Veștea a căzut, AUR a devenit frecventabil (DW) - Grindeanu, premier sau guvern de dreapta? Ce variante mai are Nicușor Dan (Cotidianul) Reacție rapidă după eșecul Veștea. Nicușor Dan pulverizat, PSD pregătește noaptea cuțitelor lungi pentru Grindeanu, Bolojan întărit, Simion a furat show-ul. Cine va fi premier? (G4Media) Eșecul guvernului Adrian Veștea – PSD – Nicușor Dan produce efecte profunde pe scena politică, dar și în societate. Desemnarea unui premier sub-optimal și evenimentele din Joia Neagră au pulverizat încrederea în președinte, considerat unanim un lider slab, care fragilizează statul. În schimb, Ilie Bolojan a capitalizat masiv. Căderea lui Veștea va antrena un efect de domino pe scena politică, dar are și părți bune: o despărțire a apelor în politică. Nicușor Dan e obligat acum să dea mandatul PSD, dar riscul unui colaps economic e palpabil. Nicușor Dan a demonstrat că nu înțelege mare lucru din politică. Eugen Tomac și Adrian Veștea au fost soluții nerealiste din primul moment. Președintele Dan nu a înțeles nici efectul de bumerang al agresiunii sale asupra PNL după ce l-a desemnat pe Veștea peste capul partidului. PNL, UDMR și USR au reacționat violent pentru că au simțit un pericol existențial: nici un președinte nu a mai intervenit atât de brutal în viața unui partid. Nicușor Dan mai are un singur cartuș disponibil. Orice eroare de apreciere îl va costa scump. Și culmea e că nu are prea multe opțiuni din cauză că s-a legat prea strâns de PSD (nimeni nu înțelege care e motivul acestei complicități politice). Dacă ar avea un minim simț de autoconservare ar trebui să scape de cei care l-au consiliat sau chiar manipulat până acum. Riscă să-și submineze inclusiv prestațiile externe, partenerii din UE pun deja întrebări despre acțiunile lui de neînțeles. Continuarea, pe pagina G4Media. Analiză: Veștea a căzut, AUR a devenit frecventabil (DW) Premierul desemnat Veștea a căzut la votul din Parlament, după ce a încercat să rupă PNL și a negociat cu extremiștii. Cu 189 de voturi pentru și 23 împotrivă, guvernul gândit de Nicușor Dan suferă o înfrângere dură. Negocierile om cu om pe care le-au făcut trimișii PSD cu parlamentarii AUR pentru a aduna o majoritate au culminat cu vizita premierului desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, unde a negociat cu George Simion susținerea guvernului său format din PSD și dizidenți din PNL. Împreună cu Veștea au fost senatorul Sorin Câmpeanu, fost ministru liberal al Educației, dizident din PNL, care a trecut deja prin mai multe partide, și fostul ministru PSD al Energiei, Bogdan Ivan. Această delegație a încercat în mai multe feluri să-l convingă pe Simion să voteze pentru Veștea. Liderul AUR a declarat după întâlnire că partidul său ar putea da voturile acestui guvern doar în mod transparent și dacă președintele Nicușor Dan declară înainte de ședința Parlamentului că Alianța pentru Unirea Românilor este un partid pro-occidental. Președintele a tăcut, deși nu l-a descurajat deloc pe Veștea în negocierile cu extremiștii. De fapt, „melonizarea” AUR, după expresia folosită de Kelemen Hunor, e susținută de mai mulți lideri social-democrați. De pildă, senatorul Paul Stănescu, destul de influent în PSD, a declarat că social-democrații „au greșit atunci când s-au delimitat de AUR”, iar senatorul Sorin Câmpeanu, aflat pe lista de excludere a PNL, a declarat că AUR ar demonstra că e „un partid responsabil” dacă ar vota Guvernul Veștea, în vreme ce liderul grupului minorităților, Varujan Pambuccian, a lăsat să se înțeleagă că „e păcat” că nu s-a dialogat cu AUR. AUR a fost la un pas de cercul puterii. Integral pe pagina DW. Grindeanu, premier sau guvern de dreapta? Ce variante mai are Nicușor Dan (Cotidianul) După eșecul guvernului Veștea se deschide calea spre anticipate, dar e greu de crezut că președintele vrea să recurgă la ea, dat fiind riscul ca AUR să obțină un scor istoric, în timp ce PSD s-ar putea prăbuși. Anticipatele ar putea fi un moment ca PNL și USR să aibă rezultate mai bune decât în prezent. Totuși, riscul ca România să fie dominată de AUR este uriaș. Una dintre variantele propuse deja de partidele de dreapta ar fi ca PSD, cel care a declanșat criza politică alături de AUR, să își asume integral guvernarea. Un guvern minoritar deci, dar care, a spus Ilie Bolojan, ar fi susținut punctual la votul pentru învestire și în marile proiecte ale României de PNL-USR-UDMR. Întrebarea este dacă Sorin Grindeanu își va asuma până la urmă rolul de premier și dacă Nicușor Dan se va îndupleca să îi pună acest cartof fierbinte în brațe, după ce a părut că îl cocoloșește pe liderul PSD. Cealaltă variantă ar fi tot un guvern minoritar, dar compus din partidele de dreapta care au rămas împreună în criza politică. PNL-USR-UDMR, posibil alături de minorități. Cele trei formațiuni au anunțat că își asumă responsabilitatea guvernării și renunță la solicitarea ca Ilie Bolojan să fie nominalizat din nou. Întrebarea e ce va alege Nicușor Dan. Voci multiple cred că, înainte de orice decizie, se impun noi consultări la Palatul Cotroceni, scrie Cotidianul.