156 episodes

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

Zoom SME.sk

  • Science
  • 5.0 • 4 Ratings

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

  Pod Islandom sa ukrýva superkontinent

  Pod Islandom sa ukrýva superkontinent

  Bude teplo. Teda, ono už teplo je... veď vidíte to leto plné rekordov. No bude oveľa horšie. Unikla totiž pripravovaná klimatická správa Medzivládneho panelu na zmenu klímy a táto správa hovorí o katastrofickom svete, ktorý nás nielen čaká, v skutočnosti sa doň rútime rýchlejšie, než vedci pôvodne predpokladali.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na klimatickú budúcnosť našej planéty, vyberieme sa za potopeným superkontinentom Islandiou a zistíme, čo spraví s ľuďmi štvordňový pracovný týždeň.

  KRÁTKE SPRÁVY Z VEDY:

  Päťtisíc rokov pred našim letopočtom nastala extrémne udalosť. Letokruhy stromov ukázali, že niekedy v roku 5411 pred našim letopočtom zasiahol našu planétu silný prúd nabitých častíc z nášho Slnka. Zrejme sa vtedy na našej hviezde odohrala silná explózia.

  Potkany vedia pomáhať a to špeciálne iným hlodavcom, ktoré považujú za blízke. Vedci teraz určili oblasti v ich mozgoch, ktoré v časoch krízy preferujú blízkych jedincov. Podobne to môže fungovať aj u človeka.

  Výskumníci vytvorili oblečenie, ktoré by mohlo chrániť pred bodnutím komárov. Experimenty s moskytmi prenášajúcimi napríklad ziku či dengue ukázali, že cez takúto látku nedokážu bodnúť.

  Novoobjavené exoplanéty by mohli vedcom ukázať, ako sa vyvíjala naša vlastná Zem a ako vyzerala, keď bola ešte relatívne mladá. Tieto exoplanéty sa nachádzajú asi 130 svetelných rokov ďaleko v dvoch sústavách a zrejme vznikli niekedy pred 200 miliónmi rokov.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 11 min
  Ako ochrániť spermie vo vesmíre

  Ako ochrániť spermie vo vesmíre

  Sú to komáre, nik ich nemá rád... no veď to poznáte. Problémom však je, že komáre a moskyty šíria ochorenia, a to nielen v ďalekých končinách sveta, rizikové druhy sa čoraz viac tlačia aj k nám. Vedci ale teraz predstavili spôsob, ako by komáre mohli prestať šíriť napríklad horúčku dengue.

  Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, ako bojovať s komármi a šírením chorôb, pozrieme sa, ako by mohli súvisieť spánok a depresia a tiež sa dozvieme, ako ochrániť spermie vo vesmíre.

  KRÁTKE SPRÁVY Z VEDY:

  Českí vedci objavili proteín, ktorý môže pomôcť pri liečbe rakovinových nádorov. Proteín FAM110A je dôležitý pri bunkovom delení a v budúcnosti by ho mohli využiť pri kontrole bunkového delenia v rámci protinádorovej liečby.

  Astronómovia vôbec po prvý raz zmapovali heliosféru našej slnečnej sústavy. Využili pri tom nové dáta zo satelitu IBEX, ktorý zachytával častice prichádzajúce z hranice medzi našim solárnym systémom a medzihviezdnym priestorom.

  V USA schválili nový liek, má spomaľovať Alzheimerovu chorobu. Liek síce nedokáže Alzheimerovú chorobu zvrátiť ani vyliečiť, monoklonálna protilátka s názvom aducanumab, ktorú liek obsahuje, však spomaľuje priebeh ochorenia. Lieky, ktoré boli doteraz dostupné, len dočasne zmierňovali príznaky choroby.

  Rotácia našej galaktickej priečky, ktorú tvoria miliardy a miliardy hviezd, sa zrejme za existenciu Mliečnej cesty spomalila. Nová štúdia ukazuje, že možno až o štvrtinu. Dôvodom má byť tmavá hmota.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 11 min
  Obrovské more kedysi siahalo aj na Slovensko

  Obrovské more kedysi siahalo aj na Slovensko

  Naša planéta sa mení. Dobre, táto správa je banalita, no banalitou nie je zisťovať, ako sa vlastne menila. Napríklad, na území dnešného Slovenska bolo kedysi more aj obrovské jazero. Síce zmizlo, no nie všade a jeho pozostatky vieme pozorovať aj dnes.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme na výlet do minulosti nášho regiónu, pozrieme sa, ako v prírode funguje incest a zistíme, aké je tajomstvo dlhého zdravia bolívijských domorodých kmeňov.

  KRÁTKE SPRÁVY Z VEDY:

  Medzinárodný vedecký tím oznámil, že dokončil úplné sekvenovanie ľudského genómu - a to aj vrátane častí, ktoré sa dosiaľ nepodarilo sekvenovať. Pomohli nové technológie. Genetici teraz už hovoria o začiatku ovej éry, v ktorej bude dostupná každá oblasť ľudského genómu.

  Vedci predĺžili myšiam život, a to dokonca metódou, ktorá by mohla zabrať aj u ľudí. Hlodavce prežívali zhruba o tridsať percent dlhšie, kľúčom bolo posilnenie proteínu sirtuínu , ktorého prítomnosť v organizme s narastajúcim vekom ubúda.

  Výskum naznačuje, že jestvuje spojitosť medzi demenciou a znečistením vzduchu. Za nárastom kognitívnych problémov v posledných dvoch desaťročiach podľa vedcov nie je len starnutie obyvateľstva a predlžovanie života, ale aj znečistenie prostredia či alkohol.

  Holuby sa dokážu správať nezištne, ak sú ohrozované predátorom. Sledovanie holubov ukázalo, že namiesto toho, aby sa v kŕdli snažili zaujať najbezpečnejšiu pozíciu, chovajú sa skôr tak, aby mal útočník problém vybrať si jedinú obeť.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  Tomáš Prokopčák odpovedá na otázky 11-ročnej Lanky o vesmíre (ZOOM špeciál)

  Špeciálne vydanie podcastu Zoom o Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktoré je súčasťou školského projektu na popularizovanie vedy.

  Tomáš Prokopčák odpovedá, moderátorkou je jedenásťročná Lanka Znášiková.

  Všetky diely podcastu ZOOM nájdete tu: https://tech.sme.sk/t/4688/zoom-tyzdenny-vedecky-podcast

  Vypočujte si aj ďalšie podcasty z dielne denníka SME: https://podcasty.sme.sk/c/20914045/vsetky-podcasty-dennika-sme-na-jednom-mieste-zoznam.html

  Ak chcete podcast podporiť, kúpte si online predplatné denníka SME: http://sme.sk/podcast

  #zoom #vesmir #veda

  • 12 min
  Spánok je starší ako naše mozgy

  Spánok je starší ako naše mozgy

  Všetci spíme. To nie je žiadne prekvapivé zistenie: prekvapivé možno ale pre vás bude, že my dodnes poriadne nevieme, prečo vlastne spíme. A prečo sa vyvinulo takéto správanie, ktoré vlastne nedáva poriadny zmysel. No teraz sa zdá, že spánok je starší ako mozog.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na fungovanie spánku, dozvieme sa niečo o dávnej vojne v povodí Nílu a zistíme, na čo všetko je nám dobrá hudba.

  Krátke správy z vedy:

  Naša slnečná sústava nemusí byť vôbec výnimočná. Prvé výsledky dlhodobého pozorovanie exoplanetárnych systémov okolo viac ako sedemsto hviezd napríklad naznačujú, že veľké planéty sa zvyknú nachádzať zhruba v takej vzdialenosti od hviezd, ako Jupiter a Saturn.

  Čína by chcela vyslať trojicu taikonautov na svoju novú vesmírnu stanicu už v júni. Ich misia potrvá tri mesiace, vykonávať budú aj vedecké experimenty a vyberú sa na prechádzku do otvoreného kozmu.

  Dávna vulkanická erupcia zničila ozónovú vrstvu našej planéty. Výbuch supervulkánu Toba mohol tak napomôcť k tomu, že niekedy pred 60- až stotisíc rokmi sa takmer zrútila populácia našich predkov.

  Vitamín D zrejme neposkytuje zvýšenú ochranu proti ochoreniu Covid-19. Nový výskum sledoval ľudí s predispozíciou k vyšším hodnotám vitamínu D a nezistil žiadnu koreláciu s nižšou hospitalizáciou. Naznačuje teda, že zvyšovať hladiny vitamínu D nemusí mať priaznivé dopady.

  Zdroj zvukov: Youtube/Rousseau  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 12 min
  Vedci stvorili umelé ľudské minisrdcia

  Vedci stvorili umelé ľudské minisrdcia

  Je to zvláštne, no stále poriadne nevieme, ako funguje ľudské srdce. Alebo teda presnejšie, stále jestvuje mnoho mechanizmov, ktoré by sme chceli lepšie pochopiť – lenže na to potrebujeme experimenty. No a teraz sa výskumníkom podarilo vytvoriť minisrdcia, ktoré by nám mohli priniesť niektoré odpovede.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na minisrdcia z laboratória, zistíme, ako riasy dokážu čiastočne vrátiť zrak nevidiacim a dozvieme sa, ako by sa alternatívne dal pacientom podávať kyslík.

  Krátke správy z vedy
  Pravdepodobnosť oteplenia o 1,5 stupňa do piatich rokov sa zvýšila. Podľa Svetovej meteorologickej organizácie dnes jestvuje 40-percentná pravdepodobnosť, že oteplenie, ktoré mala planéty dosiahnuť do konca storočia, dosiahne v priebehu najbližších rokov.

  Vedci zrejme zistili, čo spôsobuje tajomné otrasy v hlbinách našej planéty. Zemetrasenia v hĺbke až sedemsto kilometrov sú zrejme možné vďaka vode a ďalším kvapalinám, ktorá sa tam môžu nachádzať.

  Mestá majú svoju špecifickú mikroflóru. Nový výskum ukazuje, že rôzne mestá majú svoju vlastnú, špecifickú mikrobiálnu stopu. Ukázalo to porovnanie mikróbov z viac ako 60 miest po celom svete.

  Astronómovia získali dosiaľ najjasnejší obraz stredu našej vlastnej galaxie. Nové zábery zároveň naznačujú dosiaľ neznáme galaktické mechanizmy v tomto regióne, ktoré vplývajú na pohyb jadra i na celkovú evolúciu Mliečnej cesty.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 11 min
  Polhodina pohybu denne na zdravie nestačí

  Polhodina pohybu denne na zdravie nestačí

  Najskôr sa mu významní vedci smiali, že ani nerobí vedu, že je s tými svojimi kvázikryštálmi len takým kvázivedcov. Dosmiali sa, keď Dan Schechtman za tento objav dostal Nobelovu cenu. Teraz vedci objavili vzácny kvázikryštál na nečakanom mieste: v materiáli po výbuchu jadrovej bomby.

  Tento týždeň sa v podcaste vyberieme do sveta kvázikryštálov, pozrieme sa na vzťah medzi pohybom a sedavým životným štýlom a dozvieme sa, či tardigrady prežili náraz izraelskej sondy do povrchu Mesiaca.

  Krátke správy z vedy
  Klimatická zmena môže ovplyvniť aj trosky na obežnej dráhe. Nová štúdia naznačuje, že rastúca hladina oxidu uhličitého v atmosfére znižuje jej hustotu. To môže narušiť prirodzený proces klesania vesmírneho odpadu a jeho následného zhorenia v atmosfére.

  Dlhodobý covid trápi aj mladých, lekári dokonca upozorňujú, že môžu mať problémy s cievami i s pamäťou. A to dokonca aj v prípade, že u mladých bol samotný priebeh ochorenia relatívne bezproblémový.

  Nový výskum naznačuje, že škody napáchané ľudstvom môže trvať extrémne dlho naprávať. Môže trvať dokonca milióny rokov, kým sa nahradí strata biodiverzity spôsobená za posledné desaťročia.

  Vieme, že včely dokážu rozoznať čas vďaka svetlu a ostatným včelám. Teraz vedci zistili, že ich cirkadiánny rytmus dokáže ovplyvňovať aj teplota v úli. Je to odpoveď na otázku, ako sa dokážu riadiť tie včely, ktoré žijú v tme.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 14 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
4 Ratings

4 Ratings

Top Podcasts In Science

Listeners Also Subscribed To

More by SME.sk