijk b) technologisch afhankelijk c) en toch willen we zelfstandig zijn. Maar: crisis = eindelijk tempo maken. Misschien. AI-chaos-bingo 2026: Grote kans op een flash crash veroorzaakt door AI-agents die elkaar verkeerd begrijpen. Wat kan er misgaan? Tussendoor ook nog: Schaatsoptimisme: het ijs komt. Echt. Misschien. Filmtips met vampiers, blues en sociaal commentaar. Een documentaire over journalistiek die laat zien dat Amerika al langer… laten we zeggen… complex is. 👉 Abonneer je op onze nieuwsbrief via Linkedin De meeste mensen kennen Rens van BNR, of als dagvoorzitter. Maar Rens schuwt ook het TV-werk niet en heeft programma’s voor RTLZ en voor SBS (Goed Nieuws vandaag) gemaakt. Pepijn werkt aan innovaties voor een mooiere wereld. En combineert daarbij drie disciplines: ondernemen, NGO’s en politiek. De laatste tijd vooral gericht op impact investing en het mogelijk maken van moonshot CO2-innovaties.

    44 min
  2. 12/15/2025

    Grip op de Chaos #69 - Cash only in Dubai, we zijn gekoloniseerd door de cloud en Rafael van der Vaart.

    We sluiten het jaar af zoals het hoort: met grootse ideeën, lichte paniek en een cash-only aanbieding in Dubai. Rens was op de Masters Expo en ontdekte dat je daar tegenwoordig vastgoed koopt zoals een tweedehands fiets: vandaag alleen contant. Pepijn wilde even rust op de Veluwe, maar werd eraan herinnerd dat technologische vooruitgang historisch gezien vooral leidt tot… meer werk. We duiken in de Amerikaanse surveillancestaat, waar ICE met commerciële data, AI en gezichtsherkenning op jacht gaat naar “targets”, en waar techbedrijven zich inmiddels openlijk als politieke projecten presenteren.  Terug in Nederland bespreken we het rapport-Wennink: minder boeren, meer keuzes, meer groei en vooral minder pappen en nathouden. Een rationeel verhaal dat klopt, maar nog wel verkocht moet worden aan 17 miljoen mensen die hard werken en toch het gevoel hebben stil te staan. Jochem de Groot is schrijver van het boek 'Kolonisten van de cloud'. Hij was politiek adviseur in Washington, Londen en Den Haag, internetdiplomaat voor Nederland en werkte daarna tien jaar als lobbyist voor onder andere Microsoft. Wij interviewen hem.  Verder optimisme over Europa, Ajax dat zich herpakt met tieners, een nostalgische Rafa van der Vaart-docu en een vooruitblik op een EU die misschien, heel voorzichtig, eurobonds aan het uitvinden is zonder het zo te noemen. Kortom: kolonisatie door de cloud, technostaten, polderen tot het pijn doet en tóch een beetje hoop aan het einde van het jaar. Fijne feestdagen. Grip houden we weer vanaf 5 januari. De meeste mensen kennen Rens van BNR, of als dagvoorzitter. Maar Rens schuwt ook het TV-werk niet en heeft programma’s voor RTLZ en voor SBS (Goed Nieuws vandaag) gemaakt. Pepijn werkt aan innovaties voor een mooiere wereld. En combineert daarbij drie disciplines: ondernemen, NGO’s en politiek. De laatste tijd vooral gericht op impact investing en het mogelijk maken van moonshot CO2-innovaties.

    44 min
  3. 12/01/2025

    Grip op de Chaos #67 - Datacenters in de ruimte, droogte op aarde en idioten in vak F

    In deze aflevering van Grip op de Chaos nemen Rens en Pepijn je mee van de vuurwerkhel die Ajax–Groningen heet naar… datacenters in de ruimte.  Ondertussen dreigt Teheran letterlijk zonder water te komen zitten en praten we over Day-Zero-Droughts: het moment dat er gewoon niks meer uit de kraan komt.  Daarna wordt het gezellig. Volgens de Duitsers is het mogelijk de “laatste zomer van de vrede”,  Franse generaals praten hardop over 'onze kinderen die kunnen sneuvelen'.  Hoe zit dat eigenlijk in Nederland? Onze dienstplicht staat officieel “in de kast” maar kan in twee weken weer geactiveerd worden. En het is natuurlijk de vraag of onze postheroïsche samenleving eigenlijk nog wel bereid is te vechten voor iets anders dan wifi.  Rens en Pepijn hebben het over whole-of-society-oorlogsvoorbereiding, dat suffe maar serieuze noodpakket-boekje, de ongemakkelijke positie van reservisten. Voorspellingen: van netten in de stadions tot een formatie-flitsronde waarin Buma een “coalition of the willing” bij elkaar probeert te sprokkelen.  Kortom: oorlog, water, AI in de ruimte, voetbalrellen en Haagse machtsspelletjes in één aflevering. Luisteren dus! De meeste mensen kennen Rens van BNR, of als dagvoorzitter. Maar Rens schuwt ook het TV-werk niet en heeft programma’s voor RTLZ en voor SBS (Goed Nieuws vandaag) gemaakt. Pepijn werkt aan innovaties voor een mooiere wereld. En combineert daarbij drie disciplines: ondernemen, NGO’s en politiek. De laatste tijd vooral gericht op impact investing en het mogelijk maken van moonshot CO2-innovaties.

    41 min

About

We leven in een wereld van kantelpunten: technologie, klimaat, macht, alles grijpt in elkaar. Elke maandag ontrafelen Rens de Jong en Pepijn van Dijk de grote veranderingen van nu. Met nieuws, verhalen, interviews en tips krijg je grip op de wereld van morgen.

You Might Also Like