BNR Nieuws Vandaag

BNR Nieuwsradio

In 20 minuten loodsen we je door het belangrijkste nieuws van de ochtend en avond. De podcast voor een vliegende start of een goed einde van je werkdag.

  1. Avondnieuws: VS doorbreken Iraanse blokkade in Straat van Hormuz

    9H AGO

    Avondnieuws: VS doorbreken Iraanse blokkade in Straat van Hormuz

    De Verenigde Staten zetten met Project Freedom een eerste stap om de blokkade van de Straat van Hormuz te doorbreken. Twee Amerikaanse koopvaardijschepen varen met ondersteuning van de Amerikaanse marine veilig door het gebied, terwijl onduidelijk blijft of er wordt gekozen voor begeleiding op afstand of een risicovol konvooi. Iran claimt eerder een Amerikaans fregat te hebben geraakt, maar volgens buitenlandcommentator Bernard Hammelburg is daar geen bewijs voor en groeit juist de zorg over de impact op de olieprijs en Trumps positie in eigen land. In Jerevan komen bijna 50 regeringsleiders samen voor de top van de Europese Politieke Gemeenschap, een informeel overleg waar geen besluiten worden genomen maar waar wel intensief wordt gesproken over geopolitiek, veiligheid en energie. Volgens EU-correspondent Stefan de Vries gebruikt Europa de bijeenkomst in Armenië om zijn invloedsfeer richting de Kaukasus te vergroten en om alternatieve allianties te verkennen nu het vertrouwen in de NAVO en de VS afneemt. Opvallend is de deelname van Canada als eerste niet-Europees land, wat volgens premier Justin Trudeau past bij de verschuivende wereldorde en een bredere discussie over waar Europa begint en eindigt. De rechtbank Midden-Nederland wijst de eis van NAC af om de met 6-0 verloren wedstrijd tegen Go Ahead Eagles over te spelen, ondanks het optreden van een speler zonder juiste werkvergunning. Volgens persrechter Martine Icke laat het reglement van de KNVB ruimte om een duel wel of niet ongeldig te verklaren en weegt de bond het belang van de hele competitie zwaarder dan dat van één club. Een hernieuwde invalidering zou volgens de KNVB kunnen leiden tot het opnieuw spelen van 133 wedstrijden, terwijl de rechter benadrukt dat clubs, bond en spelers zelf beter hadden moeten opletten bij buitenlandse spelers zonder EU-werkvergunning. Deze omschrijving is met AI gemaakt en gecontroleerd door een BNR-redacteur. Over deze podcast BNR Nieuws Vandaag is de podcast met daarin BNR Ochtendnieuws en BNR Avondnieuws. Je krijgt ’s ochtends vroeg en aan het einde van de werkdag in 20 minuten het belangrijkste nieuws van de dag. Abonneer je via bnr.nl/podcast/bnrnieuwsvandaag, de BNR-app, Spotify en Apple Podcasts. Of luister elke dag live via bnr.nl/live. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    23 min
  2. Ochtendnieuws: Iran en VS schuiven met plannen voor einde oorlog

    20H AGO

    Ochtendnieuws: Iran en VS schuiven met plannen voor einde oorlog

    Iran en de Verenigde Staten wisselen via Pakistan voorstellen uit om binnen dertig dagen een einde te maken aan de oorlog in het Midden-Oosten. In een veertienpuntenplan van Iran ontbreken nucleaire afspraken volledig, tot frustratie van Washington, terwijl de Straat van Hormuz en garanties tegen toekomstige aanvallen centraal staan, zegt Midden-Oostenverslaggever Tara Kenkhuis. Intussen dreigt Donald Trump met ‘Operation Freedom’ om vastliggende schepen te begeleiden, wat Iran als oorlogshandeling kan zien. In Nederland blijft het risico op natuurbranden hoog, ondanks de regen van het weekend. Onderzoeker Gerbert Roerink van Wageningen University & Research wijst op aanhoudende droogte, hoge maatschappelijke kosten van recente branden en de rol van militaire oefeningen als vermoedelijke oorzaak, en pleit voor herziening van protocollen nu Nederland al op waarschuwingsniveau fase 2 zit. Tegelijkertijd wordt voor het eerst grootschalig een beroep gedaan op hulp uit andere EU-landen bij het blussen. Oekraïne voert de druk op Rusland op met grootschalige drone-aanvallen diep in Russisch gebied, onder meer op havens, olieraffinaderijen en de schaduwvloot in de Zwarte Zee. Volgens Oekraïne-correspondent Chris Colijn wordt het Kremlin nerveus voor mogelijke aanvallen tijdens de 9 mei-parade, terwijl Oekraïne zijn droneproductie weet op te voeren. In Europa groeit de steun: het VK wil zich aansluiten bij de Europese lening van 90 miljard euro voor Oekraïne, waarover premier Keir Starmer spreekt tijdens de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië. Deze omschrijving is met AI gemaakt en gecontroleerd door een BNR-redacteur. Over deze podcast BNR Nieuws Vandaag is de podcast met daarin BNR Ochtendnieuws en BNR Avondnieuws. Je krijgt ’s ochtends vroeg en aan het einde van de werkdag in 20 minuten het belangrijkste nieuws van de dag. Abonneer je via bnr.nl/podcast/bnrnieuwsvandaag, de BNR-app, Spotify en Apple Podcasts. Of luister elke dag live via bnr.nl/live. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    24 min
  3. Ochtendnieuws: EU-landen blussen Nederlandse natuurbranden

    3D AGO

    Ochtendnieuws: EU-landen blussen Nederlandse natuurbranden

    Frankrijk en Duitsland sturen brandweereenheden en een blushelikopter naar Nederland om te helpen bij hardnekkige natuurbranden op militaire oefenterreinen in Gelderland en Noord-Brabant. Door de extreem lage luchtvochtigheid, hoge temperaturen en aanhoudende droogte smeulen meerdere brandhaarden na en is het risico op nieuwe uitbraken groot, zegt meteoroloog Reinout van den Born. De Nederlandse brandweer is overbelast en het Nationaal Crisiscentrum heeft daarom uitzonderlijk om hulp uit andere EU-lidstaten gevraagd. Op de financiële markten staat Apple in de schijnwerpers na kwartaalcijfers die de verwachtingen overtreffen, met een omzet van 111 miljard dollar en een winst van bijna 30 miljard dollar. De iPhone 17 verkoopt volgens Tim Cook beter dan alle eerdere modellen, terwijl het nieuwe goedkope MacBook-model wereldwijd aanslaat, zegt marktanalist Jean-Paul van Oudheusden. Tegelijk waarschuwt Apple voor hogere kosten door duurdere geheugenchips en kijkt het bedrijf vooruit naar een AI-samenwerking met Google voor een vernieuwde Siri in 2027. De Wereldbank ziet langdurige verstoringen rond de Straat van Hormuz en waarschuwt voor een blijvend gat van minimaal 4,6 miljoen vaten olie per dag, zo’n 4% van de wereldwijde consumptie. Ondanks pijpleidingen, extra biobrandstoffen en het aanspreken van voorraden blijft de Brent-prijs met gemiddeld 111 dollar per vat fors hoger dan begin dit jaar. Tegelijk worstelt Europa met de vraag hoe het economische macht wil bundelen, terwijl Brussel werkt aan soepeler fusiebeleid om ‘Europese kampioenen’ te creëren die kunnen wedijveren met bedrijven uit de VS en China. Deze omschrijving is met AI gemaakt en gecontroleerd door een BNR-redacteur. Over deze podcast BNR Nieuws Vandaag is de podcast met daarin BNR Ochtendnieuws en BNR Avondnieuws. Je krijgt ’s ochtends vroeg en aan het einde van de werkdag in 20 minuten het belangrijkste nieuws van de dag. Abonneer je via bnr.nl/podcast/bnrnieuwsvandaag, de BNR-app, Spotify en Apple Podcasts. Of luister elke dag live via bnr.nl/live. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    24 min
  4. Ochtendnieuws: Natuurbranden op ’t Harde leggen kwetsbaarheden bloot

    4D AGO

    Ochtendnieuws: Natuurbranden op ’t Harde leggen kwetsbaarheden bloot

    Op het militair oefenterrein bij ’t Harde woedt een natuurbrand van ongeveer 500 hectare, één van de grootste in Nederland in jaren. De brand is volgens de Veiligheidsregio deels onder controle, maar kan nog oplaaien door droogte en wind, terwijl ook elders in het land meerdere natuurbranden ontstaan. Gemeenten nemen extra voorzorgsmaatregelen, zoals het verbieden van vreugdevuren, om nieuwe branden te voorkomen. Vier grote techbedrijven – Meta, Alphabet, Amazon en Microsoft – presenteren sterke kwartaalcijfers met fors hogere omzet in clouddiensten en aangekondigde miljardeninvesteringen in datacenters en AI. Vooral Alphabet valt op met snelle groei van Google Cloud en het AI-model Gemini, terwijl beleggers kritischer zijn op Meta, waar de miljardeninvesteringen in AI nog niet tot doorbraken leiden. HomeWorks, een online platform voor huishoudelijke hulpen, opereert in een grijs gebied. Het bedrijf lijkt namelijk sterk op schoonmaakplatform Helpling, dat vorig jaar door de rechter als uitzendbureau werd bestempeld en vervolgens failliet ging. Dat blijkt uit onderzoek van BNR.  Deze omschrijving is met AI gemaakt en gecontroleerd door een BNR-redacteur. Over deze podcast BNR Nieuws Vandaag is de podcast met daarin BNR Ochtendnieuws en BNR Avondnieuws. Je krijgt ’s ochtends vroeg en aan het einde van de werkdag in 20 minuten het belangrijkste nieuws van de dag. Abonneer je via bnr.nl/podcast/bnrnieuwsvandaag, de BNR-app, Spotify en Apple Podcasts. Of luister elke dag live via bnr.nl/live. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    25 min

About

In 20 minuten loodsen we je door het belangrijkste nieuws van de ochtend en avond. De podcast voor een vliegende start of een goed einde van je werkdag.

More From BNR Nieuwsradio

You Might Also Like