203 episodes

Autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson ning erinevad saatekülalised võtavad iganädalases autopodcastis "Istmesoojendus" luubi alla nädala kõige kuumemad autoteemad, arvustavad sõidetud masinaid ning arutavad nädala jooksul tekkinud liikluse ja autodega seotud mõtteid või jagavad nippe. Istmed kuumaks!

Istmesoojendus Delfi Meedia

  • Technology
  • 4.0 • 1 Rating

Autoajakirjanikud Veli Rajasaar ja Indrek Jakobson ning erinevad saatekülalised võtavad iganädalases autopodcastis "Istmesoojendus" luubi alla nädala kõige kuumemad autoteemad, arvustavad sõidetud masinaid ning arutavad nädala jooksul tekkinud liikluse ja autodega seotud mõtteid või jagavad nippe. Istmed kuumaks!

  189. Ringrajasõidu eri - külas elukutseline võidusõitja Martin Rump

  189. Ringrajasõidu eri - külas elukutseline võidusõitja Martin Rump

  "Istmesoojendus" on eetris autoentusiastidele suunatud erisaatega, kus sukeldume ringrajasõidu maailma. Külas on elukutseline ringrajasõitja, esimene eestlane Le Mans' 24 tunni võidusõidul - Martin Rump.Alustame algusest - kuidas tekkis Martinil huvi rajasõidu vastu ning kuidas käis progressioon professionaalsesse sõitu? Kas seal on mingeid "otseteid"?Kas tõesti pole võimalik karjäär mootorispordis, kui sa pole maast madalast karti sõitnud? Millised "stopperid" on neil, kes hiljem alustavad ning kas neil on üldse lootust tempos püsida?Kui suur vahe on elukutselistel ja nö "gentleman driver"-itel? Aga neil, kes näiteks GT Academy kaudu sõidusimulaatorist päris võistlusauto rooli pääsenud on?Kui oluline on võidusõitjale trenn sõidusimulaatoris? Kas hooajaväliselt nühivad simulaatorit sõita kõik elukutselised juhid ning mis sellest kasu on? Kas simulaatorisõit võib kinnistada ka halbu harjumusi?Räägime ka üliolulisest aspektist, mis tihtilugu võistluste varju jääb - füüsiline trenn. Millised jõud ringrajasõitjatele eri klassides mõjuvad ning kuidas keha sellega harjutada, millele eriti rõhku panna?Kõiki saatejuhtide küsimusi ei jõudnud ammugi läbi käia, seega tuleb Martiniga lähitulevikus ka teine episood, kus püüame rohkem keskenduda sellele, millised autod talle endale päriselt meeldivad, kuidas rajasõiduga alustada soovija seda teha võiks ning kuidas oma tulemusi parandada.Stuudios on autoentusiastid Veli V. Rajasaar ja Remi Mõngelius, külas käis Martin Rump. Head kuulamist!

  • 1 hr 3 min
  188. Madalamad piirkiirused, uus kiiruskaamera ja kallim parkimine

  188. Madalamad piirkiirused, uus kiiruskaamera ja kallim parkimine

  Alustame liiklusuudistega - Haapsalu suunale on pandud uus kiiruskaamera, Vineeri-Pärnu mnt ristmikul on liikluskorraldust muudetud ning Tallinnas on mitmes kohas kehtestatud senisest madalam piirkiirus.

  Räägime ka parkimisest - elektriautode tasuta parkimise lõpetamisest Tartus kuni palju furoori tekitanud parkimistasude kolmekordistamiseni linnamaasturitele Pariisis.

  Apple on oma auto kohta uued tähtajad ja eesmärgid välja käinud ning oma esimese sõidu tegi maailma suurim kruiisilaev Icon of the Seas.

  Eurominutite rubriigis on teemaks üleliidulised karistused liiklusrikkumiste eest - hääletati muuhulgas, mis rikkumiste eest juhtimisõigus võetakse ning kui kiiresti peaks info liiduriikide vahel liikuma.

  Kordame ka üle käesoleva aasta rallikalendri ning räägime lühidalt Otepää talverallist, kus Indrek kohal käis. Galeriid ja kokkuvõtet saab vaadata siit.

  Üle pika aja on meil uus kuulajaküsimus: mis on see mitte enam toodetav automudel, mis jagab nime ühe Baltikumis, sh Eestis praegu tegutseva restoraniketiga? Vastata saab, nagu ikka, meie sotsiaalmeediakanalites või kirjutades veli@accelerista.com või indrek@accelerista.com.

  Saate põhiteema on 2023. aasta kokkuvõte: automüük Eestis, Euroopas ja üle maailma ning Eesti liiklusaasta. Mis olid enimmüüdud autod ning kas mõni mudel saavutas selle tiitli ka mitmel turul? Võtame kokku ka Tesla 2023. aasta tulemused ning Elon Muski tulevikuennustused ja -lubadused.

  Nädala proovisõiduauto on KGM Torres. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

  • 51 min
  187. Mida toob Eestile autoaasta 2024?

  187. Mida toob Eestile autoaasta 2024?

  Seekord vaatame, mida toob meile autoaasta 2024 - maksu- ja aktsiisitõusudest uudismudeliteni.

  Alustuseks vastame lugejakirjadele, mis puudutavad teede soolatamist ning peatumist-parkimist. Kommenteerime ka Bolti huvitavat lähenemist kaubikute rendile, kus jääb mulje, et tarbija peab ise tegelema firma logistikaga ja selle eest veel pealegi maksma.

  Räägime ka eelmisel nädalal juhtunud ahelavariist Tallinna ringteel - meil oli võimalus koguda kommentaare nii Transpordiametilt, koha peal käinud päästjalt ning ühelt õnnetuses osalenult. Siit ka mõned loogilised nõuanded talvesõiduks. See juhatab kenasti sisse ka ühe talverehvide uuringu, mis jõudis rehvilaiuse olulisuse osas ootamatule järeldusele.

  Vahepeal valiti ära Eesti aasta auto 2024, milleks on Peugeot 408. Žüriiliikmetena räägime lisaks paremusjärjestusele natuke ka oma valikutest.

  Saate põhiteema on aga alanud aasta automaailmas - lisaks maksudele ja aktsiisitõusule on oodata palju huvitavaid mudeleid nii Euroopasse kui Eesti teedele. Käime uustulnukad margi kaupa üle - muuhulgas on saabumas ka mitme Hiina tootja loomingut. Artikli kujul leiab loetelu siit.

  Nädala proovisõiduauto on Mercedes-Benz GLS. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

  • 56 min
  186. Võtame kokku Saksamaa TÜV uuringu halvimad autod

  186. Võtame kokku Saksamaa TÜV uuringu halvimad autod

  Nagu eelmiseski saates, on põhiteemaks Saksamaa iga-aastane TÜV uuring, kus miljonite autode ülevaatuse info kasulikuks statistikaks koondatakse.

  Saadet alustame külmajutuga - meedias kütavad kirgi lood sellest, kuidas autode käivitumine üldse õnnestuda ei taha. Kui hull siis olukord on ja kas tõesti jäid lisaks harjumuspärastele diislitele seisma ka moodsad elektrikad?

  Olulisi uudiseid on nii Volkswagenilt, Xiaomilt kui Lancialt. Seda, et VW esitles Golfi mudelivärskendust, oleks võinud oodata igaüks, aga et oma auto sai valmis ka tarbeelektroonika tootjana tuntud Xiaomil? Rõõm on ka tõdeda, et Lancia ei kao autotööstuse areenil kuskile - veelgi enam, legendaarne nimi naaseb ka rallisse!

  Saate põhiteemana jätkub eelmises saates alustatu - Saksamaal koondas autode tehnilise ülevaatuse ühing TÜV kokku umbes kümne miljoni auto 2023. aasta statistika. Kui eelmises saates lugesime ette vastupidavaimad, siis seekord võtame ette eri vanusekategooriate "saba".

  Nädala Eloni rubriigis on uudiseid kaks - Tesla jäi 2023 viimases kvartalis müügis hiinlaste BYD-st maha, ent vastukaaluks tehti SpaceX-i vahendusel suuri tegusid kosmoses.

  Nädala proovisõiduauto on Subaru Crosstrek. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson.

  • 51 min
  185. Saksamaa TÜV uuring selgitas taas välja vastupidavaimad autod

  185. Saksamaa TÜV uuring selgitas taas välja vastupidavaimad autod

  Seekord on saate põhiteemaks Saksamaa iga-aastane TÜV uuring, kus miljonite autode ülevaatuse info põhjal tuvastati jällekord vastupidavaimad sõiduvahendid.

  Saadet alustame kuulajakirjadega, mida on seekord kaks - üks puudutab liiklusseadust ja selle osas on meil ka üleskutse. Kallid kuulajad, kui teil on küsimusi mõne liiklusseaduse pügala kohta või olete tuvastanud mõne ebatavalise tähelepaneku, mida ei kiputa teadma, siis palun võtke meiega ühendust! Hea meelega uurime ja täpsustame ning võtame saates teemaks.

  Teine kuulajakiri on kommentaar Narva maantee ümberehitustele, mis juhatab meid sujuvalt Leetu. Miks? Sest seal on olnud pikalt lubatud keelava fooritulega siiski ristmikul parempööret teha. Miks see ei võiks nii olla ka meil?

  Võtame kiirelt kokku ka kütuserubriigis toimuva ja räägime pisut nädala kadunukesest, milleks on Volkswagen (e-)Up! Miks lõpetati väikeauto tootmine nii enneaegselt ning mida on selle asemele oodata? Või jääbki turg tühjaks?

  Saate põhiteema aga on iga-aastane Saksamaal läbi viidav TÜV ehk Technischer Überwachungsverein (mitte "tehnoülevaatus"!) uuring, mis kogub kogu aasta jooksul ülevaatustel käinud autode info kokku ja koondab oluliseks statistikaks - kui suur on ülevaatusel veaprotsent.

  Selle metoodika põhjal võib utreerides öelda, et joonistuvadki välja vastupidavaimad (ja halvimad) autod eri vanuseklassides. Paraku seda infot enam tasuta välja ei anta, seega tulebki kas see ise välja osta... või alternatiivselt meie saatest kuulata.

  See on aga nii mahukas teema, et käesolevas saates jõuame kokku võtta vaid "head lapsed". Millistele tootjatele Jõuluvana soki sisse sütt poetas, selgub juba nädala lõpus. Head kuulamist!

  • 40 min
  184. Nikola petisest tegevjuht pisteti lõpuks pokri

  184. Nikola petisest tegevjuht pisteti lõpuks pokri

  Aasta viimane autoteemaline taskuhääling "Istmesoojendus" võtab luubi alla värskeimad auto- ja liikuvusteemalised uudised. Lõppevat aastat kokku võttev saade tuleb eetrisse jaanuari esimeses pooles.

  Alustame saadet nädala tsitaadiga, mis käib USA vesinikelemendiga veokeid tootva (või pigem toota lubava) firma Nikola kohta.

  Jätkame lugejakirjaga, mis puudutab tulede õiget kasutamist. Kordame siis veelkord üle, mida ütleb liiklusseadus udutulede kohta!

  Kiikame kiirelt kütuserubriiki ja vaatame ka, mis riigid on vahepeal veel oma aasta autod ära valinud.

  Kanada liigub oma ambitsioonikate elektrifitseerimise plaanidega edasi, lobigruppide vastusurve on loomulikult suur. Mis keskkonnaeesmärke saavutada soovitakse?

  Saadet alustanud tsitaadi jätkuks räägime ka sellest, mis saab Trevor Miltonist - mehest, kelle juhtimise all on Nikola muudkui skandaalist skandaali sattunud, sealhulgas jäädes vahele gravitatsiooni jõul töötava auto esitlemisega vesiniku jõul liikuva pähe.

  Üle pika aja on meil nii nädala sünnipäevalaps kui ka nädala kadunuke - räägime Nissani ajaloost ning sellest, mis elukas on Hemi mootorite perekond, mida varsti enam saada ei ole. Mis nende asemele tuleb?

  Euroopast on tulemas kaks olulist liiklusalast uuendust, ralliuudiseid on samuti kamaluga. Teeme põgusalt juttu ka Cruise isejuhtivate autode projektist, mis tõenäoliselt pikaks ajaks seisma jääb.

  Nädala Eloni rubriigis on kaks olulisemat uudist, mis puudutavad uue akupakkide tehase jaoks maa omandamist ning Eloni tehisaru, mis ChatGPT vastu lubab astuda.

  Nädala proovisõiduauto on Honda CR-V. Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Head kuulamist!

  • 45 min

Customer Reviews

4.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Technology

Cool Zone Media
Boston Consulting Group BCG
Lex Fridman
Jason Calacanis
BBC Radio 4
BG2Pod

You Might Also Like

Geenius.ee
Geenius.ee
Delfi Meedia
SEB Eesti
(Vikerraadio)
(Vikerraadio)